Super-G – prvé zlato Guayovi, z tria Slovákov nikto v cieli

0
Slovenský lyžiar Adam Žampa na trati počas pretekov Super-G na Majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi 8. februára 2017. FOTO TASR/AP
- Reklama -

St. Moritz – Kanaďan Erik Guay získal na 44. majstrovstvá sveta v alpských lyžiarskych disciplínach prvú zlatú medailu v mužskej kategórii. Tridsaťpäťročný pretekár v stredu vo švajčiarskom St. Moritzi dominoval v superobrovskom slalome, čo je vzhľadom na jeho menej výraznú sezónu menšie prekvapenie. Podobný “husársky” kúsok sa mu však už raz podaril, keď v roku 2011 tiež počas slabšej zimy dobyl zlato na MS v zjazde.

Striebro vybojoval so stratou 45 stotín Nór Kjetil Jansrud, ktorý naopak napriek vydareným sezónam nemáva šťastie na šampionáty, keď doteraz získal len striebro v kombinácii. V super-G bol favorit aj z hľadiska olympijského titulu z roku 2014. Bronz v St. Moritzi v stredu ukul ďalší kanadský veterán Manuel Osborne-Paradis, ktorý bol doteraz bez cenného kovu z vrcholných podujatí. Slovensko malo na štarte trojicu Adam Žampa (č. 50), Andreas Žampa (57) a Martin Bendík (62), ale ani jeden z nich súťaž nedokončil.

“V týchto pretekoch sa pýtala symbióza rizika a taktiky. Pretekár na trati nesmel zaspať, ale zároveň bolo treba dávať pozor, najmä hore to bolo veľmi rýchle a potom prišli tie skoky. Bolo treba na to dupnúť, ale aj vedieť, na ktorých úsekoch. Moje dve zlaté medaily sa ťažko porovnávajú. V Ga-Pa som mal ten pocit prvýkrát a to sa samozrejme už nedá zopakovať. Na druhej strane po šiestich rokoch som takýto návrat nečakal a je to pre mňa mimoriadne cenný moment. Najmä po tom, čo sa mi stalo pred necelými dvoma týždňami,” vyznal sa pre ORF Guay. Kanaďan počas generálkového víkendu v zjazde Svetového pohára tvrdo padol a na druhý už v super-G nenastúpil, paradoxne sa to stalo v nemeckom Ga-Pa…

Mužský super-G sa šiel oproti ženskému na susednej zjadovke, na šírku vzdialenej len niekoľko desiatok metrov. Profil bol tak podobný a jeho náročnosť “vylepšili” umelé skoky, rozdiel bol aj v architektúre, oproti ženskej súťaži ju charakterizovalo viac tiahlych zjazdových zákrut. V týchto podmienkach nemali šancu na popredné priečky technicky vycibrení univerzáli ako Rakúšan Marcel Hirscher alebo Švajčiar Carlo Janka. Jedine Francúzovi Alexisovi Pinturaultovi sa podarila skvelá jazda, ale s číslom 8 sa už zaradil tesne na druhú priečku.

A favoriti len nasledovali a hoci nie všetci uspeli, nórski nasadili kritériá. Na čelo sa s prehľadom dostal Jansrud a jeho krajan Aleksander Aamodt Kilde ho dlho ohrozoval, na napokon sa zaradil na druhú priečku a v konečnom účtovaní skončil tesne za pódiom. A súčasným premiantom “vypálil rybník” bývalý. Guay, ktorý v tejto sezóne jazdí v druhom slede, najlepšie zvládol kritériové skoky, v ktorých mu konkuroval len Jansrud. Obaja si skrátili líniu dopadu a pustili lyže rýchlo späť do sklzu, ale po záverečnom medzičase Kanaďan našiel úplne optimálny oblúk, pri solídnej nájazdovej rýchlosti mu to stačilo na jasné vedenie a napokon i na zlato. Pretekárovi, ktorý v super-G naposledy dominoval v roku 2010, keď vo Svetovom pohári získal aj svoj jediný malý glóbus.

Výsledky super-G mužov na MS:
1. Erik Guay (Kan.) 1:25,38 min.,
2. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,45 s,
3. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,51,
4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,54.
5. Vincent Kriechmayr    (Rak.) +0,88,
6. Alexis Pinturault (Fr.) +0,90,
7. Andreas Sander (Nem.) +0,97,
8. Carlo Janka (Švaj.) +0,99,
9. Dominik Paris (Tal.) +1,02,
10. Hannes Reichelt (Rak.) +1,09,
Adama ŽAMPA, Andreas Žampa, Martin BENDÍK (všetci SR) – nedokončili.

- Reklama -