Topoľčany budú hostiť školské Majstrovstvá Slovenska v šachu – naživo ich bude komentovať Majster SR mužov

Za účasti bronzovej medailistky z tohtoročných pražských Majstrovstiev Európy 10-ročnej Košičanky Viktórie Nadzamovej a 10-ročného Majstra Európskej únie Bratislavčana Sebastiána Lukáša Kostolanského sa celoslovenský šampionát v šachu po zhruba dvadsiatich rokoch vracia späť do Topoľčian, kde sa organizátori chystajú pripraviť ideálne podmienky nielen pre hráčov, ale i pre divákov.

0
317

Celá sála Domu kultúry sa tak vo štvrtok 15. decembra stane dejiskom vyvrcholenia najväčšej šachovej súťaže na Slovensku – postupového školského šampionátu – Majstrovstiev Slovenska žiakov a žiačok základných škôl a študentov a študentiek stredných škôl, ktorého sa zúčastňuje dovedna cez 2500 školákov z niekoľkých stoviek slovenských škôl.

Záštitu nad podujatím prevzala štátna tajomníčka ministerstva školstva Oľga Nachtmannová, ktorá sa osobne zúčastní odovzdávania cien a pre divákov je pripravený osviežiť priebeh na šachovniciach komentárom z prenosov digitálnych šachovníc úradujúci majster Slovenska mužov – veľmajster Milan Pacher – známy rekordér v hre šachu naslepo.

„Je nám veľkou cťou a zodpovednosťou priniesť do nášho mesta vrcholové slovenské podujatie v šachu. Snažíme sa urobiť všetko preto, aby bol turnaj, čo najviac komfortný jednak pre hráčov, ale aj pre divákov.“ – upresňuje riaditeľ turnaja a člen vedenia Slovenského šachového zväzu Alexander Riabov.

Komentáre od majstra SR mužov a prvý súbežný videoprenos

Pre každú súťažnú dvojicu spomedzi približne 110 účastníkov organizátori zabezpečili samostatný hrací stôl s dostatočným komfortom pre hru a zabezpečeným občerstvením. Z priebehu podujatia je pripravované online vysielanie pomocou digitálnych šachovníc cez internet. A vôbec po prvýkrát na Slovensku bude súbežne s ním preverený aj videoprenos z ich priebehu a komentovania.

Súperenie tých najlepších má tak aj pre laických divákov komentovať vo vynovenom foajé Domu kultúry úradujúci slovenský šampión v kategórii mužov a držiteľ novodobého slovenského rekordu v hre naslepo proti 10 hráčom súčasne 26-ročný veľmajster Milan Pacher, so šachovým ratingom tesne okolo 2500. A jeho komentár si tak budú môcť užiť aj diváci online prenosu.

Zúčastnia sa aj medailisti z európskych šampionátov

Školské majstrovstvá Slovenska sú najväčšou šachovou postupovou súťažou u nás. Cez sito okresných a krajských kôl až do celoslovenského finále sa postupne prepracuje len okolo 110 najlepších z celkovo viac ako 2 500 súťažiacich hráčov po celom Slovensku. Vo finále sa tak stretáva úzka špička najlepších hráčov z jednotlivých krajov, z ktorých viacerí sú viacnásobní slovenskí reprezentanti v mládežníckych kategóriách.

Turnaja sa tak zúčastní napríklad aj bronzová medailistka z tohtoročných Majstrovstiev Európy dievčat do 10 rokov Viktória Nadzamová z Košíc, či minuloročný Majster Európskej únie Bratislavčan Sebastián Lukáš Kostolanský, ale aj medailistky z toho istého šampionátu Lucka Kapičáková z Lučenca a Bardejovčanka Dominika Ferková.

Domáci hráči

Z topoľčianskych hráčov si štart aj tento rok vybojovala maturantka gymnázia Miroslava Ondrušová, ktorá sa na sklonku novembra stala opäť vicemajsterkou kraja medzi stredoškoláčkami. Postup tesne unikol viacnásobnému medailistovi z mládežníckych majstrovstiev Slovenska 11-ročnému gymnazistovi Patrikovi Verbytskému, ktorý však bude môcť štartovať vďaka právu divokej karty. Podobne tomu bude aj štart Sáry Bujnovej zo ZŠ sv. Don Bosca a súčasne dcéry topoľčianskeho trénera mládeže Martina Bujnu, ktorá si už v minulosti tiež vybojovala postup do slovenského finále a šancu dostane pravdepodobne aj veľmi sympatická taktická hra majstra okresu stredoškolákov Patrika Gavalca z SOŠ Techniky a služieb.

Podujatie sa koná pod záštitou štátnej tajomníčky ministerstva školstva Oľgy Nachtmannovej a s podporou primátora mesta Topoľčany Petra Baláža, Slovenského šachového zväzu a p. Miroslava Gieciho.

Vstup pre divákov je vo štvrtok 15. decembra od 10. hodiny do 16:00 voľný a online prenos bude možné sledovať aj na stránkach Slovenského šachového zväzu www.chess.sk.