Chcete zažiť adrenalínové lietanie vo veternom tuneli?

Ak neviete, čo s voľným časom v lete, vyskúšajte si lietanie vo veternom tuneli, ktoré prináša spoločnosť Hurricane Factory. Zalietať si môže prísť celá rodina, najmladší člen už od štyroch rokov. Porozprávali sme sa o tejto adrenalínovej zábave s inštruktorom lietania  Petrom ‚Brťom‘ Brtišom.

Čo je to Hurricane Factory?

Hurricane Factory je spoločnosť, ktorá vlastní sieť veterných tunelov na Slovensku, Česku, Nemecku a Španielsku. Naša firma sa zaoberá indoorskydivingom, inak povedané tunelovým lietaním.

Čo je podstatou lietania vo veternom tuneli a ako funguje?

Podstatou lietania vo veternom tuneli je privodenie reálneho pocitu, ktorý človek zažije pri výskoku z lietadla. Celý tunel funguje na princípe aerodynamiky. Vzduch v tuneli je vytváraný a poháňaný štyrmi elektromotormi. Pomocou smerových lopatiek sa vzduch dostáva do presklenej trubice, v ktorej je potom možné lietať.

[pro_ad_display_adzone id=“54561″]

Ako vyzerá veterný tunel?

Veterný tunel vyzerá ako presklený ovál, v ktorom prúdi vzduch určitou rýchlosťou.

Počas letu je letec v turbíne sám, alebo je tam pre každý prípad inštruktor?

Všetko záleží od toho, či je daný letec prvoletec (človek, ktorý nemá žiadne alebo minimálne skúsenosti s tunelovým lietaním), alebo už športový letec. Pokiaľ sa jedná o prvoletca, v tuneli je s ním vždy inštruktor, ktorý sa stará o bezpečnosť klienta a pomáha mu stabilizovať letovú polohu. Pokiaľ je v turbíne športovec, ktorý lieta sám alebo v tíme, tak tí majú vlastného coacha. Coach klientom ukazuje čo a ako majú robiť. V každom prípade je vo dverách ešte spotter – inštruktor, ktorý je vyškolený na to, aby sa v tuneli nikomu nič nestalo a ktorý dohliada na bezpečnosť lietania.

Hurricane Factory a tím indoorskydiving
Skupinové lietanie

Musí mať návštevník nejaké znalosti na to, aby si mohol prísť zalietať?

Nie, to určite mať nemusí. Všetko, čo potrebuje k tomu, aby si mohol prísť zalietať je chuť a odvaha. Všetky dôležité informácie mu podá inštruktor na briefingu pred samotným letom.

Existujú nejaké pravidlá, ktorých by sme sa mali riadiť, ak si chceme lietanie vyskúšať?

Tak, samozrejme, ako aký šport alebo atrakcia, aj tunelové lietanie má svoje pravidlá, ktoré by mali byť dodržané. V tuneli je nevyhnutné riadiť sa pokynmi inštruktora.

Potrebujeme na to nejakú výstroj?

Určite áno, keďže sa jedná o špecifický šport. Každý, kto lieta, musí používať prilbu – pokiaľ je otvorená, tak aj okuliare na to určené. Ďalej je nevyhnutná kombinéza určená na lietanie a športová obuv.

Je to nebezpečný šport?

Indoorskydiving je adrenalínový šport, kde rýchlosť vetra niekedy prekračuje hranicu až 270 km/h, takže je samozrejmé, že nebezpečenstvo úrazu tam hrozí. Samozrejme, bavíme sa teraz o športovom lietaní. Pri prvoletcoch je hranica nebezpečenstva minimálna. Avšak, človek musí byť stále opatrný. Ak má niekto zdravotné problémy, napr. vyskakovacie rameno, je nevyhnutné, aby o tom upovedomil svojho inštruktora, tým sa predíde prípadnému zraneniu alebo úrazu.

Hurricane Factory a inštruktor lietania s dieťaťom
Inštruktor lietania v akcii

Ako vyzerá taký prvý let? Načo by sa mal letec vopred pripraviť?

Určite na to, že tam bude fúkať. Po registrácii na recepcii si budúceho letca vyzdvihne inštruktor. V šatni mu požičia všetky potrebné veci – kombinézu, prilbu, okuliare. Po prezlečení idú všetci spoločne na briefing, kde je klient zaškolený na lietanie a kde je oboznámený s bezpečnostnými pokynmi k tomu, aby celé lietanie prebehlo bez akýchkoľvek komplikácií.

Existujú nejaké zdravotné kontraindikácie, pre ktoré nemožno takýto let absolvovať?

Určite áno. Pri lietaní človek používa každú časť svojho tela, takže sú tu určité dôvody prečo niekomu lietať neumožníme, prípadne neodporučíme. Sú to napríklad chronické problémy s chrbticou, či vyskakovanie platničiek. Lietanie tiež neodporúčame tehotným ženám.

Inak sa lietaniu medze nekladú. Mali sme už veľa prípadov, kedy sme ukázali ľuďom, že aj telesne postihnutí dokážu lietať a zážitok z toho je o to väčší a emotívnejší.

Okrem zábavného lietania existuje aj športové. Čím sa odlišuje rekreačné lietanie od toho profesionálneho?

Rekreačné lietanie je určené hlavne pre ľudí, ktorí by si to radi vyskúšali a nemajú s lietaním žiadne skúsenosti. Profesionálne lietanie je lietanie športovcov alebo ľudí čo sa tomu venujú, prípadne začínajú s intenzívnym tréningom – učia sa od základnej polohy na bruchu postupne až po dynamické lietanie.

Akou rýchlosťou sa zvykne letec pohybovať pri voľnom páde?

Priemerná rýchlosť voľného pádu je cca od 150 km/h  do 200 km/h. Všetko záleží od polohy a váhy letca.

Hurricane Factory aakrobcia vo veternom tuneli
Akrobacia

Existujú aj medzinárodné súťaže v športovom lietaní  v turbínach?

Áno existujú, dokonca ich je niekoľko. Prvý príklad uvediem RW (relative work) – je to najpopulárnejšia a asi aj najstaršia disciplína skydivingu. Podstata spočíva v tom, že za určitý čas sa letci musia pochytať čo najviackrát do vopred určených tvarov a tým získať čo najviac bodov. Väčšinou sú tieto tímy zložené  z 2 alebo 4 členov a sú rozdelené do kategórií podľa obtiažnosti – od Rookies cez A, AA až po AAA. Tvary sa všeobecne označujú písmenami abecedy; bloky, v ktorých sú rôzne prelietavačky a podlietavačky, číslami. Pred každými pretekmi sa vylosujú zostavy tvarov a blokov, ktoré sa budú v daných kolách lietať. Víťazí tím, ktorý v danej kategórii získa najvyšší súčet bodov za všetky súťažné kolá.

Daľšou súťažnou disciplínou je Freestyle.  Relatívne nová disciplína má v sebe prvky akrobacie, ktoré letec predvádza vo vzduchu. Jedná sa o divácky atraktívnu formu lietania a laicky je ju možné prirovnať ku krasokorčuľovaniu. Za jednotlivé prvky je súťažiaci ohodnotený bodmi, ktoré udeľuje odborná porota.

[pro_ad_display_adzone id=“54561″]

Poslednou disciplínou je Dynamic flying. Pri tomto lietaní vietor dosahuje rýchlosť cez 270 km/h.  Súťažné tímy sú zložené z dvoch, štyroch či dokonca niekedy až zo šiestich členov. Lietanie ‚v štvorke‘ sa považuje za kráľovskú disciplínu v indoor skydivingu. Celé preteky sa skladajú z routine fly a speedround -u. Routine sa lieta 90 sekúnd a letci tam majú ‚voľnú ruku‘ nad vyskladaním svojej zostavy. Hodnotí sa prevedenie a zaujímavosť. V speedround-e majú letci dané, čo musia lietať, pričom je potrebné stihnúť to za čo najkratší čas.

Koľko minút trvá jeden let a koľko to návštevníka bude približne stáť?

Všetko záleží od toho, aký balíček si človek zakúpi a na koľko sa cíti. V ponuke máme balíčky od 2 minút letového času až po 15 minút. Najčastejšou voľbou je 4 alebo 10 minútový balíček. Tých 10 minút letec nelieta vkuse, ale má to rozdelené do piatich dvojminutových vstupov – počas krátkej prestávky si letec zatiaľ môže pozrieť záznam zo svojho letu. Ceny sú odvodené od počtu minút v danom balíčku.

Hurricane Factory aakrobcia vo veternom tuneli

Potrebujeme predtým niekde nabrať kondičku a nebudeme mať po lietaní svalovicu?

Kondička nie je podmienkou, ale niekedy je potrebná. Tým, že človek pri lietaní využíva celé telo, je dosť možné, že na druhý deň môže pocítiť svalovicu.

Čo by ste odporúčali pre tých, ktorí si to chcú prísť vyskúšať, ale boja sa, napr. toho,  že by nemohli v tuneli voľne dýchať?

Nie je sa čoho báť – ako som vravel, je to bezpečný druh zábavy pod neustálym dohľadom skúseného inštruktora. Čo sa týka strachu z problémov s dýchaním – aktuálne u nás existuje možnosť zapožičania prilby s ochranným sklom, ktoré zabezpečí klientovi voľnosť dýchania a tým zväčší komfort pri prežívaní andrenalínového zážitku.

Môže prísť celá rodina, resp. od koľkých rokov je vstup voľný?

Vekovo lietanie obmedzené nie je, ale detičky berieme do tunela až od 4 rokov, keď už dokážu ako tak vnímať čo sa vlastne deje. Čo sa týka veku, do ktorého sa môže lietať, tam to obmedzené nie je. Pokiaľ má človek aj 80 rokov a cíti sa na to, tak prečo nie. Samozrejme, či už k detičkám alebo starším ľudom, prístup inštruktora je počas lietania vždy individuálny.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať