Šport a minerálna voda

Pravidelné dopĺňanie tekutín, ale i minerálov je základom, na ktorý nesmieme zabúdať. Aký je však skutočný vzťah medzi športom a minerálnou vodou? Je pitie minerálnej vody po športe vhodné?

Minerálna voda ako súčasť pitného režimu

Súčasťou zdravého životného štýlu je bezpochýb dostatočný pitný režim. Voda je nevyhnutná pre správne fungovanie chemických a fyzikálnych pochodov v našom tele. Aktívny človek stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín. S vodou odchádzajú z organizmu dôležité minerálne látky, ktoré je potrebné neustále dopĺňať. Ideálnym spôsobom sú v tomto prípade minerálne vody, ktoré obsahujú najmä minerály: sodík, draslík, horčík a vápnik.

Budis

 

Minerálna látka Denná spotreba Dôležité pre Prejavy nedostatku
Sodík 23g Udržanie napätia v tkanive Poruchy krvného obehu, hnačky
Draslík 35g Udržanie napätia v tkanive Ochabnuté svaly, poruchy látkovej výmeny
Horčík 300-350mg Rovnováha organizmu Precitlivelosť, svalové kŕče
Vápnik 1000-1200mg Stavba kostí, zubov Odvápnenie kostí

 

Minerálne vody sú vhodným doplnkom výživy a ich podiel v rámci pitného režimu je dôležitý. V niektorých situáciách, ako napríklad pri športe alebo fyzickej námahe sú ideálnym zdrojom na krytie nedostatku vody a minerálnych látok. Nemali by však byť jediným zdrojom tekutín pre človeka. V lete, u ľudí pracujúcich v horúcom prostredí a u športovcov sú vyššie straty minerálov a denný príjem minerálnych vôd môže byť vyšší.

iStock_000038728104_Large

Význam minerálnej vody pre športovcov

Pitie minerálnej vody prispieva k detoxikácii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňujeme imunitný systém. Pre športovcov a aktívnych ľudí má aj ďalšie významy: napomáha napríklad kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť väzov a svalov po tréningu.
Vyvážený pitný režim je teda nesmierne dôležitý. Nedostatok minerálov môže totiž športový výkon zhoršiť a zároveň spomaliť dobu regenerácie tela po fyzickej aktivite. Nie je však možné minerálnou vodou suplovať príjem pramenitej vody.

Minerálna voda Budiš nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu. Priaznivo pôsobí na tráviaci trakt, dýchací systém a činnosť obličiek. Vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika, čím pôsobí preventívne proti vzniku osteoporózy. Doprajte si preto okrem pramenitej vody i minerálnu vodu Budiš, ktorá nielen božsky chutí, ale je i mimoriadne vhodná najmä po športovom výkone. Keď ju raz začnete piť, nviete s tým prestať!

Vedeli ste že…

  • Aktívny človek stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín.
  • Ideálnym spôsobom sú v tomto prípade minerálne vody, ktoré obsahujú minerály: sodík, draslík, horčík a vápnik.
  • Vlete, u ľudí pracujúcich v horúcom prostredí a u športovcov sú vyššie straty minerálov a denný príjem minerálnych vôd môže byť vyšší.
  • Nedostatok minerálov môže totiž športový výkon zhoršiť a zároveň spomaliť dobu regenerácie tela po fyzickej aktivite.
  • Minerálna voda Budiš nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu.
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať