Strava, drina, regenerácia: 20 tajomstiev dokonalého tela Cristiana Ronalda

Futbalista, ktorý zastavil čas. Takto býva často titulovaný portugalský futbalista Cristiano Ronaldo. Aké je tajomstvo jeho dokonalého tela?

Ronaldo má 35 rokov, a to je vek, v ktorom výkonnosť mnohých profesionálnych futbalistov klesá, čo spôsobuje, že prestupujú do slabších líg alebo končia kariéru. Portugalská hviezda je však výnimkou. V 35 rokoch jeho telo, rýchlosť, výbušnosť a výkonnosť vyzerajú, akoby mal o desať menej. Ronaldove tajomstvo spočíva hneď v niekoľkých bodoch.

1. Raňajky

Podľa Ronalda sú základom všetkého práve dobré raňajky. Portugalčan pri nich nešetrí. Na tanieri máva šunku, syry, croissanty, toast s avokádom, jogurt a k tomu veľa ovocia. Všetko „spláchne“ čerstvo vytlačenou ovocnou šťavou aj kávou.

„Hlavné však vždy bolo, že jete pravidelne. Pokojne si môžete dať aj šesť menších jedál denne,“ pripomína Cristiano.

2. Obed

Ronaldo dáva prednosť rybám, rád si pochutí, napríklad, na treske, ktorú na tanieri dopĺňa zemiakmi, cibuľou a miešanými vajíčkami. Základom je variť bez oleja a soli.

„Ronaldo jedáva všetko, ale je to zodpovedný športovec. Miluje ryby,“ prezradil šéfkuchár portugalskej reprezentácie Luis Lavrador.

Keď zhrnieme stravu do jedného bodu, základom je vyváženosť a strava s vysokým obsahom bielkovín. „Jedlo je palivo pre môj výkon. Ak nepoužijete správne palivo, nemôžete dosiahnuť najvyšší výkon,“ pripomína Ronaldo.

3. Môžete zhrešiť

Ani Ronaldo nie je úplne dokonalý, čo sa týka stravovania. Tiež si rád dopraje sardinky z konzervy, pečivo či pizzu. Keďže cvičením všetko následne spáli, na jeho tele sa to neodrazí.

„Jem a pijem niekedy nie úplne správne. Dám si občas pohár vína, každú nedeľu jeme hamburgery a pijeme Coca-Colu. Človek to musí vedieť vyvážiť,“ priznal Ronaldo magazínu The Times.

Cristiano Ronaldo
Foto: zdroj instagram C.R.

4. Zakázané nápoje

V potravinách sa stane, že „zhreší“, ale v nápojoch je Ronaldo prísnejší. Zo svojej stravy vynechal alkohol aj sladené nápoje, hoci občas si dopraje pohár vína. Alkoholu sa takmer úplne vzdal nielen kvôli životospráve, ale aj kvôli skúsenostiam so zosnulým otcom, ktorého smrť zapríčinil v mladom veku práve tento démon.

5. Tréning na ihrisku aj mimo neho

Základom Ronaldovho tréningu a životného štýlu nie je len pravidelný tréning na ihrisku, drie najmä mimo neho. Doma má vlastnú posilňovňu, v ktorej maká aj so svojím najstarším synom.

„Cvičte všade, kde to len ide. Môžete robiť brušáky vo svojej spálni, keď sa zobudíte, alebo predtým, ako pôjdete do postele. Ak sa to stane vašou rutinou, potom to pre vás bude jednoduchšie,“ odporúča Ronaldo.

6. Spánok

Pre niekoho zanedbateľná časť životosprávy, pre Ronalda, naopak, posvätná. „Chodím do postele skoro a skoro vstávam, najmä pred zápasmi. Spánok pomáha svalom rýchlejšie regenerovať, čo je naozaj dôležité,“ vyhlásil Ronaldo, ktorý si dokonca najal trénera spánku Nicka Littlehalesa.

Ten Ronaldo upravil spánkový rytmus. Namiesto ôsmich hodín v noci spí futbalista päťkrát denne v trvaní 90 minút.

7. Regenerácia

Rovnako ako na tvrdý tréning kladie Ronaldo dôraz na správnu a dôkladnú regeneráciu, tieto dve časti jeho dňa musia byť v rovnováhe. Okrem spánku Portugalčan rád regeneruje v ľadových kúpeľoch, strečingom a pravidelným plávaním.

Ronaldo taktiež investoval do kryokomory, ktorú si zabezpečil a často ju využíva. V teplote mínus 160 stupňov stačia futbalistovi tri minúty, aby jeho svaly regenerovali rýchlejšie ako pri bežnej regenerácii.

„Regenerácia je pre mňa ešte dôležitejšia ako samotné tréningy kvôli veľkému množstvu zápasov, ktoré musím hrať. Odpočinok je kľúčovou časťou mojej dennej rutiny, umožňuje mi hrať na najvyššej úrovni a predlžovať kariéru,“ tvrdí Ronaldo.

Cristiano Ronaldo
Foto: zdroj instagram C.R.

8. Hudba

„K tréningu potrebujem dobrú muziku. Pomôže vám to k lepšej koncentrácii, k väčšej motivácii dostať zo seba to najlepšie. Ja osobne rád počúvam hip-hop alebo reggae,“ prezradil Ronaldo.

9. Kardio cvičenia

Ronaldo tvrdí, že sú základom k získaniu výdrže a odolnosti. „Tréningy robte po dobu približne tridsať minút, zvyšujte ich počet s tým, čím sa budete cítiť silnejší,“ radí futbalista.

10. Psychická pohoda

Mentálne zdravie posúva Cristiano Ronaldo na úroveň fyzického. O tom, že psychika ovplyvňuje fyzický výkon na ihrisku, hovorilo už množstvo vrcholových športovcov. Ronaldovi ku psychickej pohode pomáha najmä čas strávený s rodinou.

„Psychická sila je rovnako dôležitá ako fyzická. Tréning a kondičné cvičenia sú dôležité, ale pohodový život a uvoľnený životný štýl vám pomáhajú v tom, aby ste boli na ihrisku najlepší, akými viete byť. Trávim voľný čas s rodinou a priateľmi, ktorí ma udržujú uvoľneného a pozitívne naladeného,“ odkrýva Ronaldo.

11. Ciele

„Nastavte si vlastné ciele. Pomôže vám to sústrediť sa a pracovať na dosiahnutí určitých mét,“ znie Ronaldova rada.

12. Tréningový parťák

Na ihrisku trénuje Ronaldo so spoluhráčmi, doma ho často vidíme drieť so svojou partnerkou Georginou a od skorého detstva mu robí parťáka syn Cristiano junior.

„Pracovať vo dvojici je dobrá cesta, ako do tréningu pridať trochu súťaživosti a pomôcť si k ďalšiemu zlepšeniu. Je dobré trénovať s niekým, kto je na podobnej úrovni, aby ste sa navzájom mohli spoločne posúvať a zlepšovať svoje výkony.“

13. Kombinujte cvičeniam

Hoci Ronaldo kladie dôraz na kardio, dodáva, že je nutné cvičenia kombinovať. „Odporúčam kombináciu kardia (beh, veslovanie) a silového posilňovania. Dbajte na to, aby ste posilňovali všetky časti tela. Potom bude rásť vaša sila a výdrž. Pomáha to aj k tomu, aby cvičenie nebolo jednotvárne,“ radí portugalský futbalista.

14. Veľa pite

„Vždy dbajte na to, aby ste boli správne hydratovaní. Dôležité je piť veľa vody,“ tvrdí Ronaldo.

15. Rozcvička

Aj kvalitná rozcvička prispieva k tomu, že Ronaldo nebýva často zranený. „Dôležitý je strečing a kardio na zahriatie. Uistite sa, že vo svojom tréningu robíte niečo podobné, aj keď to bude iba jogging v posilňovni alebo zahrievanie sa na bežiacom páse či na bicykli.“

16. Trup

Ronaldo rád oslavuje góly vyzlečeným dresom a odhalením svojej vypracovanej muskulatúry, v ktorej sa vyníma obrovský hrudník a tehličky na bruchu. Jeho tréner Joaquín Sanda povedal, že trup je najdôležitejší.

„Trup stabilizuje celé telo, udržiava svalovú a kĺbovú stabilitu, čo umožňuje správnu biomechaniku. Cvičenia trupu sú rozhodujúce pre zdravie a Cristianovu športovú dlhovekosť. Čím silnejší je trup, dolná časť chrbta a zadok, tým lepšie sa Cristiano pohybuje, či už ide o krátky beh, výbušné cviky alebo dlhodobú vytrvalostnú prácu,“ vyhlásil Sanda.

Cristiano Ronaldo
Foto: zdroj instagram C.R.

17. Pozápasový rituál

Odhliadnuc od masáží, strečingu a kúpeľov, v ktorých strieda teplú a studenú vodu, je zaujímavý Ronaldov rituál, ktorý urobí hneď po príchode do šatne po zápase.

Odhalil ho španielsky denník AS v čase, keď Ronaldo hrával za Real Madrid.

Pár minút po zápase si portugalský futbalista dá ovocie, kúsok pizze a niečo malé na zahryznutie s množstvom karbohydrátov. Práve pizza, ktorá je považovaná za nezdravé jedlo, mnohých prekvapila, no Ronaldovi ponúka rýchly prísun veľkého množstva karbohydrátov a proteínov, ktoré stratil počas zápasu.

18. Neznáša prehry

To, že Ronaldo chce stále vyhrávať, byť najlepší zo všetkých a stále skórovať, svedčia jednotlivé zábery zo zápasov, najmä teda tie, keď sa Portugalčanovi či jeho tímu nedarí. Francúzsky obranca Patrice Evra vytiahol príhodu zo spoločných čias v Manchestri United, ktorá najlepšie svedčí o tom, ako veľmi Portugalčan nenávidí prehry.

„Na tréningu sme hrali stolný tenis, Rio Ferdinand zdolal Ronalda. Všetci sme kričali, Cristiano odchádzal z tréningu smutný. Poslal svojho bratranca kúpiť stolnotenisový stôl. Trénoval dva týždne, vrátil sa a pred všetkými porazil Ria.“

19. Smiali sa mu, začal trénovať tvrdšie

Ronaldo bol nezlomný už od detstva. Vyrástol v skromných pomeroch, mal obrovský talent a na Madeire rýchlo prerástol kluby na tomto ostrove, a tak už ako 12-ročný prestúpil do Sportingu Lisabon. V novej triede sa jeho prízvuku posmievali spolužiaci aj učiteľka, okrem toho bol veľmi chudý.

„Je to pravda, nemal som žiadne svaly. Ľudia mi hovorili: Cristiano, si veľmi talentovaný, ale si príliš chudý. Vedel som, že som talentovaný, preto som sa v jedenástich rozhodol trénovať tvrdšie ako ostatní. Začal som sa v noci vykrádať z internátu, aby som mohol cvičiť. Stal som sa väčším a rýchlejším,“ prezradila futbalová hviezda.

20. BONUS

Správna strava, tréning na ihrisku aj mimo neho, regenerácia. Nič by však nemohlo fungovať bez disciplíny, ktorú však Ronaldo vie dohnať do poriadnych extrémov. Svedčia o tom príhody jeho bývalého spoluhráča z Manchestru United Patrica Evru.

„Ak vás Cristiano Ronaldo pozve na obed, jednoducho radšej odmietnite. Raz po tréningu, keď som bol naozaj unavený, ma zavolal a ja som súhlasil. Na stole bol pripravený nejaký šalát a suché kura, k tomu voda. Začali sme jesť, ja som si myslel, že potom príde na rad hlavné jedlo, ale mýlil som sa. Keď sa Ronaldo najedol, vstal a začal sa hrať s loptou. Zavolal ma a spýtal sa, či si ideme prihrávať na dva dotyky. Keď som sa ho spýtal, či môžem aspoň dojesť, povedal, že nie, že mám ísť hrať. Keď sme dohrali, išli sme následne plávať. Spýtal som sa ho, či sme k nemu prišli najesť alebo trénovať na zápas. Ten chlapec je totálny stroj, nikdy nechce prestať trénovať,“ povedal Evra.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať