Jeho pseudonymom je pracovitosť. Pre Talianov nebol dosť dobrý, no Slovenku dotiahol medzi absolútnu svetovú špičku, Livio Magoni, tréner Petry Vlhovej.
Príliš náročný
„Som tréner, ktorý verí v desaťtisíce hodín práce,“ stručne charakterizuje samého seba Magoni. Túto vlastnosť získal od prísneho otca. Talian má päť súrodencov, s ktorými musel v detstve pracovať od rána do večera.
Tri roky viedol slovinskú lyžiarku Tinu Mazeovú. Neskôr sa presunul k talianskej reprezentácii, ale kvôli tvrdému tréningovému režimu s ním po dvoch sezónach nepredĺžili spoluprácu. „Pri talianskom tíme som pôsobil dva roky. Tamojšia lyžiarska federácia však usúdila, že moje tréningy sú príliš náročné, že som na dievčatá prísny, že musia dodržiavať priveľa pravidiel. Vraj to pre ich napredovanie nebola správna cesta. Dokázal som doviesť lyžiarky medzi elitu a napriek tomu so mnou ukončili spoluprácu. Musel som skúsiť zas niečo iné, aby som zistil, či som zlý alebo dobrý tréner…“ priznal Magoni v rozhovore pre denník Šport.
Mohlo by ťa zaujímať: Príbeh Petry Vlhovej
„S Petrou sme nemali žiadne problémy a akceptuje moje tréningy. Trénoval som v Slovinsku, Poľsku i Česku. Dievčatá z krajín východnej Európy nemali s mojou filozofiou ťažkosti. Ony dokážu vždy tvrdo pracovať. Som zrejme dobrý tréner len pre východoeurópske krajiny,“ dodal pre olympijskú revue olympic.sk.
Dobrý vplyv Taliana na Slovenku
Keď začal trénovať Petru Vlhovú, povedal, že môže lyžovať lepšie ako v predošlej sezóne. Taliana najskôr oslovil Petrin otec Igor, potom mu zavolal lyžiarkin manažér. Spoluprácu dohodli za tri dni. Svojho bývalého trénera popísala aj Mazeová, ktorá sa pokúsila vysvetliť, prečo mu to nevyšlo v domácej krajine.
„Nenašiel sa v Taliansku, ale v Slovinsku a na Slovensku. Viem, že Taliani ho nepovažovali za dobrého trénera, ale my s Petrou áno. Môžem o ňom povedať len to najlepšie, zakaždým chce odviesť maximum. Livio je veľký pracant, robota preňho nikdy nebola problém. Pamätám si, ako som sa raz ‚zbláznila‘ na tréningu a chcela som ísť dvadsať jázd namiesto dvoch, lebo sa mi niečo nepozdávalo. Povedal len, poďme na to,“ povedala o Magonim Slovinka v úvode minulého roka a doplnila, prečo si práve lyžiarky z týchto krajín sadli s talianskym trénerom:
„S Liviom a Gigim (servisman Pierluigi Parraviccini) dostala rovnako ako ja štipku talianskej mentality a spokojnosti. Naše národy sú iné, Taliani na nás majú veľmi dobrý vplyv. Niekedy máte hlavu príliš dole, ale v športe potrebujete aj kus arogancie, musíte na niekoho tlačiť. Taliani to vedia lepšie než my. Slovinci sú ticho a pracujú, myslím si, že Slováci sú viac-menej podobní. V tíme musíte nájsť rovnováhu. Niekedy sú Taliani príliš arogantní a musíme ich držať pri zemi. Táto rovnováha je pre šport perfektná.“
Úplne zmenil Vlhovej techniku
Magoni si na začiatku spolupráce s Vlhovou stanovil jasný cieľ: zapracovať na jej vnútornej sile. „Zameriame sa na to, aby dokázala neustále pracovať hlavou a sústredila sa len na to, čo sa od nej bude vyžadovať,“ vyhlásil.
Svojského Taliana si okamžite pochvaľovala samotná Vlhová. Magoni priniesol do športového života lyžiarky veľké zmeny. „Potrebovala som to, ukázal mi nové metódy a ako to funguje v elitnej sedmičke sveta. Disponuje skúsenosťami zo spolupráce s Tinou Mazeovou. Je zo zahraničia, takže má lepšie kontakty, aj na spoločnosť ktorá mi dodáva lyže,“ hovorila o Magonim Vlhová v roku 2016 na začiatku spolupráce.
A tá evidentne funguje, Vlhová pod Magoniho vedením dosiahla výrazný progres a úspechy nielen v slalome, ale začala víťaziť aj v obrovskom slalome a presadzovať sa v ďalších disciplínach. Slovenka začala v „obráku“ vo Svetovom pohári so štartovým číslom 55. To, kde sa nachádza teraz, vie každý, kto videl čo i len jediné preteky v posledných dvoch sezónach. „Talianska technika obrovského slalomu je podľa mojej mienky najlepšia. Úplne mi zmenil techniku,“ pripomínala Vlhová na začiatku spolupráce.
„Pre mňa je Petra ako mašina. Niekedy pracuje auto na sto percent vo všetkých oblastiach a vtedy nemá žiadne ťažkosti. Je veľmi rýchla. Najmä z mentálnej stránky sa však posunula vpred,“ analyzoval svoju zverenkyňu Magoni.
Dodal, že Vlhová sa posunula vpred po psychickej, ale aj fyzickej a technickej stránke, ale musí byť ešte profesionálnejšia. „Potrebuje sa starať o detaily – ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po pretekoch, ako si oddýchnuť a ako organizovať svoj život, aby bola pripravená na každé preteky. Je to vec, ktorú rozprávam jej aj celému tímu. Potrebuje mať silný tím, lebo keď sa rozpadne, narobí to Petre ťažkosti,“ tvrdí Magoni.
Halušky, dievčatá a obyčajní ľudia
Vlhovej otec Igor prezradil, že Livio Magoni o sebe rád vyhlasuje, že je Slovák. Talian tieto slová trochu poupravil, že síce nie je Slovák, ale k slovenskej mentalita a krajine má blízko. „Pochádzam z talianskej provincie Bergamo, kde žijú psychicky odolní ľudia. Mám v povahe tvrdo pracovať. Keď dosiahneme nejaké úspechy, chceme ísť ešte ďalej. Nikdy sa neuspokojíme. Talianska mentalita je vo všeobecnosti taká, že veľa vecí nie je dôležitých. Taliani držia emócie viac v sebe. Usmievajú sa, aj keď sú nahnevaní. Slováci sú priami, čo sa mi páči. Mám rád obyčajných ľudí, ktorí tvrdo pracujú,“ prezrádza tréner hviezdnej lyžiarky, ktorý túži po zisku olympijskej medaily so Slovenkou.
V jednom z prvých rozhovorov v pozícii trénera Vlhovej na seba prezradil, že ochutnal pirohy aj halušky, chutili mu oboje. Núkali ho aj slivovicou, ale pre Talianov je vraj prisilná. Po troch rokoch Slovensko a jeho kultúru spoznal oveľa viac. Na otázku, čo má najradšej, odpovedal jasne: „Halušky, dievčatá a obyčajných ľudí, ktorí tvrdo pracujú.“
Sadla mu aj slovenská mentalita. „Mentalita Slovákov sa mi páči, Gigi (Parravicini, servisman) na tom musí ešte trochu zapracovať. Občas mi povie, že títo ľudia sú šialení a ja mu oponujem, že sú jednoducho takí.“
Mohlo by ťa zaujímať: Zomierala na ulici, dnes si plní lyžiarsky sen: Príbeh exotickej lyžiarky z Haiti
Som nikto, len obyčajný tréner
Talian Magoni sa stal na Slovensku mimoriadne obľúbenou osobou. Spolu s Petrou Vlhovou dokázali skvelými výsledkami spôsobiť u fanúšikov eufóriu. Taliansky tréner ju zažil na vlastnej koži aj mimo svahov, Slováci ho totiž spoznávajú a uvedomujú si, že Vlhovej víťazstvá nie sú len o Vlhovej.
„Bol som na chvíľu v jednej reštaurácii. Všimol som si, že ľudia sa na mňa pozerajú. Nevedel som však či je to preto, že vyzerám tak zle alebo preto, že som Magoni…“ smeje sa Talian.
Ďalší nevídaný zážitok prišiel po úspešnej sezóne 2018/2019, keď sa Petra Vlhová zúčastnila aj pretekov Európskeho pohára v Jasnej. Jej tréner zažil niečo nevídané.
„Bol som prekvapený, neviem, prečo sa so mnou chceli odfotiť. Ja som nikto, som len jeden normálny tréner a nemyslím si, že som až taký dobrý. Aj ja robím veľa chýb, podľa mňa existuje veľa lepších koučov. Dávam dokopy súčiastky tohto stroja, ale som skutočne prekvapený, že ľudia chodia za mnou,“ vyhlásil zaskočený Magoni.
Popularitu si užíval, no dvíhal pomyselný varovný prst pred jej vplyvom na Vlhovú. „Som z toho veľmi šťastný. Keď sme cestovali, rozprával som sa s Gigim v aute. Máme pocit, že sme v našom živote pre tento národ urobili niečo naozaj dôležité. Keď som bol v Slovinsku, tiež som rád pomohol tejto krajine. Je to veľmi pekné, ale naozaj, naozaj, naozaj sa bojím, čo sa stane v budúcnosti. Ja, Petra, Matej, Gigi, Boris, všetci sme obyčajní ľudia. Nie sme zvyknutí na takéto veľké veci, no ja viem, ako to zvládať, lebo som to zažil s Tinou Mazeovou a Albertom Tombom. Niekedy vidím, že môj tím má radosť, ale aj obavy. Teraz každý očakáva výsledky, no nie je ľahké zostať na vrchole.“
Magoni je mág
Po medailovej žatve na majstrovstvách sveta v Aare v roku 2019 Vlhovej otec nešetril superlatívmi na adresu Magoniho. „Tvrdá práca sa vyplatila. Petra tvrdo makala ako aj celý tím. Livio Magoni je mág. Makali sme, pracovali a vyšlo to.“
Tieto slová sa dočkali reakcie od samotného Magoniho. Akokoľvek si váži medaily z MS, ale aj ďalšie úspechy a progres, ktorý s Petrou Vlhovou dosiahol, označením „mág“ sa netituluje.
„Neviem, či som mág. Toto je zásluha Petrinej práce, celý tím mi verí a Matej Gemza je úžasný človek a skvelý tréner. Gigi (servisman Pierluigi Paraviccini) je Gigi, takisto Boris (brat a manažér tímu) odviedol dobrú prácu. Mám skvelý tím, ja som iba pilot,“ vysvetlil a prezradil aj „tajomstvo“ jeho úspechu:
„Moje tajomstvá sú prosté. Tvrdo pracovať každý deň. To znamená, že z dvadsiatich štyroch hodín pracujeme dvadsať. Nie je to iba práca na svahu, ale aj všetko okolo, aby puzzle do seba krásne zapadli,“ hovorí pre denník SME.
Zmluvu s Vlhovcami Magoni zakaždým uzatvára na rok. Hoci o jeho služby mal záujem nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen. Talian šestnásť rokov pracuje so ženami. Hlavou sa mu preháňa myšlienka, či nie je čas na zmenu, na druhej strane by rád zostal so slovenskou lyžiarkou aj v ďalšej sezóne. O spolupráci Magoniho s Vlhovou rozhodne jeden faktor.
„Zaujímajú ma glóbusy a kvôli nim by som tu chcel ostať. Musím však zistiť, či Petra chce získavať glóbusy alebo len vyhrať niektoré preteky. A podľa toho sa rozhodne, čo bude ďalší rok.“