Topoľčany budú hostiť školské Majstrovstvá Slovenska v šachu – naživo ich bude komentovať Majster SR mužov

Za účasti bronzovej medailistky z tohtoročných pražských Majstrovstiev Európy 10-ročnej Košičanky Viktórie Nadzamovej a 10-ročného Majstra Európskej únie Bratislavčana Sebastiána Lukáša Kostolanského sa celoslovenský šampionát v šachu po zhruba dvadsiatich rokoch vracia späť do Topoľčian, kde sa organizátori chystajú pripraviť ideálne podmienky nielen pre hráčov, ale i pre divákov.

0
431

Celá sála Domu kultúry sa tak vo štvrtok 15. decembra stane dejiskom vyvrcholenia najväčšej šachovej súťaže na Slovensku – postupového školského šampionátu – Majstrovstiev Slovenska žiakov a žiačok základných škôl a študentov a študentiek stredných škôl, ktorého sa zúčastňuje dovedna cez 2500 školákov z niekoľkých stoviek slovenských škôl.

Záštitu nad podujatím prevzala štátna tajomníčka ministerstva školstva Oľga Nachtmannová, ktorá sa osobne zúčastní odovzdávania cien a pre divákov je pripravený osviežiť priebeh na šachovniciach komentárom z prenosov digitálnych šachovníc úradujúci majster Slovenska mužov – veľmajster Milan Pacher – známy rekordér v hre šachu naslepo.

„Je nám veľkou cťou a zodpovednosťou priniesť do nášho mesta vrcholové slovenské podujatie v šachu. Snažíme sa urobiť všetko preto, aby bol turnaj, čo najviac komfortný jednak pre hráčov, ale aj pre divákov.“ – upresňuje riaditeľ turnaja a člen vedenia Slovenského šachového zväzu Alexander Riabov.

Komentáre od majstra SR mužov a prvý súbežný videoprenos

Pre každú súťažnú dvojicu spomedzi približne 110 účastníkov organizátori zabezpečili samostatný hrací stôl s dostatočným komfortom pre hru a zabezpečeným občerstvením. Z priebehu podujatia je pripravované online vysielanie pomocou digitálnych šachovníc cez internet. A vôbec po prvýkrát na Slovensku bude súbežne s ním preverený aj videoprenos z ich priebehu a komentovania.

Súperenie tých najlepších má tak aj pre laických divákov komentovať vo vynovenom foajé Domu kultúry úradujúci slovenský šampión v kategórii mužov a držiteľ novodobého slovenského rekordu v hre naslepo proti 10 hráčom súčasne 26-ročný veľmajster Milan Pacher, so šachovým ratingom tesne okolo 2500. A jeho komentár si tak budú môcť užiť aj diváci online prenosu.

Zúčastnia sa aj medailisti z európskych šampionátov

Školské majstrovstvá Slovenska sú najväčšou šachovou postupovou súťažou u nás. Cez sito okresných a krajských kôl až do celoslovenského finále sa postupne prepracuje len okolo 110 najlepších z celkovo viac ako 2 500 súťažiacich hráčov po celom Slovensku. Vo finále sa tak stretáva úzka špička najlepších hráčov z jednotlivých krajov, z ktorých viacerí sú viacnásobní slovenskí reprezentanti v mládežníckych kategóriách.

Turnaja sa tak zúčastní napríklad aj bronzová medailistka z tohtoročných Majstrovstiev Európy dievčat do 10 rokov Viktória Nadzamová z Košíc, či minuloročný Majster Európskej únie Bratislavčan Sebastián Lukáš Kostolanský, ale aj medailistky z toho istého šampionátu Lucka Kapičáková z Lučenca a Bardejovčanka Dominika Ferková.

Domáci hráči

Z topoľčianskych hráčov si štart aj tento rok vybojovala maturantka gymnázia Miroslava Ondrušová, ktorá sa na sklonku novembra stala opäť vicemajsterkou kraja medzi stredoškoláčkami. Postup tesne unikol viacnásobnému medailistovi z mládežníckych majstrovstiev Slovenska 11-ročnému gymnazistovi Patrikovi Verbytskému, ktorý však bude môcť štartovať vďaka právu divokej karty. Podobne tomu bude aj štart Sáry Bujnovej zo ZŠ sv. Don Bosca a súčasne dcéry topoľčianskeho trénera mládeže Martina Bujnu, ktorá si už v minulosti tiež vybojovala postup do slovenského finále a šancu dostane pravdepodobne aj veľmi sympatická taktická hra majstra okresu stredoškolákov Patrika Gavalca z SOŠ Techniky a služieb.

Podujatie sa koná pod záštitou štátnej tajomníčky ministerstva školstva Oľgy Nachtmannovej a s podporou primátora mesta Topoľčany Petra Baláža, Slovenského šachového zväzu a p. Miroslava Gieciho.

Vstup pre divákov je vo štvrtok 15. decembra od 10. hodiny do 16:00 voľný a online prenos bude možné sledovať aj na stránkach Slovenského šachového zväzu www.chess.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.