Tipy na rodinné túry po Slovensku

 

Roháčske plesá – Národná prírodná rezervácia

Roháčske plesá je sústava plies v závere Roháčskej doliny pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami (Tri kopy, Hrubá kopa). Hlavné štyri plesá sa nachádzajú v „terasách“ nad sebou (druhé a tretie pri sebe), na zostupe cez Spálenú dolinu sa nachádza ďalšie, Opálové pliesko a nižšie Roháčsky vodopád. Roháče sú ako stvorené pre turistov všetkého druhu a chodník okolo Roháčsky plies poskytuje úžasné výhľady na štíty roháčskeho oblúka. Za málo námahy veľká odmena. Touto trasou vedie aj náučný chodník, kde sú informačné tabule o prírode okolo, o častých lavínach, roháčskych zvieratách, rastlinách a aj rybách.

Liptovská Sielnica

Domáci o nej radi rozprávajú ako o najmladšej liptovskej obci s najstaršou históriou, turisti a milovníci zase ako o tej čarovnej dedinke na severnom brehu priehrady Liptovská Mara, obklopenej Chočskými vrchmi na západe a Západnými Tatrami na severe. Okrem vidieckeho prostredia oceníte aj množstvo vodných atrakcií a zároveň silu tamojšieho liečivého termálneho prameňa. Kým v zimnom období víťazia lyžovačky, v tom letnom tu nájdete ideálne podmienky pre začiatky s ľahkou turistikou, vhodnou aj pre tých najmenších. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento kraj, určite nevynechajte výlet do neďalekej Demänovskej jaskyne.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery

Gotická brána – Súľovský hrad

Je to najzaujímavejšia časť Súľovských skál v oblasti hradu Súľov. Prekrásna scenéria okolia a nenarušená príroda preskúša vašu kondíciu a zadosťučinením budú čarovné pohľady na okolitú krajinu, Súľovské skaly. Na trase sa nachádzajú zaujímavosti ako Gotická brána, niekoľko vyhliadok do okolitých dolín a, samozrejme, zrúcanina Súľovského hradu. Strmšie miesta sú dodatočne zaistené rebríkmi, kovovými kruhmi, na horné vyhliadky hradu je potrebné preliezť cez kamenné okno.

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery za obcou Terchová sú sústavou tiesňav, ktoré vytvára Dierový potok. Voda svojou silou vyhĺbila do skalných stien v bočných rázsochách pod Malým a Veľkým Rozsutcom labyrint kaňonovitých dolín. Je to jeden z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre. V Jánošíkových dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Východiskom do Jánošíkových dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová – Štefanová a Biely potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Jánošíkove diery sú prístupné po atraktívnych značených turistických chodníkoch s lávkami, rebríkmi a reťazami.

Bystrická cyklomagistrála

Bystrická cyklomagistrála je vyhľadávanou atrakciou aj v lete (bicykle, korčule, beh). Na nástupných miestach sú vybudované parkoviská, celú trasu lemujú lavičky, náučné tabule a iný mobiliár. Pre svoju nenáročnosť je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Je spojnicou medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou. Magistrála je výnimočná tým, že vedie po telese bývalej úvraťovej železničky. Začiatok cyklotrasy je v Krásne nad Kysucou na nábreží rieky Kysuca, pri Dome kultúry. Na úrovni obce Klubina sa cyklotrasa vracia na bežné cesty. Výhodou je, že vás zavedie k Slovenskému orloju v Starej Bystrici. Súčasťou Bystrickej cyklomagistrály je aj krátke spojenie s obcou Radôstka. Z tohto miesta sa dá dostať náučným chodníkom až na rozhľadňu na vrchu Bobovec, z ktorej je nádherný výhľad.

3
Gotická brána pri súľovskom hrade

Hájske vodopády

Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sú situované v Hájskej doline neďaleko od cesty spájajúcej obce Háj a Hačava. Patria medzi najkrajšie útvary Slovenského Krasu. Hájska dolina susedí so Zádielskou tiesňavou. Zádielska tiesňava má mimoriadne krásne skalnaté útvary, pričom Hájska je známa vďaka vodopádom. Ich návštevu odporúčame spojiť. Vodopády sa valia z travertínových hrádzí, ktoré boli vytvorené potokom Garádics. Zvuk valiacej sa vody a jej zázračnosť je nezabudnuteľná. Najväčší vodopád je 6,6 m vysoký a aj ďalšie tri sú vyššie ako 4 m.

Habakuky

Dobšinského rozprávkový svet na Donovaloch tvoria domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry a pre návštevníkov ponúka atmosféru slovenských ľudových rozprávok. O nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu sa postarajú hrdinovia ľudových príbehov ako Popolvár, Loktibrada a iní.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať