Štartuje nový ročník extraligy žien, nováčikom Hit UCM Trnava

Bratislava - Úvodným kolom odštartuje v sobotu nový ročník slovenskej extraligy volejbalistiek 2016/2017. V novej sezóne v nej bude hrať desať družstiev, majstrovský titul obhajuje VK Slávia Ekonomická univerzita, ktorá je so 16 triumfami v najvyššej súťaži najúspešnejším klubom. Nováčikom extraligy je Hit UCM Trnava, kam sa extraliga vrátila po viac ako 20 rokoch. Prenosy zo všetkých zápasov budú aj tento rok na www.tvcom.cz, vybrané stretnutia bude vysielať Huste.tv a Arena Sport TV. Informovala o tom oficiálna stránka Slovenskej volejbalovej federácie www.svf.sk.

0
Ilustračné foto
- Reklama -

Novým trénerom Slávie EU, ktorá v minulej sezóne získala double bez jedinej prehry, sa stal doterajší asistent Michal Matušov. Na lavičke nahradil Martina Hančíka, ktorý po piatich úspešných rokoch bude v nasledujúcom ročníku viesť juniorský tím Slávie. Z majstrovského kádra odišla bývalá kapitánka Slávie a reprezentačná nahrávačka Barbora Koseková, ktorá zamierila do VK Královo Pole Brno.  Tím opustili aj Romana Hudecová (1. BVK), Monika Zamecová (čaká na prestup), Michaela Candráková (1. BVK), Darja Doluda (Hit UCM Trnava – hosťovanie) a Kristína Harmanová (prešla na plážový volejbal). Novými akvizíciami sú juniorské reprezentantky Karin Šunderlíková a Lucia Sedláčková (ŠŠK Bilíkova Bratislava), Lucia Töröková (SVS Schwechat) a Lucia Herdová (SVM Senica). Vekový priemer družstva je 20,3 roka, výškový priemer 180,35 cm.

Striebro budú obhajovať volejbalistky KV MŠK Oktan Kežmarok. Pri svojej premiére už ako samostatný subjekt 1. Bratislavský volejbalový klub (predtým pokračovateľ Doprastavu Bratislava) získal v minulej sezóne v extralige bronz. Zmeny v kádri i príprava družstva signalizujú, že v tej novej sa 1. BVK mieni predrať ešte vyššie. Družstvo sa posilnilo o sedem nových hráčok. Z Kežmarku prišla poľská liberka Michalina Jagodzinska, z viedenského Sokola Post NÖ Češka Romana Staňková, zo Slávie EU Romana Hudecová a Michaela Candráková, z COP Nitra Zuzana Písečná, z Levíc Skarleta Jančová a z Pezinka Mária Turčíková. Srbka Terzičová sa vrátila domov, po Ukrajinke Trachovej a Poľke Jagodzinskej bude treťou legionárkou v kádri prihrávajúca smečiarka Staňková. Družstvo bude aj v nasledujúcej sezóne viesť Tomáš Varga.

Zmena na trénerskom poste nastala na lavičke štvrtého tímu minulej sezóny Volley project UKF Nitra, keď tím povedie Martin Rašner. Piaty tím uplynulej sezóny po odchode trénera Pavla Bernátha prebral Jaroslav Hančák. Minuloročný nováčik TJ Slávia TU Zvolen hlási šesť hráčskych príchodov – Michaela Martináková (Púchov), Nátalia Vrabcová (Kežmarok/Liptovský Hrádok), Vanessa Michelčíková (Brusno), Daniela Rajniaková (Liptovský Hrádok), Natália Balcová (COP Nitra) a Simona Smašová (Detva). Z tímu odišla Zuzana Tomašeková do Senice. Zmeny nastali aj v kádri siedmeho tímu minulej sezóny COP Nitra. Po odchode trénera Tibora Štrajánka povedie extraligový tím Marek Maličký, jeho asistentom budú Marek Meriač a Marek Hric. Do extraligovej sezóny 2016/2017 vstupuje s novým názvom prešovský tím VK EPERIA Prešov, ktorý v minulej sezóne pôsobil ako Dobré zo Slovenska-Prešov. Klub zlákal aj zaujímavé posily, keď z UKF Nitra prišli Ivana Povrazníková a Veronika Jakábová. Družstvo povedie František Bočkay.

Nováčika z Trnavy povedie v sezóne 2016/2017 tréner Pavel Bernáth. Asistentom je Rastislav Filípek a pri družstve bude pôsobiť štatistik Vladimír Bradáč. Družstvo sa pred sezónou posilnilo o nahrávačku Dianu Kočišovú, smečiarku Moniku Šimkovú (obe študentky 1. ročníka UCM v Trnave), ktoré prišli z COP Nitra, o skúsenú smečiarku Máriu Kostelanskú a blokárku Veroniku Chrenkovú. Cieľom družstva je postup do play off extraligy. Desiatym účastníkom extraligového pelotónu je Senický volejbalový klub.

Základná časť extraligy bude tak ako po minulé roky rozdelená na dve časti. Počas základnej časti čaká odohrá každý tím 18 zápasov, systémom každý s každým doma aj vonku. Posledné 18. kolo základnej časti je na programe 21. januára 2017. Potom sa tímy rozdelia na dve skupiny 1. – 4. a 5. – 10. a opäť sa bude hrať každý s každým doma aj vonku. Osem najlepších tímov postúpi do play-off, štvrťfinále sa začína 18. marca 2017. Družstvá na 9. a 10. mieste budú o udržanie sa v extralige bojovať v prelínacej súťaži. Nový majster pre sezónu 2016/2017 bude známy najneskôr 30. apríla 2017.

Program 1. kola základnej časti extraligy volejbalistiek 2016/2017 – sobota 1. októbra:

COP Nitra – TJ Slávia TU Zvolen (17.00)
VK Slávia EU Bratislava – VTC Pezinok (18.00)
Hit UCM Trnava – Volley project UKF Nitra (18.00)
1. Bratislavský volejbalový klub – VK Eperia Prešov (18.00)
Senický volejbalový klub – KV MŠK Oktan Kežmarok (18.00)

Prehľad majsteriek Slovenska v extralige volejbalistiek:
1993 Slávia UK Bratislava
1994 Slávia UK Bratislava
1995 Slávia UK Bratislava
1996 S.P.A.S.A Žilina
1997 S.P.A.S.A Žilina
1998 Slávia UK Bratislava
1999 Slávia UK Bratislava
2000 Slávia UK Bratislava
2001 Slávia UK Bratislava
2002 Slávia UK Bratislava
2003 Slávia UK Bratislava
2004 Slávia UK Bratislava
2005 OSM SH Senica
2006 OSM SH Senica
2007 OSM SH Senica
2008 Slávia UK Bratislava
2009 Doprastav Bratislava
2010 Slávia UK Bratislava
2011 Slávia UK EU Bratislava
2012 Doprastav Bratislava
2013 Slávia EU Bratislava
2014 Doprastav Bratislava
2015 Slávia EU Bratislava
2016 Slávia EU Bratislava

- Reklama -