Takáto turistika vám určite posilní imunitu

Trápi vás rýchle životné tempo a pracovný stres, ktoré vaše telo a myseľ vyčerpávajú? Zvoľte protipól! Vyskúšajte jedinečnú terapiu bez lekára a elixír večnej mladosti. O čom je reč? O chôdzi v prírode. Turistika zlepšuje nielen fyzickú, ale aj psychickú kondíciu človeka a blahodarne pôsobí na celý organizmus.

Nie ste vrcholoví športovci, no cítite, že pohyb vašej telesnej schránke aj hlave chýba? Ak chcete aktívne bojovať proti civilizačným chorobám, skúste začať s turistikou. Chôdza v prírode zabezpečí pľúcam kyslík, podporí činnosť srdca, okysličí mozog, zlepší koordináciu a spevní svaly. A navyše, posilnenie imunity týmto spôsobom si môžu dopriať nielen ľudia v aktívnom veku, ale aj juniori či seniori a všetci tí, ktorí s aktívnym športovaním nemajú veľké skúsenosti.

Pravidelná chôdza

Pravidelná chôdza vzpruží nielen telo, ale aj myseľ, pričom patrí medzi najbezpečnejší druh pohybu. Vďaka chôdzi si môžete posilniť nielen zdravie, ale udržať aj štíhlu líniu. Ak sa rozhodnete turistike venovať systematicky, naplánujte si konkrétne dni v týždni a trasy, ktoré hodláte zdolávať, no záťaž zvyšujte postupne. Začnite jednoduchými kratšími prechádzkami a ak ich zvládnete, môžete svoje výkony postupne posúvať ďalej. Pozornosť však venujte aj vhodnému oblečeniu a obuvi. Turistická obuv musí byť ľahká, ale pevná.

takato-turistika-vam-urcite-posilni-imunitu

Má byť pohodlná a nepremokavá. Kvalitná obuv s protišmykovou podrážkou vám chôdzu spríjemní. Vďaka nej vás nebude bolieť chrbát a nebudete pociťovať tak skoro únavu. Oblečenie uprednostnite z ľahkých a vzdušných materiálov, ktoré dobre odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Dobrú službu vám preukážu najmä elastické odevy, ktoré vás nebudú obmedzovať v žiadnom pohybe. Ak zvládnete tieto základne úkony úspešne, potom vás od turistiky už nič neodradí.

V náručí prírody

Pred túrou je dobré precvičiť si telo nenáročným cvičením. Ideálny je strečing, ktorý vhodne pripraví svaly na dlhší aktívny pohyb. Ak ste milovníkmi prírody, svoju pozornosť venujte aj výberu terénu. Niekto rád chodí po horách hustým lesom, iný dáva prednosť chôdzi pri vodných plochách a jazerách. Mnoho turistov pri chôdzi pozoruje krásy prírody, lesnú zver, vtáctvo či ryby. Pri vode uvíta skladacie stoličky a kochá sa pohľadom na zeleň aj vodnú plochu. Pozorovať ryby, žaby a iných živočíchov v ich úžasnom vodnom svete patrí medzi krásne zážitky, ktoré regenerujú vnemy a zmysly. Nielen turistika, ale aj samotná príroda je prevenciou voči infarktom, hypertenzii a iným civilizačným ochoreniam. Príroda ponúka úžasné obrazy, ktoré mysli dodávajú pokoj a rovnováhu. Aj preto je pohyb a čas trávený v prírode nazývaný terapiou bez lekára a elixírom večnej mladosti.

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať