Som doma a nezbláznim sa z toho

Tohtoročná športová sezóna začína inak ako predchádzajúce. Opatrne. Ľudia sa boja nadýchnuť a len tak sa rozbehnúť. Výhovorky na počasie, či nedostatok času dnes neplatia. Mnohí by cvičiť chceli, ale nemajú kde. Posilňovne a plavárne sú zatvorené. Skupinové cvičenia zakázané. Pobyt vonku obmedzený. Dnes to nie sú výhovorky. Je to fakt. Ako túto náročnú situáciu zvládnuť? 

Športuj. Inak ako doteraz, ale predsa

Leto napriek všetkému príde. Čas nezastavíš. Možností, ako sa naň pripraviť je stále dosť. Ja som behať neprestala. Dodržiavam všetky nariadenia, ktoré mám, ale nechcem to vzdať. Bojím sa, že keď prestanem, späť k behu sa už nevrátim. Beží sa mi zle. Nevládzem dýchať. Neviem čím to je. S rúškom na ústach fučím ako lokomotíva. Svojich obvyklých 10 kilometrov som skrátila na polovicu. Zvyšovanie tempa? A to je čo? Mám pocit, že som na tom oveľa horšie, ako keď som s behom začínala. Niekde som čítala, že mám behať pomaly. Vraj to posilňuje imunitu a kondičke neublíži. Ako si na tom ty? 

Do posilňovne nemôžeš. Cvič doma

Nepatríš medzi profesionálnych športovcov, ale zvykol si 3 – 4 krát do týždňa cvičiť v posilňovni alebo kolektíve a teraz nevieš, čo so sebou? Využi možnosti, ktoré ponúka táto digitálna doba. Na internete nájdeš presne to, čo hľadáš a možno oveľa viac. Youtube ponúka celé tréningové zostavy. Nemáš potrebnú výbavu? Nevadí. Činky nahraď fľašami s vodou. Litrová je málo? Zober väčšiu. Vylej vodu a naplň ju pieskom alebo zeminou. Improvizuj. Vieš s čím cvičíš v posilňovni, porozmýšľaj, čím by sa to z toho, čo máš doma, dalo nahradiť. Nakoniec si zariadiš posilňovňu, ktorú ti bude aj Chris Powell závidieť. 

Alebo vieš čo, nechaj tak. Zbytočne si to nekomplikuj. Zameraj sa na cviky s váhou vlastného tela. Nesmej sa. Nie je to také jednoduché, ako sa zdá. Core tréning je zameraný na spevnenie stredu tela. Pevný stred tela ovplyvňuje celkovú silu organizmu a jeho maximálny výkon. Nie je to len o cvičení. Začneš sa viac vystierať a sledovať, ako chodíš, stojíš, sedíš. Na každom pohybe záleží. 

Joga? Nikdy v živote

Vieš čo je na tom najlepšie? Zistíš, že veľa cvičení nepoznáš. V posilňovni vystriedaš všetky stroje. Raz viac zaťažíš hornú časť tela, inokedy sa zameriaš na nohy, ale v podstate cvičíš dookola to isté. Vyskúšaj jogu. Nehanbi sa. Cvičíš doma, za zatvorenými dverami. Vyskúšaj aj to, na čo by si sa nikdy  živote nedal. Nikto sa o tom nedozvie. OK. Joga možno nie je to pravé, ale si o skúsenosť bohatší a raz si k nej možno cestu nájdeš. A vieš čo, možno to skúsiš hneď zajtra. Ty sa predsa nevzdávaš. 

Som doma a nezbláznim sa z toho
zdroj: pixabay

Máš doma švihadlo? 

Skús ho nájsť. Dnes zvládneš 100 preskokov, zajtra o 50 viac a kým sa dvere posilňovne opäť otvoria, nebudeš preskoky cez švihadlo už ani počítať. Toľko ich bude. Potrebuješ, aby ťa niekto ťahal? Zapoj do skákania kamarátov. Skákať môže každý sám. Každý deň sa pochváľte, koľko preskokov ste zvládli. Keď sa obmedzenia skončia, dáte si súťaž. Najlepší vyhráva. Budeš to ty? 

So švihadlom precvičíš celé telo. Spomeň si na hodiny telesnej výchovy na základnej škole. Úklony, predklony… Porozmýšľaj. Stavím sa, že cvikov so švihadlom nájdeš viac. 

30 dňová výzva. Ktorú si vyberieš? 

Drepy, výpady, cviky na brucho, plank. Lákajú ťa drepy a plank? Tak ich spoj. Nebudeš mať len pekný zadok, ale aj nohy a brucho. Nepodvádzaj. (Ne)obíš to pre seba. Predstav si tie pohľady, keď po mesiaci vkročíš do kancelárie a ostatní zistia, že home office sa na tebe vôbec nepodpísal, dokonca vyzeráš ešte lepšie. Už teraz ten pocit stojí za to, však? 

Vytiahni expander

Vieš presne kde ho máš. Len sa do tej zásuvky poriadne pozri. Chcel si ho vyskúšať, ale na cvičenie doma si nikdy nebol. Vráť telu funkčnosť a pripomeň mu svaly, o ktorých už ani ono nevie. Jednoduché cviky s viditeľnými výsledkami. Svaly posilníš, poriadne ich ponaťahuješ a telo zbavíš napätia. Ideálna kombinácia. 

Príjem a výdaj. Máš to vyrovnané? 

Nezabudni upraviť jedálny lístok. Nevydáš toľko energie, ako keď chodíš do práce. Nemusíš toľko jesť. Priprav si podrobný jedálniček na celý týždeň. Raňajky, obed, večera. Napíš si zoznam potravín, ktoré k vareniu toho, čo si si naplánoval potrebuješ a zameraj sa len na ne. Vyhneš sa nakupovaniu jedla, ktoré nepotrebuješ a aspoň ťa po večeroch nebude mať čo lákať. Aj zdravá strava je chutná. Treba ju len vedieť pripraviť. 

Vráť sa k ovociu a zelenine

Mamka ťa k ich konzumácii nenúti, tak si ich z jedálnička vylúčil. Na prípravu šalátov a čistenie ovocia nebol čas. Teraz ho máš. Nemusíš sa držať konkrétnych receptov. Experimentuj. Možno v sebe nájdeš skrytý talent a vytvoríš recept, ktorý obletí svet. Čo ty vieš. Zeleninu a ovocie nespomínam len tak náhodou. 

Vitamíny v prirodzenej forme sú najlepšie a pre správne fungovanie imunitného systému nevyhnutné. Keď si nie si istý, či za deň doplníš potrebné množstvo vitamínov, pomôž si výživovými doplnkami. Vitamíny B2, B6, B12, C, D3 a selén a zinok sú základ. Musíš sa o seba starať. Nikto iný to za teba neurobí. 

Rob to, čo si vždy chcel

Netlač na pílu. Nie si stroj. Cvičíš pre radosť a preto, aby si ostal fit a to nielen fyzicky. Oddýchni si. Prečítaj si knihu, ktorá od Vianoc leží na nočnom stolíku. Je jar. Príroda sa prebúdza. Vyjdi do záhrady. Na vyvýšené záhony si si robil zálusk už minulý rok. Urob ich teraz. Pivnica je plná strojov, ktoré skupuješ, lebo ich raz určite vyskúšaš. S ktorým začneš? 

Som doma a nezbláznim sa z toho
zdroj: pixabay

Dámy, vyskúšajte antidepresívum s výsledkami

Háčkovanie, štrikovanie, šitie a vyšívanie sú takým tvorivým antidepresívom. Návodov ako na to je všade dosť. Začnite niečím jednoduchým. Verím tomu, že keď sa rozbehnete, nebudete vedieť prestať. Je to taká ručná závislosť, ktorá prináša radosť dvakrát. Najskôr vám a potom tomu, koho obdarujete. Ručne pletený sveter, či háčkovaná deka hreje viac, ako kúpená. Viete prečo? Lebo je robená s láskou. 

Zabavte sa spoločenskými hrami

Máte doma Dostihy a sázky? Kedy ste ich hrali naposledy? Poznajú ich vaše deti? Hra, pri ktorej sme vedeli stráviť hodiny a všetci sme chceli rovnaké kone. Ukážte svojim deťom, ako ste voľný čas trávili vy. Pri Človeče nehnevaj se! bola vždy zábava. Kto dostane všetky 4 figúrky do domčeka ako prvý? Koho vyhadzujete najčastejšie? Spojte príjemne s užitočným a zahrajte si scrabble. Naučíte sa nové slová a precvičíte gramatiku. Pripravte si Pravidlá slovenského pravopisu a môžete začať. 

Môžeš sa hnevať, nadávať a preklínať celý nespravodlivý svet. Nič tým nezmeníš. Spríjemni si čas čakania tým, čo sme spomenuli vyššie. Napadlo ti niečo lepšie? Tak načo čakáš? Pusti sa do toho hneď. 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať