„Mám svoj cieľ za ktorým si idem, stať sa šampiónom!“. Výrok šampióna prestížnej organizácie Fight Nights, Tomáša Deáka. Poďme sa týmto článkom pozrieť na to, čím všetkým si musel držiteľ tohoto titulu prejsť, aby sa jedného dňa stal šampiónom!
Rimavská Sobota, toto mesto ležiace v Banskobystrickom kraji je rodisko úspešného MMA zápasníka, Tomáša Deáka. Ako sám prezradil, k športu bol vedený od malička. Bolo to hlavne tým, že to videl u svojej rodiny. „Môj otec bol československý majster v zápasení a majster Slovenska. Môj starký bol majster Československa v boxe a moja sestra bola judistka.“ Od detstva skúšal viacero športov. Prešiel si športami ako sú futbal, karate, judo a thajský box.
Prečítajte si tiež: Mr. Comeback Milan Ďatelinka od basketbalu k Oktagon MMA
V päťnástich rokoch sa vrátil po týchto experimentoch k zápaseniu, hlavne kvôli tomu, že ho to ťahalo k tým bojovým športom. Mimo športov skúšal taktiež aj tie bežné puberťacké veci ako sú, cigarety a alkohol. Po týchto skúškach si reprezentant bratislavského klubu OFA uvedomil jednu vec, ktorá priniesla v jeho živote zmenu: „Opýtal som sa sám seba, že čo chcem v živote robiť. Či si chcem vybrať krivé chodníčky, ktoré život prináša alebo sa zo mňa stane športovec. Vybral som si cestu športovca, ktorý dáva do toho maximum. Dodnes to neľutujem!“
Začiatok kariéry MMA zápasníka
Ku MMA ho priviedol jeho kamarát, Rasťo Hanulay. Tomáš o MMA vedel iba to, že sa tam dá zápasiť a zápasník zo seba musí vydať 100% svojej energie. To boli argumenty, ktoré ho presvedčili. Rasťo zaviedol Tomáša do jedného z prvých MMA klubov na územi Slovenska, Octagon Fighting Academy. Hlavným trénerom bol Iľja Škondrič. Iľja dnes spomína na príchod Tomáša v dobrom: „Bol taký vypapaný. Bolo však na ňom vidieť odhodlanie. Trošičku bol taký neotesaný, ale jeho drinou to rýchlo zmenil. Bolo vidieť, že to je športovec a má srdce bojovníka.“
Svoj prvý oficiálny MMA zápas si odkrútil proti súperovi Michalovi Ščibranim, na turnaji Deň Gladiatora 4. Tomáš svojho súpera porazil v prvom kole, trinásť sekúnd do konca kola na TKO. Pár dní po tomto premiérovom víťazstve mu volal Iľja Škondrič a oznámil mu, že jeho ďalší zápas ho čaká o 21 dní v Berlíne: „Bolo to pre mňa niečo nové. Myslel som si, že dlhé roky budem chodiť iba po slovenských zápasoch a možno sa dostanem niekam do Pardubíc. Mal som vtedy osemnásť rokov a v tom veku to znelo veľmi dobre. Ten zápas som dokázal vyhrať na body.“
Ísť si za tým, čo chceš
Z MMA zápasov by však Tomáš na začiatku svojej kariéry vyžil veľmi ťažko. Tomáš si preto popri dvojfázovom trénovaní počas dňa našiel robotu, ktorá mu umožňovala pracovať vo večerných hodinách a cez deň trénovať podľa jeho potrieb. Malo to však aj nevýhodu, nemohol spať v noci, kedy je najväčšia regenerácia. Ale ako sám povedal: „Šeky sa samé nezaplatia. Bez sponzorov to je veľmi ťažké.“
Attila Végh o svojej budúcnosti v Oktagone MMA!
Dnes je však situácia iná. Po jeho vstupe do Fight Nights, sa mu podarilo po jeho štvrtom zápase v tejto organizácii odísť z roboty nadobro a začať sa venovať tomu jedinému čo chcel robiť do konca života, zápaseniu v MMA. Od začiatku jeho trénovania MMA mal v hlave myšlienku, ktorou sa riadil: „To, že sa budem MMA živiť som vedel od prvého dňa ako som s ním začal. Proste som tomu veril a išiel som si za tým!“
Účinkovanie na slovenskej scéne MMA
Prvým úspechom, ktorý bol výsledkom tomášovej driny, bol titul v organizácii Fight Explosion. Titul vo váhe do 66 kg sa mu podarilo získať v zápase proti Dominikovi Engelovi na Fight Explosion 5.
Tomáš na svoju výhru použil techniku guillitone choke, ktorou dokázal v čase 3:05 v prvom kole zvíťaziť. Druhým úspechom na domácej scéne bolo vybojovanie titulu v organizácii Pit Cage Fighting. V tomto zápase o titul zápasil proti svojmu terajšiemu kolegovi z klubu Octagon Fighting Academy, Vojtovi Barboríkovi.
Tento duel bol vyvrcholením pyramídy, ktorá sa v ten večer na tomto podujatí PCF 10 odohrávala. Zápasilo sa o titul vo váhe do 70,3 kg. O víťazstve rozhodli bodoví rozhodcovia. Tomáš dokázal, že aj z malého Slovenska sa dá dostať do popredných organizácii. „Všetko závisí od vôle zápasníkov. Ak si určia priority, je možné dokázať všetko!“prezradil nám slovenský reprezentant.
Splnenie sna, vstup do Fight Nights
Podpísaniu zmluvy s ruskou organizáciou predchádzala neľahká cesta. Tomáš si musel prejsť dlhú cestu, kde v klietke odzápasil dvadsaťdva profesionálnych zápasov. Jeho skóre v tú dobu bolo 13 výhier, 8 prehier a 1 NC (NO CONTEST). Hlavným zápasom ktorý rozhodol o tom, že si z časti Tomáš splní sen a bude súčasťou Fight Nights, bol súboj s Grachikom Engibarianom z Ruska.
Zápas sa odohral na turnaji Full Fight 1 v Banskej Bystrici. Rodák z Rimavskej Soboty dokázal svojho súpera po veľmi dominantnom výkone poraziť v druhom kole na TKO. Tomáš sa dokázať vyrovnať s tlakom okolia, keďže každý od neho čakal víťazstvo. Ako pravý bojovník sa s týmto všetkým však vysporiadal a z klietky odchádzal ako víťaz. Po tomto zápase prišla ponuka od Fight Nights, kde Tomášovi ponúkli zmluvu na 2 roky: „Moja reakcia bola „WOW“. Extrémne som sa tešil, že sa mi splnil sen a budem súčasťou organizácie Fight Nights.“
Jeho prvou skúškou v novej organizácii bol 31.7.2015 Oleg Borisov. Oleg mal pred ich vzájomným zápasom úctihodné skóre 15-1, kde sa mu v pätnástich vyhraných zápasoch podarilo až 8 ukončiť predčasne a to buď KO alebo v jednom prípade guillotine choke. Tento zápas sa odohral v ruskom meste Soči a zápas sa dostal na kartu hlavných zápasov. Po 3 pekných kolách zápas skončil remízou. Na Tomášovu premiéru v tejto organizácii to bol obdivuhodný výkon a odstupom času táto remíza ma cenu zlata. Jeho vtedajší súper Oleg Borisov má aktuálne skóre 20-3 a patrí k európskej špičke. Ale to aj Tomáš.
Nenechajte si újsť rozhovor s Ivanom „Buki“ Buchingerom: „Takmer som zabil súpera“
Živiť sa tým, čo ťa baví
Pred zlomový zápasom v Tomášovom živote, mal vo svojej vysnívanej organizácii skóre 1-1-1. Víťazstvo si pripísal proti Sharamazanovi Shupanovi na turnaji v Moskve a prehru zaznamenal proti veľmi skúsenému Yusupovi Saadualeovi. 6.7.2016 prišiel ďalší dôležitý okamih v kariére Deáka. Tomášovi sa podarilo podpísať zmluvu o vstupe do pyramídy tejto organizácie. V tejto pyramíde sa bude bojovať o historicky prvý titul šampióna bantamovej váhy. Tomáš sa v prvom súboji o tento titul stretol s Vadimom Buseevom. Tento zápas bol pre Vadima, tak isto ako aj pre Tomáša, štvrtý v organizácii Fight Nights.
V troch zápasoch dokázal nazbierať skóre 1-0-2. Takže jedna výhra a 2 remízy. Ich spoločný zápas sa počas troch kôl nepodarilo ukončiť ani jednému z bojovníkov a preto rozhodli o víťazovi bodoví rozhodcovia. Víťazstvo priznali Tomášovi! Tento zápas sa stal zápasom roka 2016 tejto ruskej organizácie. Po tejto dôležitej výhre si pripísal Tomáš ešte jedno veľmi cenné víťazstvo a to také, že mohol odísť z práce a začať sa živiť čisto MMA. Druhou prekážkou pre slovenského reprezentanta na ceste za vysnívaným titulom bol Alexander Yanishev. Ruský protivník bol v tejto organizácii neporazený, keď sa mu podarilo zvíťaziť obidva zápasy. Tomáš zápas zvládol ukážkovo a v druhom kole sa mu podarilo poraziť Alexandra technikou rear naked choke a postúpil do finále pyramídy.
Vo finále si mal zmerať svoje sily a skúsenosti s ruským zápasníkom, Nikitom Chystiakovom. Rodák z Petrohradu sa predstavil mimo Fight Nights v ďalšej významnej ruskej organizácii, M-1. Pred finálovým duelom dokázal posledné 3 zápasy zvíťaziť pred limitom. Jeho silná stránka bola ukončovať súperov na zemi. Ich prvý spoločný zápas sa musel odložiť a to kvôli Tomášovmu zraneniu. Zápas bol preložený na 6.10.2017 a odohral sa v rodisku Nikitu, v Petrohrade. Od prvého momentu bolo vidieť, že náš reprezentant chce tento duel vyhrať viac. Tak sa aj stalo a v prvom kole súboj vyhral na TKO a stal sa historicky prvým šampiónom bantamovej váhy organizácii Fight Nights.
Odovzdanie skúsenosti
Tento titul sa mu podarilo 2.3.2018 obhájiť v odvetnom zápase so Sharamazanom Shupanovom. Podľa viacerých to bol najlepší MMA zápas, ktorý sa uskutočnil na území Československa.
Ďalšia obhajoba je naplánovaná proti veľmi skúsenému Joshovi Hillovi, bližšie informácie nie sú známe. Tomáš je v najlepších rokoch a má pred sebou ešte viacero dôležitých zápasov. „Určite by som chcel mať syna a športovo ho viesť.“ V dnešnej dobe vidíme zápasníkov, ktorí sú ešte vo svojom vysokom veku nebezpečnými zápasníkmi a nerozmýšľajú nad skorým koncom kariéry. „Nad tým, čo budem robiť keď skončím s aktívnymi zápasmi som ešte nerozmýšľal. Sústreďujem sa na blízku budúcnosť. Veľa však závisí od životosprávy športovca, či má kvalitnú regeneráciu a dobré podmienky na trénovanie.“
V mene redakcie portálu Šport je život držíme Tomášovi v nasledujúcich zápasoch palce!
Článok je z dielne SLOVAK MMA.
[…] Tomáš Deák: ,,Ísť si stále za svojím!” […]
[…] Tomáš Deák: ,,Ísť si stále za svojím!” […]
[…] TIP pre teba: Tomáš Deák: ,,Ísť si stále za svojím!” […]
[…] Tip pre teba: Tomáš Deák: ,,Ísť si stále za svojím!” […]