Ako ste sa dostali ku kolkom? Kde vznikla prvá myšlienka, dať sa na tento šport?

Patrícia Machálková (P. M.): Cez suseda, ktorý trénoval už dlhšiu dobu. Raz ma zavolal na tréning a neskutočne sa mi to zapáčilo. Nikdy to nebol môj vysnívaný šport a ani som za ním cielene nešla. Ale ak to raz skúsite, už niet cesty späť.

Nikola Mazúchová (N. M.): Prisťahovali sme sa do Šale, hľadala som niečo, čo by ma mohlo baviť, práve Paťa vtedy hrala pár mesiacov, zavolala ma, či sa nechcem ísť pozrieť, a už som nevedela odísť.

Autor Branislav Rybička

Pamätáte si na svoj prvý tréning? Ako vyzeral?

 1. M.: Môj prvý tréning bol hlavne o tom, že: aha, toto je guľa, toto sú koly a dokopy je to šport nazývaný kolky. Hneď ako som začala hádzať, prvých 20 hodov bolo odrazených od mantinelu. Podobalo sa to skôr na biliard než na kolky. Ale bol to neskutočný pocit, keď vás niekto pochválil hneď na prvom tréningu, aj keď ste nevedeli, ako na to.
 2. M.: Musím sa priznať, že nie, ale som si istá, že to bola katastrofa. (smiech) Ale keďže som neskončila, tak ma to určite bavilo.

Čo je na kolkoch také výnimočné a fascinujúce?

 1. M.: Keď si vezmete napríklad volejbal, futbal, hokej či hádzanú, je to hlavne o fyzičke, prekonávaní samého seba cez bolesť a zaťaté päste. Kolky sú v podstate rovnaké, ba v istých parametroch ešte výraznejšie. Medzi kolkármi sa traduje, že kolky sú 5 % talent, 40 % fyzička a 55 % psychika. Ak uvás zlyhá psychika, zlyháte aj vy na dráhe.
 2. M.: Nedokážem to popísať, zbožňujem všetko, čo sa týka kolkov: ľudí, kolkárne, povzbudzovanie. Dokážem sedieť v kolkárni hodiny a sledovať hráčov, druhý dôvod je ten, že vždy predtým, keď som niečo robila (hrala hádzanú, tancovala), nedalo mi to toľko ako teraz kolky. Na kolkoch krásne vidím to, ako sa zlepšujem, či už svojím osobným rekordom alebo priemermi v ligách.

Aký iný šport by ste si vybrali, keby ste nehrali kolky?

 1. M.: Hrávala som od svojich šiestich rokov hádzanú až do mojich jedenástich, keď mi lekár povedal, že si musím vybrať, hádzaná alebo kolky. Neskutočná dilema. Vyhrali kolky. Ak by som nehrala kolky, stopercentne by som pokračovala v hádzanej.
 2. M.: Ako som spomínala, hrávala som od detstva hádzanú, takisto som tancovala, ale nedalo mi to za tie roky ani z polovice toľko, ako mi teraz dávajú kolky, takže si neviem predstaviť žiadny iný šport.

Machálková vľavo, Mazúchová v strede, na MSR - autor Dominika Kyselicová

Aké sú vaše ciele v kolkoch?

 1. M.: Veľmi by som chcela dosiahnuť, aby sa ľudia zaujímali o kolky trochu viac. Aby sa už konečne všetci nevyjadrovali o tomto športe ako o nezáživnom a nenáročnom.
 2. M.: Najväčší sen pre mňa je hrať v zahraničí, konkrétne v Nemecku.

Vo svojej dorasteneckej kategórii na Slovensku nemáte konkurenciu. Nastupujete aj v iných kategóriách?

 1. M.: Okrem toho, že hráme za dorast (za Galantu), súťažíme aj v 1. lige za mužov (za Slovan Duslo Šaľa). V tomto smere nie sme až také „známe“, takže veľa ľudí to nevie.
 2. M.: Za mužov v 1. lige západ hráme už dva roky. Ja som tu veľmi spokojná, predsa, je to môj materský klub, v Šali je moje srdce. Nepopieram však, že som už premýšľala nad inými klubmi, keďže som dostala niekoľko ponúk aj do najvyššej ženskej ligy, ale zatiaľ zostávam doma.

Často na súťažiach súťažíte len vy dve medzi sebou. Aký to je pocit?

 1. M.: Samozrejme, je to super pocit, keďže mám menšiu konkurenciu, ale zároveň nie sme nútené veľmi zaberať, čo je nevýhoda. Kebyže nás je viac, musíme si dávať väčší pozor. Takže v konečnom dôsledku to beriem ako veľkú nevýhodu, že sme často len my dve.
 2. M.: Dnes sa nám väčšinou na oddielových či krajských majstrovstvách spájajú kategórie, buď ako ženy, alebo dorastenci, takže konkurencia je väčšia a skúsenejšia. Mám radosť, že sa aj tak dokážeme presadiť.

Machálková vľavo, Mazúchová vpravo, v strede Vilmoš Zavarko - autor archív

Hoci mimo dráhy ste výborné kamarátky, na dráhe ste konkurentky. Dokážete sa pri súťaži odosobniť a hľadieť na tú druhú ako na súperku?

 1. M.: Pokiaľ chcete niečo dosiahnuť, musíte sa naučiť odosobniť. Samozrejme, že je to náročné. S Nikou trávim tréningy, cesty do školy a zo školy, rozprávame sa a riešime spolu problémy. Takže si viete predstaviť, ako sa asi cítime na dráhach. No pokiaľ už ide do tuhého, ako napríklad na majstrovstvách Slovenska, kde sme posledné hody bojovali medzi sebou o prvenstvo, nemáme zľutovanie. (smiech)
 2. M.: Tento moment takzvanej rivality nastáva len v súťaži jednotlivcov, ale je pravda, že táto časť je mojou slabinou. Avšak obe sa snažíme vyhrať, či už pre klub, alebo pre naše rodiny, ktoré nás podporujú.

Môžeme povedať, že vás tá druhá posúva ďalej a že sa navzájom motivujete?

 1. M.: Samozrejme. Nika ma už veľakrát vytiahla hore. Nielen tým, že si pomáhame na tréningoch ana zápasoch, ale aj tým, že čím lepšia je ona, tým lepšia chcem byť aj ja. Ťaháme sa aj v zápasoch dvojíc. Nie vždy sa darí obom, raz potiahne jedna, raz druhá.
 2. M.: Určite, dlhodobú súťaž hráme v rovnakých tímoch atrénujeme väčšinou tiež spolu, snažíme sa pomáhať si apovzbudzovať sa, hlavne v doraste sa ťaháme a keď vidíme, že jednej z nás sa nedarí, tá druhá sa to snaží vytiahnuť, nebojujeme proti sebe, ale súperovi.

V akom stave sa podľa vás nachádzajú kolky na Slovensku? Aká je ich úroveň v porovnaní so zahraničím?

 1. M.: Ak si to vezmeme z hľadiska popularity, vzahraničí je to „stokrát“ lepšie. V Nemecku sú kolky druhý národný šport (po futbale). Tak isto sú na tom lepšie Rakúsko, Chorvátsko a kopa ďalších krajín. Ak si to vezmeme z hľadiska vybavenosti, nie sme na tom až tak zle.
 2. M.: V porovnaní so zahraničím je dosť nízka vzhľadom na financovanie kolkov. Je fakt, že na Slovensku kolky nie sú práve rozšíreným športom, preto aj získavanie prostriedkov na nové kolkárne je naozaj náročné.

Machálková vľavo, Mazúchová v strede, na MSR - autor Dominika Kyselicová

Nepovedali ste si niekedy (napr. na začiatku kariéry), že by ste s kolkami najradšej sekli a dali sa na niečo iné?

 1. M.: Na začiatku to bolo celé o odriekaní si kamarátov, chodenia von. Celé dni sa mi točili okolo tréningov. Mnohokrát som mala myšlienky, aké by to bolo, keby som prestala a mohla ísť aj ja von. Nakoniec sa moji priatelia prispôsobili, vedia, že mávam tréningy. Veľmi si to vážim, ako aj to, že rodina ma podporuje v tomto športe. Aj keď som mala niekedy slzy v očiach a nervy na kolky, podržali ma aim vďačím za to, kde momentálne som.
 2. M.: Premýšľam, nespomínam si na žiadnu takú situáciu. Stalo sa zopárkrát, že som nemala formu, nedarilo sa mi a bola som z toho sklamaná, ale ten skvelý pocit, že môžem hrať, ten si užívam stále a neopúšťa ma.

Keď porovnáte samé seba v začiatkoch kariéry a teraz, v čom je najväčší rozdiel?

 1. M.: Celé to je len o tréningu. Je to zaujímavé, keď si spomeniem na svoje začiatky. Teraz v kolkárni trénujú dvaja malí chlapci vo veku, v ktorom som začínala ja (9 rokov). Úplne sa v nich vidím. Sem-tam stečie aj slza, ale predsa šport je o prekonaní samého seba. Najväčší rozdiel je v tom, že teraz som do koliek ešte väčší blázon ako na začiatku.
 2. M.: Určite v mojom pohľade na kolky. Keď som sa pred siedmimi rokmi postavila po prvýkrát na dráhu, ani v tom najdivokejšom sne by mi nenapadlo, že raz budem stáť v Nemecku na majstrovstvách sveta. Teraz kolky určite beriem oveľa vážnejšie než v prvých rokoch.

Majstrovstvá sveta1 - repre, autor Archív Nikoly Mazúchovej

 

Najväčšie úspechy:

Patrícia Machálková:Mazúchová vľavo dole, Machálková vpravo dole, autor archív P.M. a N.M.

2011Majsterka Nitrianskeho kraja, Vicemajsterka Slovenska, 1. miesto v dvojiciach a 2. miesto v družstvách na MSR
2012 – Majsterka Nitrianskeho kraja
2013 – Vicemajsterka Nitrianskeho kraja, 2. miesto v dorasteneckej lige
2014 – Vicemajsterka Nitrianskeho kraja, 1. miesto v dorasteneckej lige
2015 – Majsterka Nitrianskeho kraja, Vicemajsterka Slovenska, účasť na MS kategórie U18 v Nemecku, majsterka Slovenska
2016 – Majsterka Nitrianskeho kraja

Nikola Mazúchová:

2011 – 1. miesto na majstrovstvách Slovenska v dvojiciach, 2. miesto v kategórii družstiev
2012 – Majsterka oddielu v spoločnej kategórií žiačky, dorastenky, juniorky a ženy
2013 – Majsterka Nitrianskeho kraja
2014 – Majsterka oddielu vo všetkých kategóriách (ženských aj mužských), majsterka Nitrianskeho kraja, majsterka Slovenska kategória U18 a víťazka TOP 12, víťazstvo v 2. dorasteneckej lige
2015 – Majsterka oddielu, 2. miesto na Majstrovstvách Nitrianskeho kraja, majsterka Slovenska

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.