ROK 2012

pas : Dánsko – Portugalsko 2 : 3
Bendtnerove spoďáry

Päťgólový zápas počas skupinovej fázy si fanúšikovia pamätajú vďaka vyčíňaniu Nicklasa Bendtnera, ktorý dal pri konci zápasu dva góly po sebe, ktorými vyrovnal skóre na 2 : 2. Tešil sa tak veľmi, že si vyhrnul tričko a bolo vidieť jeho zelené trenky, na ktorých bolo reklamné logo stávkovej spoločnosti Paddy Power. Za túto oslavu bol následne pokutovaný vo výške 100 000 eur a dostal jednozápasový dištanc. Tri minúty pred koncom zápasu dal víťazný gól pre Portugalsko Silvestre Varela.

pas : Švédsko – Anglicko 2 : 3
Dannyho pätička

Naozaj husársky kúsok, ktorý sa podaril Dannymu Welbeckovi, si určite pamätajú všetci futbalový fajnšmekri. Alebo to bolo len šťastie? Každopádne „ťuk“ pätičkou zozadu priamo do siete Švédov priniesol výhru Angličanom a na Dannyho a jeho víťazný gól sa ešte dlho po skončení majstrovstiev spomínalo.

pas : Nemecko – Taliansko 1 : 2
Super Mario

V štyroch predchádzajúcich zápasoch s Talianskom si Nemci držali víťaznú šnúru, zatiaľ čo Taliansko vyhralo len jeden zápas. Napriek tomu favorizované Taliansko nesklamalo a vďaka dvom gólom najlepšieho strelca Maria Balotelliho sa dostalo priamo do finále.

pas : Finále : Španielsko – Taliansko 4 : 0
Pod taktovkou Španielov

Finále majstrovstiev roku 2012 sa nieslo v duchu veľkých očakávaní. Španielsko sa malo stať prvým tímom na šampionáte, ktorý si mal obhájiť titul, a Taliansko bolo nabudené z úžasného víťazstva nad Nemeckom v semifinále. Po počiatočnom góle si Španieli začali veriť natoľko, že Talianom nedali šancu ani jedenkrát skórovať a do súperovej siete začali góly padať jedna radosť. Niektorí futbaloví znalci hovoria, že tento zápas sa označuje ako koniec talianskeho futbalu.

ROK 2008

pas : Chorvátsko – Turecko 1 : 1
( Turecko vyhralo 3 : 1 na penalty) Magická  turecká noc

Zápas medzi Tureckom a Chorvátskom sa zapísal ako jeden z najdramatickejších a najlepších a najnezabudnuteľnejších zápasov v histórii Eura. Počas celého zápasu bol stav nerozhodný, pretože lopta nepadla do siete ani na jednej strane ihriska. Zmenu priniesol Chorvát Ivan Klasnic, keď skóroval v nadstavenom čase v 119. minúte a celý tím sa tešil, že postupuje do semifinále. Vzápätí, len o minútu neskôr, čiže v poslednej minúte zápasu však Turci vyrovnali a Semih Şentürk sa tak stal hviezdou večera. Vo Viedni tak pokračovala dráma, v ktorej sa rozhodovalo pomocou penált. Zdrvení Chorváti však netrafili tri zo štyroch, podarilo sa to iba Srnovi, naopak Turci mali šťastenu na svojej strane a vďaka trom gólom sa im podarilo poraziť turecké mužstvo a postúpiť do semifinále.

ROK 2004

pas : Portugalsko – Anglicko 2 : 2
(Portugalsko vyhralo 6 : 5 na penalty) „Zmarená šanca Angličanov“

Ďalší z kategórie dramatických zápasov – najmä keď sa proti sebe v štvrťfinále stretnú také dobré tímy, akými nepochybne Anglicko aj Portugalsko sú. Krátko po začiatku zápasu sa zadarilo Angličanom a skórovali. Portugalčania im však nezostali nič dlžní a vďaka Hélderovi Postigovi vyrovnali na 1 : 1. Neskôr jeho spoluhráč Rui Costa zvýšil na 2  :1 v nadstavenom čase a zdalo sa, že Portugalci postúpia ďalej, no prekazil im to Frank Lampard, ktorý vyrovnal na 2 : 2. V penaltách sa darilo obom tímom, až na anglických hráčov Davida Beckhama a Dariusa Vassella, ktorí netrafili, a postup pre Angličanov bol navždy stratený.

ROK 2000

pas : Portugalsko – Anglicko 3 : 2
Portugoooooool“

Tím Kevina Keegana nemohol mal lepší štart na Eure 2000. Po brilantnej hlavičke Paula Scholesa a následnom góle Stevena McManamana – obidva za asistencie Davida Beckhama – sa behom 20 minút dostali do vedenia. Netešili sa však veľmi dlho. Radosť im pokazili Luís Figo a João Pinto, vďaka ktorým sa stav vyrovnal na 2 : 2. Portugalci ako keby dostali druhý dych a dravú hru zavŕšil gólom Nuno Gomes, čím zvíťazili a Angličanom tak ostali len oči pre plač.

Zápas: Finále : Francúzsko – Taliansko 2 : 1 po predĺžení
„Trezeguetov zlatý kop“

Finálový zápas plný známych mien sa už od začiatku niesol v očakávaní, ktorý tím zvíťazí.  Marco Delvecchio začal svojím gólom písať históriu finále v Rotterdame. Francúzi im však nezostali nič dlžní a Sylvian Wiltord vyrovnal skóre na 1 : 1, i keď až v 3. minúte nadstaveného času. A vtedy sa začal naozajstný dramatický súboj, ktorý sa podarilo zvíťaziť práve Francúzom a budúcej hviezde Juventusu Davidovi Trezeguetovi ďakovali všetci francúzski fanúšikovia.

pas : Juhoslávia – Španielsko 3 : 4
„Alfonsooooo!!!“

Zápas sa zapísal do histórie najmä vďaka penalte a gólu v predĺžení, ktoré pomohli Španielom vyhrať zápas a udržať si svoje miesto na Eure 2000. Zápas otvoril gólom Milošević v 30. minúte, na ktorý o osem minút neskôr odpovedal Alfonso a aj jeho kolega Munitis. Dráma pokračovala a pri konci normálneho hracieho času bol stav 3 : 2 a zdalo sa, že Španieli utrpia porážku. Vďaka penaltovému kopu a Mendietovi sa stav vyrovnal na 3 : 3. Víťazný gól Alfonsa priniesol Španielom víťazstvo a jeho meno sa kričalo v ten večer v nejednej domácnosti.

Čerešnička na záver – spomienka na futbalovú legendu Antonína Panenku a víťazstvo Československa!

ROK 1976

pas : Československo – Západné Nemecko 2 : 2
(Československo vyhralo po predĺžení 5 : 3 na penaltové kopy)

Nezabudnuteľný zápas, ktorý sa odohral medzi úradujúcim majstrom sveta a Československom bol od začiatku veľmi napínavý. Prvé dva góly, ktoré dali Čechoslováci, vniesli veľa nádejí na výhru, avšak druhý gól západných Nemcov, ktorý padol do československej siete v 90. minúte vďaka Berndovi Holzenbeinovi, rozhodol o predĺžení a dráma pokračovala. Keď začali penaltové kopy, nervozita sa dala krájať na oboch stranách tímov. Posledný nemecký útok nevyšiel a lopta letela vysoko nad bránu za stavu 2 : 2 na penalty. Rad bol na Antonínovi Panenkovi, ktorý dal nezabudnuteľný „pomalý“ gól presne do stredu brány a priniesol úžasné víťazstvo a porážku úradujúceho majstra. Mnoho futbalistov sa ho snažilo kopírovať, no málokomu sa podaril „Panenkov slowmotion goal.“