Svaly a ich význam v živote

Svaly a ich význam v živote. Vedeli ste, že najdôležitejší sval v ľudskom tele je srdcový sval? Jeho funkciou je pumpovať krv cez obehovú sústavu vďaka rytmickým sťahom a jeho funkčnosť je pre nás životne dôležitá.

Pri slove posilňovanie si veľa z nás predstaví svalovca vo fitnes centre, ktorý sa dychtivo predbieha s kamarátmi vo veľkosti váh. Málo z nich už vie, čo je sval a ako funguje.

Takže, čo je sval? Je to svalové tkanivo vytvorené zo zmesi vody (75 %), organických (24%) a anorganických (1%) buniek.

TIP: Kettlebell – nástroj pre silu a kondíciu

Svaly rozdeľujeme na tie, ktoré môžeme ovládať vlastnou vôľou a tie, ktoré pracujú automaticky. Kostrové, alebo priečne pruhované svalstvo, sa pripája ku kostiam šľachami a tie keď dostanú signál z centrálnej nervovej sústavy, skrátia sa a ťahajú kosti, ku ktorým sú pripevnené.

Ostatné svaly sú vôľou neovládateľné a pracujú automaticky. Nachádzajú sa v tráviacom trakte, močovom mechúre, maternici a v ďalších častiach tela. V ľudskom tele sa nachádza približne 640 kostrových svalov. Svalová hmota priemerného muža tvorí 36% jeho celkovej hmotnosti. U žien je to 32 %.

hell bell

Rýchle a pomalé svalové vlákna

Odlišujú sa v množstve červených a bielych svalových vlákien. Červené vlákna sa nachádzajú väčšinou u vytrvalostných športovcov, ktorí pravidelne bežia na dlhé trate alebo sa venujú pravidelnej cyklistike. Biele vlákna zas súvisia s lepšími výsledkami v šprinte či v spieraní.

IMG_2296

Rast svalov

Najdôležitejším faktorom pre rast svalov je fyzická aktivita. Bez nej by sa svaly skrátili, ochabli a zoslabli. Takto ochabnutý sval je náchylný na poškodenie. Aj pri posilňovaní svalstva však platí pravidlo „všetko s mierou“. Sval poškodený z preťaženia prináša bolesť, stuhnutie a niekedy dokonca zápal a opuchnutie.

TIP: Vyformuj si nohy v 10 krokoch

Svaly sú dôležitou súčasťou nášho pohybového aparátu. Čím viac sa im venujeme, tým lepšie nám slúžia. Pevné a vyšportované telo si každý všimne. Vďaka nemu sa stávame sebavedomejšími, zdravšími a hlavne fyzicky aj mentálne zdatnejšími.

16443223_10212403820240457_1274766624_nV nasledujúcom článku vám tréner Stano Mikuláš z trnavského fitnes centra FIT UP! ukáže v našom fotoblogu ako správne precvičiť jednotlivé svalové partie.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať