Švédsko zdolalo Rusko – Dacjuk: „Máme na lepší výsledok“

Za hviezdy zápasu vyhlásili švédske trio Victor Hedman, Jacob Markström a Gabriel Landeskog.

B-skupina:

Švédsko – Rusko 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Góly: 31. Landeskog (Karlsson, Bäckström), 33. Hedman (Hagelin, Sedin) – 60. Ovečkin (Malkin, Dacjuk). Strely na bránku: 29:28. Rozhodcovia: McCauley, O’Rourke – Murphy, Murray, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 18.966 divákov

Švédsko: Markström – Ekholm, Karlsson, Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson – Eriksson, H. Sedin, D. Sedin – Hörnqvist, Bäckström, Forsberg – Silfverberg, Kruger, Hagelin – Söderberg, Backlund, Landeskog
Rusko: Bobrovskij – Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov – Kučerov, Dacjuk, Ovečkin – Tarasenko, Malkin, Kuliomin – Dadonov, Šipačov, Panarin – Kuznecov, Anisimov, Telegin

Chorého Lundqvista nahradil tesne pred zápasom v švédskej bránke Markström a už po niekoľkých sekundách ho z ľavého krídla preveril Ovečkin. S pribúdajúcim časom mal však menej práce, keďže ruské hviezdy pôsobili zakríknutým dojmom. Švédi zasa okrem dobrých realizácií v prechodovej i ofenzívnej fáze vyčnievali aj v defenzíve a dokonale eliminovali súperovu snahu o jej rozhodenie agresívnym prejavom. Do vedenia mohli ísť v 18. minúte, keď Markov pri rozohrávke zlomil hokejku, ale Backlund v tesnej blízkosti bránky Bobrovského neprestrelil.

Opatrný hokej s čakaním na prvý gól pokračoval do 31. minúty. Bäckström vyhral buly pre Karlssona, ten nabil Landeskogovi a jeho načasovaný príklep vyhnal Šipačova z trestnej lavice po štyroch sekundách. O dve minúty neskôr Rusi nevyhodili z obrannej tretiny čistý puk, Hagelin priťukol od mantinelu do jazdy Hedmanovi, ktorý z prvej ponad Bobrovského betón zavesil. Rusi sa nevedeli dostať do formy, keďže ich hre chýbal očakávaný šmrnc. Aj preto namieril Kuliomin po priťuknutí Kuznecova len do žŕdky a jeho spoluhráči v závere tretiny vôbec nezvládli ponúknutú presilovku. Súčasná zborná nevystúpila z tieňa očakávanej kvality ani na začiatku tretej tretiny. Až v jej závere sa prebudila a sériu zaujímavých streleckých pokusov zavŕšil Ovečkin, keď 33 sekúnd pred sirénou švihom od modrej znížil. V samom závere sa radoval aj z vyrovnania, keď si rukou pohodil puk smerom do bránky a avizoval, že sa ho ešte dotkol hokejkou, ale rozhodcovia po zhliadnutí videa gól neuznali.

Victor Hedman, obranca Švédska: „Keď sa pozriete na ruskú súpisku, uvidíte štyri vyrovnané formácie, z ktorých vie každá dobre hrať s pukom. My sme chceli hrať fyzicky a blízko pri nich, aby sme ich eliminovali na puku. To bol náš plán. Korčuľovať s nimi a pokúsiť sa využiť protiútoky. Máme za sebou dobrý štart do turnaja.“

Erik Karlsson, obranca Švédska: „Markström na tréningoch a v príprave dokázal, že vie dokonale zareagovať na to, čo sa stane. V zápase sme mu verili. Keď sa dozvedel, že pôjde do bránky, nikoho to nešokovalo. Marky bol pripravený a myslím si, že predviedol skvelý výkon. Bol náš najlepší hráč.“

Alexander Ovečkin, kapitán Ruska: „Myslím, že puku som sa pri druhom góle dotkol, hoci nevidel som záznam. Ale dotyk som cítil, na svojej ruke aj hokejke. Teraz už na tom nezáleží, musíme na tento zápas zabudnúť a pozerať sa dopredu.“

Vladimir Tarasenko, útočník Ruska: „Každá prehra sa znáša veľmi ťažko, špeciálne tá na Svetovom pohári. Zostáva nám jediná možnosť, a to vyhrať oba zostávajúce zápasy. Rozhodcovia na záverečnú situáciu učinili rozhodnutie a tam to hasne. Nie je dôvod na to, aby sme to viac komentovali.“

Pavel Dacjuk, útočník Ruska: „Naše mužstvo má na to, aby dosiahlo lepší výsledok, potrebuje len viac strieľať na bránku. Každý z nás sa v tomto zápase snažil dostať do čo najlepšej pozície na strelu, ale nie je to len o kráse. Musíme viac strieľať a dosahovať aj škaredé góly.“