Tak ako je Kanada kolískou hokeja, či Rusko kolískou gorodiek, tak Slovensko je rodiskom  atraktívneho športu, ktorý sa oficiálne nazýva silovo-vytrvalostné žonglovanie. Na Slovensku už máme troch oficiálnych svetových rekordérov v tejto disciplíne a to v rôznych kategóriách.

4. septembra sa na hrade Devín predstavia dvaja z nich. Vyzývateľom je Radek Šatka, ktorý drží svetový rekord vžonglobehu na 100 metrov s tromi 5 kilogramovými guľami (jeho čas na tejto trati bol 18,75 sek). http://www.recordholders.org/en/list/joggling.html

Druhým duelantom je  mnohonásobný svetový rekordér vo viacerých aj bizarných žonglérskych disciplínach  a súčasne aj prvý Slovák v histórii, ktorý získal tzv. Guinnessov hattrick, teda držiteľ troch certifikátov Guinness World Records  Milan Roskopf.

Na tento súboj sa obaja borci dohodli, že Radek bude žonglovať so 4-kilogramovými guľami a Milan s 5-kilogramovými guľami. Tento váhový rozdiel je v celku logický, nakoľko Radek  sa v súčasnosti  silovému žonglovaniu nevenuje naplno, lebo okrem iného je aj prezidentom atletického klubu „Hraj na tie nohy“, ktorého traja zverenci reprezentovali Slovensko na OH v Riu. http://hrajnatienohy.sk/

Milan avizuje v tomto duely aj útok na prekonanie vlastného svetového rekordu v žonglovaní s 15 kilogramovou záťažou.

Tento rekord sa ešte nikomu nepodarilo  prekonať a už 15 rokov odoláva jeho hodnota 1:35,85 min.

Guinessov Hattrick

Aby bol tento výkon ešte zaujímavejší, tak Milan okrem toho avizuje aj prekonanie magickej hranice 100 sekúnd, teda chce s 15 kilogramovou záťažou bez prerušenia žonglovať minimálne 1 minútu a 40 sekúnd.

To, či s týmto časom dokáže poraziť aj Radeka Šatku, ktorý bude žonglovať „iba“ s 12 kilogramovou záťažou je otázne, čo robí tento duel o to príťažlivejším.

Ak prídete v nedeľu 4. septembra na hrad Devín, tak okrem zaujímavého hlavného dobového programu môžete byť svedkami aj tohto atraktívneho žonglérskeho súboja dvoch špičkových borcov a stať sa (možno) svedkami nového svetového rekordu.

 

Informácia o podujatí: http://www.rytierinadevine.sk/?page_id=2