Bratia z neho urobili vojaka

Písal sa rok 1990. Gennadyho brat Vadim, ktorý bol v kazašskej armáde spolu s ďalším bratom Sergejom, zomrel vo vojne. Žiadne vysvetlenie od štátneho úradníka, ktorý to len stroho oznámil rodine, žiadne podrobnosti, proste bol mŕtvy. Takto to v Kazachstane chodilo.

Prázdno v žalúdku, slzy v očiach rodičov, pohreb bez tela, tak vyzeralo oplakávanie Vadima. O štyri roky prišla výzva číslo dva. Vojna Gennadymu vzala aj spomínaného brata Sergeja. Potoky sĺz a pocit prázdnoty boli späť a niekoľkonásobne silnejšie, veď stratiť jedného brata je hrozné, pri dvoch sa môžete zblázniť.

„Bolo to veľmi, veľmi ťažké. Úplne to našu rodinu roztrhalo,“ spomína Gennady Golovkin, ktorého obaja bratia zobrali na tréning boxu už v 8 rokoch. „Možno vďaka nim mám svoju tvrdú bradu, svoju odolnosť. Oni zo mňa urobili vojaka. Každý zápas vstupujem do ringu, aby som si uctil ich pamiatku,“ vysvetľuje syn kórejskej matky a sovietskeho baníka, ktorý máva v zápasoch v rohu tretieho brata Maxa. Jedine s ním sa dokáže porozprávať na tému zosnulých bratov, inak je pri nej uzavretý a nehovorí o nej ani s ostatnými členmi tímu.

WA 26 Inglewood - Kazašský boxer Gennadij Golovkin sa teší po obhajobe titulu v strednej váhe WBA, keď 23 sekúnd pred koncom druhého kola súboja v Inglewoode zložil svojho amerického súpera Dominica Wadea v sobotu 23. apríla 2016. Golovkin si pripísal na svoje konto 22. KO výhru za sebou a už šestnástykrát úspešne obhájil svoj opasok. FOTO TASR /AP Gennady Golovkin, left, of Kazakhstan, bows to the crowd after defeating Dominic Wade in a middleweight title boxing match, Saturday, April 23, 2016, in Inglewood, Calif. (AP Photo/Mark J. Terrill)
Inglewood – Kazašský boxer Gennadij Golovkin sa teší po obhajobe titulu v strednej váhe WBA, keď 23 sekúnd pred koncom druhého kola súboja v Inglewoode zložil svojho amerického súpera Dominica Wadea v sobotu 23. apríla 2016. Golovkin si pripísal na svoje konto 22. KO výhru za sebou a už šestnástykrát úspešne obhájil svoj opasok. FOTO TASR /AP

Mesto, v ktorom vás zobúdza kašeľ vtákov

Dostať sa z Kazachstanu, na mnohých miestach zmietaného chudobou aj vojnovými konfliktami v čase, keď bol súčasťou Sovietskeho zväzu, nebolo ľahké. „Spomínam si, ako som vyrastal. Bolo to trochu náročné, pretože Sovietsky zväz bol rozbitý. Žiadna ekonomika v krajine, proste nič, všetci zostali v Rusku a my sme boli v Kazachstane. V novej krajine,“ spomína Golovkin. Anglický denník Daily Mail nazval Karagandu, kde Gennady vyrastal, „temným miestom“, v BBC zase vtipne poznamenali, že „je to mesto, v ktorom vás zobúdza kašeľ vtákov“.

Gennady získal zlato z majstrovstiev sveta v roku 2003, profesionálom sa stal po aténskej olympiáde v roku 2004, odkiaľ bral striebornú medailu. Nechýbalo veľa a nemusel sa na ňu vôbec dostať. Spolu s ním vynikal v boxe jeho brat Max.

„Vždy bol lepší ako ja,“ hovorí Gennady. „Mal taktiež veľkú silu ako ja, ale bol múdrejší. Bolo to medzi nami 50 na 50 pred olympiádou. V Kazachstane bola súťaž s jasnou podmienkou: kto vyhrá, pôjde na olympiádu. Max mi povedal: G, si o 15 minút starší ako ja, pôjdeš na olympiádu ako prvý.“

Na nástenke s Alim a Pacquiaom

Gennady odišiel do Nemecka, získať poriadnu šancu ukázať svoje schopnosti však bolo mimoriadne náročné. „Videl som niekoľko nemeckých šampiónov. Hovoril som: chcem bojovať s ním, s ním, s ním, ale jediné, čo som počul, bolo nie. Všetci hovorili: G, s tebou nie. Bol som chudý chlapec čakajúci na svoju šancu. Päť rokov som sa pýtal: prečo? A oni len povedali: s tebou jednoducho nie.“ Do roku 2010 boxoval profesionálne len v Nemecku, potom odišiel do Ameriky.

Všetko urýchlil telefonát manažéra Olega Hermana trénerovi Abelovi Sanchezovi, ktorý absolvoval s Golovkinom tréning. „Videl som veci, ktoré tréneri nedokážu naučiť. Mám v telocvični tabuľu, napísal som na ňu meno Muhammada Aliho, Mannyho Pacquiaa a Gennadyho. Povedal som mu: Môžeš byť medzi nimi. Nebol si tým istý, ale keď som cítil jeho ruky, videl som, aký je v ringu inteligentný a ako rýchlo sa učí, vedel som, že bude jedným z najobávanejších bojovníkov,“ spomína Sanchez, ktorého udivovali Golovkinove rany.

Tie zlepšil najmä v pouličných zápasoch ako chlapec, organizovali ich práve zosnulí bratia. Kto sa Gennadyho nebál, išiel s ním do pomyselného ringu. Ako amatér má na konte približne 350 zápasov, zaujímavosťou je, že nikdy nebol knokautovaný. Okrem smrti bratov ho zocelil aj prvý tréner v Kazachstane. „Bol to blázon. Zobral ma snáď do všetkých telocviční u nás v meste, bolo ich asi 15. Povedal: G, chcem, aby si bojoval s ním. Povedal som: OK. Veľmi som sa chcel učiť. Bol som ako pes. Povedal: s ním! A ja: OK, tréner. S ním! OK. Porazil by som každého. Možno mal za to peniaze, neviem, ale bola to pre mňa dobrá skúsenosť,“ loví Gennady v pamäti.

V ringu v brnení a s mečom v ruke

Dnes je rešpektovaný po celom svete, mnohé osobnosti ho neváhajú označiť za najlepšieho boxera v strednej váhe všetkých čias. Golovkin však nie je chladný a uzavretý, ako sa zo slov o ňom ako o boxerovi zdá, hoci v ringu a mimo neho ponúka dve tváre.

„Pomáha ostatným chalanom, smeje sa, žartuje, je to zabávač. Samozrejme, zmena príde, keď príde do arény a nasadí si rukavice. Je to, akoby si nasadil brnenie a chytil meč do ruky. Je pripravený ísť do vojny v tej chvíli,“ hovorí Sanchez o GolovKINGovi (zo slov Golovkin a king-kráľ v preklade), ako ruského šampióna častujú.

Aj on sám priznáva, že keď sa ocitne medzi povrazmi, zmení sa. „Stane sa zo mňa iný človek. Netuším, ako sa prepnem, ale vtedy dokonale rozumiem mojej práci, situácii a tomu, prečo som tam. Je to môj pracovný čas, takže som tam na 100% sústredený na môjho súpera. Viem, čo mám robiť,“ rozpráva Kazach.

Gennady Golovkin for HBO boxing photo by Monte Isom

Brada zo žule a aura šampióna

Je o ňom známe, že vie tvrdé a presné rany nielen prijať, ale aj rozdať. Súperom často akoby ponúka svoju bradu, na ktorú inkasuje údery. Tie ho nezložia, ale naštartujú a vyhecujú k nekompromisnému K.O. „Nerobím to schválne, naozaj. Ale je to moja veľká výhoda,“ odkrýva Gennady taktiku, ktorú si neuvedomuje. Tá akoby ukazovala, že sa nebojí ničoho. „Nemá v sebe strach, pozná nástrahy boja. Je jednoducho šťastný, že dostal šancu robiť to, čo ho baví,“ vysvetľuje promotér Eddie Hearn.

Nie je to, samozrejme, len o brade. Pred vyše rokom urobil anglický denník Daily Mail analýzu, v ktorej zvýraznil 7 základných bodov, ktoré z Golovkina robia neporaziteľného boxera.

1.jemný stratég – má vynikajúci cit pre to, kedy si má od súpera udržať vzdialenosť a kedy má na neho zatlačiť.

2.videnie – perfektné časovanie úderov a ich koordinácia.

3.brada zo žule – nikdy nebol knokautovaný, v zápasoch často dostáva údery do brady, ktoré ho nepoložia.

4.päste z ocele – z 36 zápasov vyhral 33 K.O., súperi po jeho úderoch idú k zemi.

5.telo na bojovanie – žiadna ťažká váha to nie je, ale atlét, ako má byť. V tréningu tréner Sanchez kladie veľký dôraz na kondičnú prípravu.

6.tancujúce nohy – excelentná práca nôh, Golovkin ich má rýchle a vybalansované. Je expert na zahnanie súpera do rohu.

7.aura šampióna – „Dostane do vás nervozitu, v tom je majster,“ vyhlásil o Golovkinovi Matthew Macklin, ktorý od neho utŕžil K.O.

golovkin2-flickr-com

Nie je len udierač

Hoci budí dojem „mlátičky“, box, tréningy a zápasy berie ako vedu a umenie, v ktorých má všetko dokonale premyslené. „Som v súboji agresívny, ale neudieram so zatvorenými očami. Obťažuje ma, keď ľudia o mne vravia, že som len udierač. Je to o rýchlosti, pozíciách a taktike. Priznám sa, že cítim trochu tlak, keď mám knokautovať každého súpera, s ktorým som v ringu. Rozumiem mojej situácii, je moja práca baviť divákov. Nechcú nudných boxerov, chcú boxerov, ktorí im poskytnú drámu,“ spovedá sa Golovkin, ktorý drámu nedopustil v zatiaľ poslednom zápase.

Postavil sa mu britský boxer Kell Brook, ktorý bol, rovnako ako Golovkin, na profesionálnej úrovni dovtedy neporazený bojovník. Zápas chvíľu vyzeral na vyrovnaný boj, Brook Kazachovi dokonca uštedril niekoľko úderov, ktorými mu zakrvavil tvár, bol to však už tradične katalyzátor lavíny v podaní „kazašského hromu“. Od 4.kola bol Golovkin dominantný, na každú súperovu ranu odpovedal tvrdšími údermi. Už v 5.kole bol Brook zrelý na uterák, ktorý jeho tím radšej hodil do ringu a kráľ strednej váhy zvíťazil technickým K.O. „Som otvorený súboju s kýmkoľvek,“ hovoril usmiaty Golovkin po zápase.

Otázka je, či však bude mať s kým boxovať. Z 36 profesionálnych zápasov vyhral všetky a až 18 ukončil v treťom kole a skôr. Ísť do ringu s Golovkinom vyzerá bez šance na víťazstvo. A kto by také niečo riskoval?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.