Svaly a ich význam v živote
Svaly a ich význam v živote

Svaly a ich význam v živote. Vedeli ste, že najdôležitejší sval v ľudskom tele je srdcový sval? Jeho funkciou je pumpovať krv cez obehovú sústavu vďaka rytmickým sťahom a jeho funkčnosť je pre nás životne dôležitá.

Pri slove posilňovanie si veľa z nás predstaví svalovca vo fitnes centre, ktorý sa dychtivo predbieha s kamarátmi vo veľkosti váh. Málo z nich už vie, čo je sval a ako funguje.

Takže, čo je sval? Je to svalové tkanivo vytvorené zo zmesi vody (75 %), organických (24%) a anorganických (1%) buniek.

TIP: Kettlebell – nástroj pre silu a kondíciu

Svaly rozdeľujeme na tie, ktoré môžeme ovládať vlastnou vôľou a tie, ktoré pracujú automaticky. Kostrové, alebo priečne pruhované svalstvo, sa pripája ku kostiam šľachami a tie keď dostanú signál z centrálnej nervovej sústavy, skrátia sa a ťahajú kosti, ku ktorým sú pripevnené.

Ostatné svaly sú vôľou neovládateľné a pracujú automaticky. Nachádzajú sa v tráviacom trakte, močovom mechúre, maternici a v ďalších častiach tela. V ľudskom tele sa nachádza približne 640 kostrových svalov. Svalová hmota priemerného muža tvorí 36% jeho celkovej hmotnosti. U žien je to 32 %.

hell bell

Rýchle a pomalé svalové vlákna

Odlišujú sa v množstve červených a bielych svalových vlákien. Červené vlákna sa nachádzajú väčšinou u vytrvalostných športovcov, ktorí pravidelne bežia na dlhé trate alebo sa venujú pravidelnej cyklistike. Biele vlákna zas súvisia s lepšími výsledkami v šprinte či v spieraní.

IMG_2296

Rast svalov

Najdôležitejším faktorom pre rast svalov je fyzická aktivita. Bez nej by sa svaly skrátili, ochabli a zoslabli. Takto ochabnutý sval je náchylný na poškodenie. Aj pri posilňovaní svalstva však platí pravidlo “všetko s mierou”. Sval poškodený z preťaženia prináša bolesť, stuhnutie a niekedy dokonca zápal a opuchnutie.

TIP: Vyformuj si nohy v 10 krokoch

Svaly sú dôležitou súčasťou nášho pohybového aparátu. Čím viac sa im venujeme, tým lepšie nám slúžia. Pevné a vyšportované telo si každý všimne. Vďaka nemu sa stávame sebavedomejšími, zdravšími a hlavne fyzicky aj mentálne zdatnejšími.

16443223_10212403820240457_1274766624_nV nasledujúcom článku vám tréner Stano Mikuláš z trnavského fitnes centra FIT UP! ukáže v našom fotoblogu ako správne precvičiť jednotlivé svalové partie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.