Top 10 výhod jogy

Úbytok hmotnosti, pevné a pružné telo, žiariaca krásna pleť, pokojná myseľ, dobrý zdravotný stav – to všetko ponúka joga. Avšak veľmi často sa joga chápe len čiastočne, len ako cvičenie. Pravidelnosťou sa dá však dosiahnuť oveľa viac, a to zjednotiť telo, myseľ a dych.

1. Komplexné fitness cvičenie

Môžete sa cítiť naozaj zdravo, aj keď nie ste práve fyzicky 100 % fit, no budete psychicky a emocionálne vyvážení. Byť zdravý neznamená nebyť chorý. Joga pomáha pochopiť, že fit musí byť nielen telo, ale i myseľ.

2. Úbytok hmotnosti

To je práve jeden z hlavných impulzov – zbaviť sa nadbytočných kíl a udržať si optimálnu váhu. Najjednoduchšie je začať s pozdravom slnku, dá sa ľahko zafixovať a cvičiť najlepšie vždy ráno. Okrem tohto základného cvičenia, a teda súbežne s dennou praxou jogy, máte tendenciu stať sa viac citlivými na druhy potravín a začnete viac počúvať telo. To môže tiež pomôcť mať váhu pod kontrolou.

Ako cvičiť jogu doma?

3. Stres a úľava

Niekoľko minút jogy počas dňa je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť stresu, ktorý sa hromadí každý deň. Jogové držanie tela, hlboké dýchanie a meditácie sú účinnými technikami na uvoľnenie stresu.

4. Vnútorný pokoj

Veľa z vás určite rado chodí na pokojné miesta bohaté na prírodné krásy. Možno si ani neuvedomujete, že mier sa dá nájsť priamo vo vašom vnútri a takú mini-dovolenku si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa! Joga je jedným z najlepších spôsobov, ako upokojiť narušenú a rozhádzanú myseľ.

5. Lepšia imunita

Ľudský systém sa skladá z tela, mysle a ducha. Nezrovnalosti v tele majú vplyv na myseľ a rovnako sa i nepokoj v mysli môže prejaviť ako ochorenie v tele. Joga podporuje činnosť orgánov a silu svalov, pričom dýchacie a meditačné techniky spôsobujú postupné odbúravanie stresu a zlepšenie imunity.

Tajomstvo Pilatesu

6. Mozog stále v pohybe

Človek má prirodzenú tendenciu myslieť buď v minulosti, alebo budúcnosti. Málokedy sa dokáže zastaviť a žiť v súčasnosti. Joga dokáže trénovať myseľ práve tým, že zameriava pozornosť na dych a prítomný okamih na cvičenie na podložke. Absolútne sústredenie na pohyb, dýchanie a prevedenie jogových pozícií prinúti mozog zastaviť sa a nemyslieť.

7. Zdravšie vzťahy

Joga môže v mnohých prípadoch pomôcť zlepšiť vzťahy s okolím. Myseľ, ktorá je uvoľnená, šťastná a spokojná, má schopnosť lepšie sa vysporiadať s problémami. Meditácia je výsledkom dlhoročných skúseností, preto treba začať pomaly, postupne. Niekedy sa stačí zastaviť, sadnúť si na tiché miesto, zapáliť obyčajnú čajovú sviečku a pár minút pozerať do plamienka, na nič iné sa nesústrediť. To je perfektný začiatok.

8. Zvýšenie energie

Cítite sa úplne slabí na konci dňa? Pendlovať medzi desiatkami pracovných úloh počas dňa môže byť dosť vyčerpávajúce. Nie je jednoduché podať výkon a zároveň si zachovať čerstvú myseľ. Niekoľko minút jogy každý deň vám môže dodať viac energie ako tretia šálka kávy. Najmä ráno má joga najväčší účinok.

Gravid Joga

9. Lepšia pružnosť a držanie tela

Jediné, čo si to vyžaduje, je pravidelnosť. Hoci len 10 minút jogy denne vás môže posunúť o míle vpred. Časom získate silu aj ohybnosť. To pomáha zlepšiť vaše držanie tela počas bežných aktivít. Prestanete sa hrbiť, budete lepšie spať a pri chôdzi vás už nebude bolieť chrbát.

10. Prirodzená intuícia

Funguje to. Jediné, čo potrebujete, aby ste konali intuitívne v súlade s vlastným pocitom. Pravidelnou praxou sa vám to zautomatizuje. Joga je kontinuálny proces. Takže len cvičte! Všetko príde postupne časom. Čím hlbšie sa ponoríte do cvičenia, tým viac benefitov získate.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať