Tesne pred rozhovorom si sa mi pochválil, že aj spolu s kamarátom Martinom ste mali tú česť porozprávať sa na pár minút s legendou celej NHL a jedným z najlepších hokejistov sveta na prelome milénia, ako aj členom Siene slávy NHL Joeom Sakicom. Ako na vás tento velikán zapôsobil?

Joe Sakic bol úplný „megasympaťák“. Aj po zápase sme ho stretli a ešte sa nám ospravedlňoval, že ´chlapci, sorry, že ste sem merali cestu až z Európy a oba zápasy sme prehrali.´

Ono to má hlbšiu súvislosť v tom, že kamarát Martin je členom oficiálneho fanklubu Colorada Avalanche v Európe – tzv. Eurolanche. Preto to ospravedlnenie od Sakica, ktorý bol celkovo ozaj skvelý.

Keďže sme Colorado videli hrať na štadióne Vancouveru, tak nám povedal, že je rodákom z tohto mesta a dokonca je tu po ňom pomenovaná ulica. To môžem potvrdiť, lebo sme ju našli (úsmev). Tiež vravel, že pred zápasom stihol krátko zaskočiť za rodičmi. A samozrejme, vo Vancouveri má stále veľa priateľov a známych. Jednoducho, veľmi príjemný chlapík.

A mali ste aj s ´parťákom´ to šťastie, že ste sa mohli pozhovárať tiež s hráčmi Colorada?

Ja som to až tak neriešil, no kolega má pár pekných fotiek na pamiatku. Keďže sme bývali v rovnakom hoteli, ako výprava Avalanche, tak kolega Martin sa po raňajkách chvíľu rozprával s kapitánom Gabrielom Landeskogom. Ten je fakt skvelý a má rád fanúšikov, ktorí ho za to, pochopiteľne, zbožňujú. Dokonca aj pred zápasom počas rozcvičky daroval môjmu ´parťákovi´ svoj vlastnoručne podpísaný puk.

Takisto brankár Calvin Pickard bol vynikajúci, veľmi ochotný a priateľský. Populárny je medzi fanúšikmi taktiež obranca Tyson Barrie. Ten aj po zápase ešte pomaly s mokrou hlavou rozdával vonku v mraze ľuďom autogramy.

A odchytiť sa nám podarilo aj hlavného trénera Jareda Bednara.

Kolotoč NHL je fakt dobrý. Ako fanúšik by som si naň veru ľahko privykol.

Vyskytlo sa aj niečo také, čo ťa sklamalo počas zámorského výletu?

Po pravde, sklamala dosť nás návštevnosť na štadiónoch. V halách zostávalo veľa prázdnych sedadiel. Ja osobne som čakal, že aspoň v Calgary bude vypredané. A aj keď to tam v porovnaní s Canucks žilo na tribúnach trochu viac, od ideálu to teda malo ďaleko.

Faktom však je aj to, že Calgary hralo v strede týždňa, pričom aj cenové hladiny lístkov sú na zápasy v strede týždňa štandardne nižšie.

Navyše hrali proti najslabšiemu celku celej NHL v súčasnej dobe (Colorado Avalanche – pozn.red.). Do hľadiska tak nedošlo veľa permanentkárov.

A druhá vec, ktorú by som spomenul boli vysoké ceny piva na štadióne. Hoci neviem či mám toto nazvať vyslovene sklamaním, no určite to človeka nepoteší.

Ktorí jednotlivci ťa svojimi výkonmi na ľade najviac nadchli počas zápasov?

Bratia Sedinovci boli jednoducho klasa. Hokej veru hrať vedia. Za Calgary hral perfektne Čech Michael Frolík. To naozaj klobúk dole pred tým, čo predvádzal.

Tvoj tip na to, ktorý tím získa na začiatku leta vytúžený Stanley Cup?

Možno by sa mohli radovať v Bell Centre, to znamená v klube Montreal Canadiens. Majú dobrý káder a zatiaľ sa im darí. Mohli by prelomiť už to dlhé čakanie.

Play-off sa už ale nedá prakticky ani predvídať. Vypadnú 1-2 kľúčoví hráči a ten tím je zrazu v úplne inej pozícii.

A čo obhajcovia trofeje Pittsburgh Penguins?

Podľa mňa to Pittsburgh tento rok neobháji, to je vždy ťažšie. Hoci mužstvo majú veľmi slušné.

Štadión, respektíve zápas ktorého celku NHL by si ešte chcel zažiť naživo?

Asi Toronto a Montreal. Tam musia mať pomaly vypredané na každý „spiel“.

A žiaden americký klub v rámci NHL?

Keď sa bavíme o atmosfére a fandení, tak asi ani veľmi nie.

Čiže povedzme na domácich stretnutiach bratislavského Slovana v KHL je tá atmosféra lepšia?

Tak to jednoznačne. To sa nedá porovnať. V zámorí urobia diváci trochu hluku a rámusu maximálne vtedy, keď dajú na elektronickú kocku nápis Make some noise (urobte rámus/ t.j. apel na fanúšikov počas prerušenej hry – pozn. red.).

Ale zase musím povedať, že mne sa to páčilo, taká pohodička. Aj v bare po zápase tam boli fanúšikovia v dresoch oboch klubov a normálne spolu popíjali pivo. Dokonca neraz tam boli aj kamaráti, z ktorých jeden fandil domácemu tímu a ten druhý hosťom. Skrátka, nikto to tam nejako prehnane a zúrivo neprežíval. A tak by to podľa mňa aj malo byť.

Mimochodom, je tempo kanadsko-americkej NHL naozaj také strhujúce a pod hráčmi doslova horí ľad?

Čo ti mám na toto odpovedať (úsmev)? Jasné, úplne bez debaty. Veď si stačí pozrieť priamy prenos akéhokoľvek zápasu a vidíš sám, ako šialene tí borci hrajú a korčuľujú.

Dobre a čo samotné mestá Vancouver a Calgary z turistického pohľadu? Prvé menované mesto patrí prakticky v každom rebríčku najlepších miest na život medzi najvyššie hodnotenými kandidátmi. Zaslúžene?

Vancouver bol fakt ´brutálny´. Naozaj veľmi pekná metropola. Dokonca aj podnebie je tam aj v zimných mesiacoch vcelku priaznivé. V meste je inak veľmi silná čínska komunita. Možno aj preto tu hokej až tak „nefičí“. Kanadské hokejové mesto si predstavujem určite inak. Ale odhliadnuc od hokeja, mesto ako také, bolo skutočne špičkové.

Calgary také pekné nebolo?

Ale áno, bolo. Calgary je takisto veľmi fajn. Akurát tam bolo oproti Vancouveru o dosť chladnejšie. A tým myslím, že večer tam teplota klesla aj na –29 C. Plus v porovnaní s kozmopolitným Vancouverom je Calgary o čosi menšie, také možno aj provinčnejšie. Ale rovnako veľmi pekné. A videli sme aj skokanské mostíky z olympiády. Obe mestá môžem slovenskému turistovi len vrelo odporučiť. Sklamaný by určite neodchádzal.

Zažil sa na vlastnej koži atmosféru futbalovej Premier League, o ktorej sa vraví ako o najlepšej futbalovej lige sveta s nezameniteľnou atmosférou. Teraz si pre zmenu navštívil zápasy najprestížnejšej hokejovej ligy sveta. Ktorú z týchto dvoch športových lahôdok by si viac odporučil slovenskému fanúšikovi? Je lepšie minúť peniaze na svetový futbal alebo radšej na hokej v zámorí?

Ťažko povedať, no v rámci vzdialenosti je výhodnejšia isto Premier League. Ale z hľadiska zážitkov a atmosféry možno aj ten hokej, pokiaľ sa bavíme o kluboch ako Montreal alebo Toronto.

Ale zas na druhej strane, aj Premier League je úchvatná. Hmm…ani neviem. Je to fakt asi 50-50.

Kam sa chystáš najbližšie, na akú športovú udalosť?

Momentálne nemám nič v pláne. Teraz ma už čaká na dlhšie obdobie len práca. Ale futbalové derby Boca Juniors – River Plate by som jedného dňa rád zažil.

NAVŠTÍVENÉ DUELY
30/12 Vancouver Canucks – Anaheim Ducks 3:2 pp
02/01 Vancouver Canucks – Colorado Avalanche 3:2
04/01 Calgary Flames – Colorado Avalanche 4:1
06/01 Vancouver Canucks – Calgary Flames 4:2