Tajomstvo Pilatesu

Dômyselný systém pre celé telo. Posilní sa ním, zlepší pohyblivosť a držanie tela. Vhodný pre všetky vekové kategórie. Už ste ho skúsili?

Ako vznikol?

Tajomstvo Pilatesovej metódy spočíva v jej jednoduchosti a prirodzenosti. Herci a tanečníci na ňu prisahajú. Fyzioterapeuti a chiropraktici ju odporúčajú svojim pacientom. Je obľúbená najmä preto, že je nadmieru účinná. V priebehu pár týždňov budete mať lepšie držanie tela, silnejšie svaly, ploché brucho a ohybnejšie kĺby. Zároveň sa týmto cvičením naťahuje chrbtica. Zakladateľ Joseph Pilates pôvodom z Duesseldorfu vymyslel tento systém v dvadsiatych rokoch minulého storočia.

Ako cvičiť jogu doma?

Sám bol chorľavým dieťaťom, mal astmu, pokrivenú chrbticu a skrútené údy. Rozhodol sa svoje postihnutie prekonať a usilovne pracoval na náprave svojich hendikepov. Aj sa mu to podarilo. Jeho metódu využívali dokonca aj ležiaci pacienti v nemocnici. Neskôr sa presťahoval do New Yorku, kde si založil vlastné štúdio. Pravidelnými klientmi sa mu stali známi tanečníci a choreografi.

Ako funguje?

Celkom inak ako cvičenia na atletickej dráhe, v telocvični alebo v posilňovni. Tam je ich účelom predovšetkým dosiahnuť objem svalov, ktoré sa pritom skracujú a tuhnú. Často sa i vy pristihnete pri myšlienke, že za dobré cvičenie považujete len absolútne vysiľujúci namáhavý tréning. Bolesť svalov spôsobuje kyselina mliečna, aj poškodenie svalových vlákien. Lenže Pilatesovo cvičenie vás unaví úplne rovnako, len bude k vášmu telu šetrnejšie. Je založené na kvalite, nie na kvantite.

Pri jeho cvičení sa svaly namáhajú presne a účinne, no zároveň nie viac, ako je nevyhnutne potrebné. Kým začnete s cvičením pilatesu, naučte sa správne držať telo: plecia spustené, chrbát vystretý, brada mierne nahor, vzpriamená šija, ťahať sa do výšky, brucho vtiahnuté, chodidlá priamo pod bedrami.

fitness male doing pilates exercises at the gymZásady Pilatesovej metódy

1. Sústredenie

Keď začínate s Pilatesovým cvičením, musíte nad ním aj veľa premýšľať. Občas to môže vyzerať, že jedna ruka robí to, druhá ono, k tomu aj dýchať v danom rytme a všetko vedieť zladiť dokopy. Niečo ako práca bubeníka, ten tiež musí vedieť dokonale izolovať pohyby, no zároveň vytvoriť celok. Kľúčom je sústrediť vašu myseľ na oblasť, ktorú práve precvičujete. Vnímajte, ako vaše svaly reagujú.

2. Vedomé riadenie

Cieľom Pilatesovej metódy nie je robiť nedbalé, mimovoľné, trhavé ani unáhlené pohyby. Keď sa naučíte ovládať svoje svaly, dokážete robiť aj také cviky, na ktoré ste si predtým netrúfali. Vaše pohyby sa stanú hladkými, plynulými a vy sa budete pri tom cítiť ešte aj príjemne.

3. Centrum sily

Takmer všetky Pilatesove cviky majú za cieľ posilniť trup a vytvoriť takzvané „pevné jadro“. Ide o centrum sily, ktoré podopiera zvyšok tela. Ak nemáte pevný stred tela, nemáte základ správneho držania ani rovnováhu. Vačšinou sa stane to, že prepadávate dopredu, hrbíte sa. Práve pravidelným cvičením sa chrbtica chráni, vyrovná, a vy úplne prirodzenou cestou prestanete mať bolesti.

Top 10 výhod jogy

4. Dýchanie

Hlboký nádych a úplný výdych má zásadný vplyv na celé cvičenie. Správne dýchanie vám umožní vykonávať Pilatesove cviky účinnejšie a vyťažiť z nich maximálny prospech. Bez toho by cviky správne nefungovali. Ak s cvičením len začínate, mali by ste pár prvých hodín venovať len dýchaniu a správnej technike. Kvalitný a certifikovaný inštruktor vám presne poradí ako na to.

5. Presnosť

Pán Pilates strávil roky tým, že vymýšľal dokonalý systém, ktorý funguje. Sám na sebe otestoval, ako presne majú byť cviky vykonávané, aby účinkovali. Preto aj vy radšej rešpektujte jeho princípy a po čase budete zbierať ovocie. Ak sa od správneho držania odchýlite len o centimeter, cvik bude menej účinný. Darmo, nemecká presnosť je povestná.

Gravid Joga

6. Vizualizácia

Vaša myseľ musí pôsobiť v súčinnosti s telom. Skúste si vytvoriť zrakové predstavy toho, čo máte robiť. Keď viete presne, ako má daná pozícia vyzerať, ľahšie sa do nej dostanete. Keď dokážete v duchu uvidieť správny pohyb, telo sa mu časom prispôsobí. Trénovať myseľ je rovnako dôležité, ako trénovať telo.

7. Integrácia

Ak chcete dosiahnuť dobré výsledky, musia sa tieto zásady dodržiavať naraz. Vnímať telo ako celok, to sa treba vedieť naučiť, aj keď práve cvičíte len jednu ohraničenú svalovú skupinu. To všetko chce len prax. Určite to zvládnete. Odmenou vám bude pevné telo a upokojená myseľ.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať