K biatlonu ťa nepriamo priviedla mama, mal si vtedy 11 rokov. Myslíš, že by si si k biatlonu našiel cestu aj sám?

Nemyslím. Vtedy som síce biatlon niekedy sledoval v televízii, no nebol to nejaký môj sen robiť ho aktívne. Som ale veľmi rád, že som sa na to dal a bola by to obrovská škoda, lebo je to najkrajší šport, aký poznám. Teraz si už svoj život bez biatlonu ani neviem predstaviť.

Skúšal si v detstve aj iné športy?

Áno, skúšal. Či už to bol tenis, plávanie, futbal, sem-tam basketbal.

V čom sa odlišuje tréning biatlonistu v zime a v čom v lete? Ktoré obdobie je náročnejšie z hľadiska tréningov?

V zime trénujeme väčšinou na bežkách, pokiaľ to poveternostné podmienky dovoľujú.

V lete, keďže tu nie je sneh, tak chodím behať, bicyklovať, behať s palicami a, samozrejme, najdôležitejšia súčasť mojich tréningov sú kolieskové lyže.

Strieľať a posilňovať chodím lete aj v zime, tam na počasí nezáleží.

Odlišnosť tréningov v zime a v lete je hlavne v prostriedkoch, pomocou ktorých môžem trénovať. Ale tréningy sú tiež odlišné formou aj obsahom. Do toho sa ale nestarám, na to mám trénera. On najlepšie vie, čo, koľko a ako trénovať.

img_5247

Kde máš „rozložený tréningový stan“?

Trénujem vo Vojenskom športovom centre Dukla Banská Bystrica.

Sleduješ biatlon aj v TV a snažíš sa od profíkov niečo okukať? Alebo chceš mať od biatlonu v čase voľna radšej pokoj?

Áno, samozrejme. Pozerávam biatlon v televízii. Nie však tak často, ako by som možno chcel. Určite keby som ho sledoval viac a častejšie, bolo by to pre mňa lepšie, len nie vždy je na to čas. Ale určite nechcem mať pokoj od biatlonu v čase voľna.

Ide ti lepšie beh alebo streľba?

To ťažko povedať. Ani v jednom nie som stopercentný a je veľa vecí, ktoré musím buď vylepšiť, alebo odstrániť.

Ktoré preteky ti doposiaľ najviac utkveli v pamäti a prečo?

Najviac mi utkveli v pamäti preteky s hromadným štartom, ktoré sa konali tohto roku na jar v Osrblí. Boli to krásne preteky – od začiatku veľký adrenalín. Postupne som sa predral dopredu a po tretej streľbe som bol prvý a vedenie som si udržal aj po štvrtej streľbe. Bol to úžasný pocit prejsť sám ako prvý cieľovou rovinkou do finišu.

img_5292

Nechýba ti počas tréningov partia? Predsa len, hokejisti alebo futbalisti to majú v tomto smere iné. Alebo ti vyhovuje, že si individuálny športovec a môžeš sa koncentrovať len na svoj výkon?

Nie, partia mi nechýba. Nemám príliš rád, keď behám a okolo mňa je ďalších dvadsať ľudí. Vyhovuje mi, keď som sám, lebo sa môžem kvalitnejšie sústrediť a nič ma neruší. Ale neprekáža mi, keď mám parťáka, s ktorým sa môžeme „vyhecovať“.

Stanovuješ si vo svojom športe nejaké konkrétne ciele, ktoré chceš dosiahnuť? Alebo sa chceš biatlonom v prvom rade baviť?

Na začiatku mi išlo iba o pohyb a vyplnenie voľného času. Ale postupne mi to nestačilo a chcel som niečo dosiahnuť. Takže áno, stanovujem si ciele. Je dôležité vytýčiť si nejaký cieľ, aby som mal niečo, čo ma bude motivovať a hnať dopredu.