Soľná jaskyňa – 4 hlavné prínosy soľnej terapie

Máš upchatý nos pri tréningu? Vyskúšaj soľnú jaskyňu. Soľná terapia ti pomáha lepšie dýchať a posilňuje aj tvoj imunitný systém.

Keď je soľ nad zlato

Už si niekedy skúšal soľnú terapiu? Existuje niekoľko dôvodov, prečo si vychutnať výhody terapie na wellness pobyte alebo v soľnej jaskyni. Jedným z najlepších zdravotných prínosov soľnej terapie je voľné dýchanie bez upchatého nosa. Soľ má antiseptické a protizápalové vlastnosti. Odstaňovaním patogénnych mikroorganizmov vo vzduchu pomáha znižovať alergické reakcie, čo je pre ľudí s astmou, bronchitídou, zápalom dýchacích ciest, dokonca s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) vhodnou voľbou pri liečbe.

Čo je soľná terapia?

Terapia soľou má niekoľko typov, ktoré možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: mokrá a suchá forma soľnej terapie. Mokrá forma terapie v sebe zahŕňa nosnú sprchu morskou vodou, vodný kúpeľ s morskou soľou, telový peeling zmesou z morskej soli či pitie nápoja s morskou soľou. Suchá forma terapie prebieha v priestore, ktorý sa často označuje ako „soľná jaskyňa“, prípadne sa využívajú soľné inhalátory a soľné lampy. Suchá soľná terapia sa nazýva aj haloterapia alebo speleoterapia. Prevažne sa uskutočňuje pod zemským povrchom v prírodných alebo umelých soľných jaskyniach a baniach. Speleoterapia (z gréčtiny „speleos“ – jaskyňa) je prirodzene sa vyskytujúca soľ v jaskyni, ktorá je nenapodobniteľná. Prirodzenou vlhkosťou sa odparuje suchý soľný aerosól. Majú jednu nevýhodu – prirodzene vyskytujúcich sa a dostupných soľných jaskýň je na Slovensku pomenej, preto sa začali vyrábať umelé. Haloterapia je na druhej strane forma liečby, ktorá využíva umelé soľné jaskyne vytvorené pomocou halogenerátora, ktorý rozptýli prírodné soľné častice do soľnej „jaskyne“ alebo miestnosti. V oboch prípadoch dýchaš slaný vzduch.

História haloterapie

Názov haloterapia pochádza z gréckeho slova „halo“ a v preklade znamená soľ. Najnovší výskum v v USA priniesol informáciu, že soľnú terapiu používali starí Európania už stovky rokov. Európski mnísi začali používať soľnú terapiu vo veľkom potom čo si všimli, že ak trávia dostatok času v soľnej jaskyni, ich dýchacie ťažkosti sa zmiernia. V písomných záznamoch z 12. storočia sa našla prvá zmienka o kúpeľných strediskách s minerálnymi kúpeľmi soľnej vody v Poľsku. V štyridsiatych rokoch 20. storočia si poľský lekár Felix Bochkowsky všimol, že baníci, ktorí ťažili uhlie, mali ťažké respiračné problémy, zatiaľčo tí, ktorí ťažili soľ, boli zdravší ako väčšina ľudí. To viedlo doktora k publikovaniu knihy o zdravotných výhodách soľných výparov. Neskôr, v čase druhej svetovej vojny sa nemecké soľné bane používali ako úkryt pred bombardovaním. Keď došlo k bombardovaniu, ľudia ostali uväznení v baniach na dlhý čas. Neostávalo im nič iné, len soľné aerósoly inhalovať. Keď bane mohli opustiť, ľudia s respiračnými problémami dýchali omnoho ľahšie.

Soľná jaskyňa: Haloterapia v Bielorusku, zdroj: wikipedia.org
Haloterapia v Bielorusku, zdroj: wikipedia.org

Haloterapia a šport

Snom každého športovca je dosiahnuť jeho maximálny potenciál. Ak miluješ akýkoľvek šport, kde potrebuješ využiť pľúca na maximum, návštevu soľnej jaskyne by si nemal odkladať. Haloterapia ti môže pomôcť dosiahnuť tvoj najlepší výkon tým, že zlepší a zvýši funkciu tvojich pľúc, ich kapacitu a vytrvalosť. Účinky haloterapie poznajú aj vrcholoví športovci, najmä bežci. Národné východoeurópske tímy haloterapiu pravidelne integrujú do svojho tréningového režimu. V čase tréningu trávia tímy týždeň v obrovských podzemných soľných jaskyniach. Jednou z nich je aj soľná baňa Bochnia v Poľsku, ktorá sa môže pochváliť podzemným multifunkčným a basketbalovým ihriskom. Ak by si si chcel zašportovať v podobnej soľnej bani, jednu nájdeš v Rumunsku. Ide o soľnú baňu Salina Turda, kde sa nachádza miesto na hranie tenisu a dokonca má aj plnohodnotné futbalové ihrisko. Okrem toho, že baňa slúži ako múzeum a liečebné centrum pre ľudí s respiračnými ochoreniami, môžeš si tu zahrať aj bowling, minigolf či plaviť sa po jazere.

4 hlavné prínosy soľnej terapie

Mnohí lekári sa zaoberali skúmaním zdravotných prínosov soľnej terapie. Podľa Lungovho inštitútu má soľ niekoľko neuveriteľných benefitov na naše zdravie:

1. Prelieči dýchacie cesty

Ako funguje terapia na respiračné problémy? Teória terapie suchou soľou a jej schopnosť zlepšovať respiračné problémy spočíva v tom, že soľ pomáha znižovať zápal a otvárať tak dýchacie cesty. Zároveň pomáha telu zbaviť sa alergénov a toxínov. Mnohí ľudia, ktorí radi absolvujú haloterapiu ako súčasť „wellness“ rutiny, môžu pocítiť úľavu od viacerých zdravotných problémov dýchacích ciest vrátane astmy, alergie, bronchitídy, prechladnutia, CHOCHP, cystickej fibrózy, infekcie uší, zápalu dutín či od kašľa tuhých fajčiarov. Zdravotných prínosov je mnoho, sú však podložené vedeckým výskumom? Áno. Pilotná štúdia, publikovaná v roku 2017, skúmala účinky haloterapie u detí vo veku 5 – 13 rokov, ktoré mali diagnostikovanú astmu a neužívali žiadnu protizápalovú liečbu. 29 detí absolvovalo 14 sedení haloterapie v soľnej miestnosti s halogénom v priebehu siedmich týždňov, zatiaľčo ostatné (26 detí) boli umiestnené v miestnosti bez halogénového zariadenia. Skupina, ktorá dostávala haloterapiu, vykazovala výrazne lepšie výsledky. Výskumníci dospeli k záveru, že halogenoterapia môže mať priaznivé účinky u astmatických detí. Ďalšie štúdie ukazujú, že haloterapia má pozitívny vplyv aj na pacientov s chronickou bronchitídou a vysokým krvným tlakom.

2. Zmierni prejavy kožných ochorení

Ďalším príkladom soľnej terapie, ktorá má blahodárny vplyv na zdravie, sú kožné ochorenia. Aplikovanie suchej soľnej terapie pomáha ľuďom s akné, dermatitídou, suchou a šupinatou pokožkou, ekzémom, svrbením, vyrážkami, rosaceou a zapálenou kožou. Mokrá forma terapie je zase určená pre ľudí, ktorí chcú celkovo zlepšiť zdravie svojej pokožky. Vedci s cieľom zlepšiť hydratáciu pokožky, drsnosť pokožky a začervenanie kože ekzematikov sa zamerali na výskum pomocou mokrej terapie soľou. Problémová časť tela dobrovoľníkov s atopickým ekzémom bola ponorená na 15 minút do kúpeľa obsahujúceho päť percent soli z mŕtveho mora a horčík, zatiaľčo ich iná časť postihnutého tela chorobou bola ponorená do obyčajnej vody. Štúdie boli uverejnené v Medzinárodnom denníku dermatológie. Aké boli výsledky? Časť tela, ktorá bola namočená v slanej vode, mala miernejšie prejavy ochorenia.

Soľná jaskyňa: Speleoterapia v Jasovskej jaskyni
Speleoterapia v Jasovskej jaskyni, zdroj: wikipedia.org

3. Podporí imunitný systém

Imunitný systém je interaktívna sieť orgánov, buniek a bielkovín, ktoré chránia telo pred vírusmi a baktériami alebo inými cudzími látkami. Keď tvoj imunitný systém funguje správne, ani si to nevšimneš. Práve, keď je ohrozená výkonnosť tvojho imunitného systému, čelíš chorobe. Existuje dobrý dôvod, prečo sa soľ bežne používa pri konzervácii potravín – jej antiseptické vlastnosti soli sú mimoriadne účinné. Výskum ukázal, že soľ znižuje bakteriálnu kontamináciu potravín z nasledujúcich baktérií, ktoré spôsobujú u ľudí vážne choroby ako napríklad: e-coli, salmonelóza, zlatý stafylokok a listerióza. Štúdie potvrdili, že haloterapia môže posilniť imunitný systém.

4. Zmierni zápal

Výskum uskutočnený na Univerzite v Manchestri poukazuje na ďalšiu veľkú výhodu soli – jej schopnosť zmierniť zápal, čo je obrovské plus, pretože určite dobre vieš, že zápal je koreňom väčšiny chorôb. Podľa výskumu môže roztok so zvýšenou koncentráciou soli „zmierniť zápal iba prostredníctvom kúpeľa v ňom.“ Výskum taktiež ukázal, že zápal sa zníži aj vtedy, ak sa použije obväz namočený do slaného roztoku. Výskumníci poukazujú na to, že to vysvetľuje, prečo sú teplé soľné pramene také obľúbené ľuďmi s reumatickou artritídou.

Nežiaduce účinky soľnej terapie

Existujú niektoré vedľajšie účinky soľnej terapie, o ktorých by si mal vedieť. U niektorých ľudí sa po haloterapeutickej liečbe môže objaviť:

  • nepríjemný hlienovitý kašeľ,
  • menšie napätie v hrudníku alebo v okolí nosa,
  • vo veľmi zriedkavých prípadoch sa u jednotlivcov môže vyskytnúť aj podráždenie očí.

Všetky popisované nežiaduce účinky sú len menšou nepríjemnosťou, ktorá je výsledkom účinnej liečby soľou. Soľ si robí svoju prácu, čoho dôsledkom býva uvoľnený hlien. Všetky toxíny z pľúc a dýchacích ciest sú zaobalené do tohto hlienu, ktorého sa tvoj organizmus potrebuje len jednoducho zbaviť. Na druhej strane existujú ochorenia, ktoré sú kontraindikáciou voči soľnej terapii. V prípade, že trpíš zdravotnými problémami, ako je hypertyreóza, akútna fáza respiračných ochorení, rakovina pľúc, nedávny infarkt, pľúcna tuberkulóza, pľúcna mykóza, závažná hypertenzia, horúčka, akákoľvek nákazlivá choroba, otvorená rana, intoxikácia drogami a alkoholu, návšteve v soľnej jaskyni by si sa mal vyhnúť.

Soľné jazero v Maďarsku
Soľné jazero v Maďarsku, zdroj: wikipedia.org

Tipy na cestovanie za soľnou jaskyňou

Ak si sa práve rozhodol cestovať za kvalitnou prírodnou soľnou jaskyňou, máš výhodu. Východná Európa je posiata prírodnými soľnými jaskyňami, len si musíš za ňou trochu povyraziť k zahraničným susedom. Kam? Napríklad sem: 

Poľsko – Wieliczka, Krakov

Wieliczka je asi najnavštevovanejšia prírodná soľná jaskyňa v blízkosti našich hraníc. Jaskyňu založil pred 180 rokmi poľský lekár Bochkowsky, o ktorom už bola reč. Prírodná jaskyňa bola vytesaná v baniach Wieliczka pri Krakove a stala sa populárnym sanatóriom medzi tými, ktorí trpeli respiračnými chorobami. Táto baňa sa používa dodnes, rovnako ako aj ďalšia spomínaná soľná baňa v Bochnii, ktorá funguje od roku 1248. Odporúča sa ľuďom trpiacim alergiami, neurologickými a reumatoidnými problémami, ako aj dysfunkciami pohybového systému.

[pro_ad_display_adzone id=“54520″]

Maďarsko – Tapolca, Miškolc

Kúpele sú pre svoje terapeutické účinky známe od 16. storočia. V jaskynných chodbách vyvierajú pramene s prirodzenou teplotou až 30 stupňov Celzia. K liečebným účinkom prispieva jednak teplá krasová voda a čistý slaný vzduch. Jaskyňu sa oplatí navštíviť nielen ako pacient, ale aj ako turista, ktorý chce vidieť a zažiť príjemné dobrodružstvo. Jaskynný komplex ponúka niekoľko vnutorných a vonkajších bazénov a iné atrakcie. Prístup do jaskyne je možný tak pre telesne postihnuté osoby, ako aj pre rodiny s deťmi.

[pro_ad_display_adzone id=“54521″]

Rakúsko – Salzburg, Hallen

Zaujímavosťou soľnej bane v Salzburgu je, že existuje už 4 tisíc rokov pred naším letopočtom. Už vtedy sa využívali slané pramene na ťažbu soli. Neskôr k pôvodným chodbám jaskyne pribudovali keltskí baníci takmer 5- kilometrový systém tunelov. Jedna z najvyhľadávanejších turistických atrakcií Rakúska sa nachádza pri meste Hallen. Chodbami jaskynného tunela sa dá prejsť cez štátnu hranicu do Nemecka. Zdravotnou výhodou atrakcie nie je len turistika, ale aj terapia – dýchanie čistého slaného vzduchu. 

[pro_ad_display_adzone id=“54524″]

Ukrajina – Solotvino, Artiomovsk

Solotvino je menšie mestečko v Zakarpatskej oblasti západnej Ukrajiny pri hranici s Rumunskom. Mestečko je známe už od rímskych čias, kedy sa v podzemí ťažila soľ. Soľné bane fungujú dodnes. Neďaleko baní sa nachádza jazero so slanou vodou, ktoré dnes slúži ako prírodné kúpalisko či mŕtve more.

Chceš si užiť relax a oddych, alebo túžiš po aktívnej dovolenke? Keď si športovec, každá výhoda na ceste do cieľa sa počíta, preto si nájdi tú svoju soľnú jaskyňu.

[pro_ad_display_adzone id=“54526″]

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať