Ako vznikla myšlienka založiť klub keltského futbalu práve na Slovensku?

Prvýkrát mi to napadlo v pube, keď som sedel s kamarátmi z Írska. Rozprávali sme sa o tom, ako v poslednej dobe začala silnieť írska komunita na Slovensku, a tak sme si povedali, že by bolo dobré založiť klub keltského futbalu. Hlavnou myšlienkou je prezentovať Slovensko v keltskom futbale, a preto sme hrdí, že máme v tíme mnoho Slovákov a, samozrejme, aj ľudí z iných krajín, momentálne hovoríme o 16 – 17 rozličných krajinách. Taktiež sme cítili, že to je skvelá príležitosť, ako ďalej posilniť naše vzťahy s miestnou komunitou a ponúknuť ľuďom v Bratislave niečo iné prostredníctvom nášho športu.

Klub Slovak Shamrocks GAA vznikol v roku 2011, momentálne je len tento jeden, a to v Bratislave. Chceli by ste postupne založiť viacero klubov v iných mestách?

Samozrejme by sme chceli a podnikáme prvé kroky – napríklad nedávno, v septembri 2015 sme mali Open day v Košiciach, kde sme komunikovali s asociáciami a priateľmi z našej komunity, ktorí žijú v Košiciach, a na tréningu, ktorý sme vtedy organizovali, sa zúčastnilo 15 nových ľudí, ktorých keltský futbal zaujal. Ako sme zistili, tento šport je zaujímavý najmä pre ženy, pretože tu na Slovensku nie je mnoho príležitostí pre ženské kolektívne športy. Môžu hrať napríklad nižšiu ligu vo futbale, ale je naozaj ťažké nájsť súťaž, ktorá je aj pre ženy.

Radi by sme oslovili aj ľudí z východného Slovenska, pretože tam nie je veľa príležitostí, kde by mohli keltský futbal vidieť. V blízkej dobe by sme chceli prísť aj do Nitry, Trnavy a do čo najviac miest.

12968782_10153934116136013_722751485_n

Koľko členov momentálne máte?

Povedal by som, že medzi 35 až 40 aktívnych členov, ale samozrejme, že ľudia sa sťahujú, cestujú, opúšťajú Slovensko, takže toto číslo sa neustále mení. Momentálne sme spokojní s počtom našich členov, pretože minulý rok sme mali veľmi dobrý nábor nováčikov. Dosiahli sme aj krásny úspech so ženským tímom, s ktorým sme sa dostali až do finále Championship v sekcii intermediate. Vzhľadom na to, že v tíme je 4-5 žien, ktoré trénujú len dvakrát do týždňa a spolu fungujú od roku 2013, je to obrovský úspech. Naši muži sú tiež úspešní – počas posledných rokov sa raz dostali do semifinále a dvakrát do finále.

Aký je ich priemerný vek?

Vek je rozličný, a keď vám poviem priemer, troška sa obávam, aby som sa nedostal do problémov. (smiech) Ale povedal by som, že hovoríme o 20 a vyššie, teda okolo 28, 29 rokov, ale máme aj dievčatá, ktoré sú bližšie môjmu veku – nech to znamená čokoľvek. (smiech) Taktiež sme zaujali aj zopár študentiek a mladých profesionálok, čiže vek sa pohybuje aj okolo 22 až 25 rokov. V našom tíme sú aj starší aktívni členovia, ktorých vek sa pohybuje okolo 30 až 40 rokov, a chcú sa udržať v kondícii aj inou pohybovou aktivitou než navštevovaním fitiek.

Snažíte sa zapájať aj deti alebo robíte nejaké podujatia napríklad pre školy?

Momentálne na tom pracujeme, máme podporu mnohých učiteľov, ktorí pracujú v medzinárodných školách, napríklad Cambridge International School, ktorá je jedným z našich hlavných partnerov. Myslím, že štvrtina z našich členov pracuje ako učitelia, teda sú v úzkej spolupráci s deťmi a s ostatnými školami, a to nám dáva veľkú príležitosť, ako osloviť mládež už v rannom veku. Napríklad v Normandii a Bretónsku je keltský futbal súčasťou vzdelania na školách a vyučuje sa v rámci telesnej výchovy. Do budúcnosti plánujeme zorganizovať Open day a prezentovať tento krásny šport pre deti a ich rodičov, aby sa mohli rozhodnúť pre inú možnosť, než hrávať hokej či futbal.

12986983_1076897435700055_4803176759349465605_n

Na akých súťažiach sa zúčastňujete?

Máme regionálne a európske majstrovstvá. Minulý rok sa konali tri kolá regionálnych majstrovstiev, ktoré sa uskutočnili na jar. Na regionálnych majstrovstvách sa zúčastňuje okolo 10 tímov zo strednej, východnej a južnej Európy – od Švajčiarska až po Poľsko. V minulosti sa tieto majstrovstvá uskutočnili aj v Bratislava a zúčastnilo sa na nich okolo 200 hráčov. Dúfame, že ich čoskoro zopakujeme, predbežne to plánujeme na rok 2017, aj keď momentálne je to trocha problematické, keďže popularita keltského futbalu neustále rastie a počty hráčov a tímov sa zvyšujú, tak budeme musieť vyriešiť problém, kde nájsť miesto pre 350 až 400 hráčov.

Európske majstrovstvá sa každoročne konajú na jeseň, väčšinou v októbri. Minulý rok sa podujatie konalo vo Viedni, kde sa náš mužský tím dostal do semifinále a ženský tím, ako som už spomínal, zožal obrovský úspech, pretože sa dostal do finále a sme naň veľmi hrdí. Vo finále prehrali s írskym tímom, ktorý pozostával prevažne zo študentiek, ktoré vyrastali v Írsku a majú obrovské skúsenosti.

A čo vy? Kedy ste začali s keltským futbalom a prečo?

Moja odpoveď je veľmi jednoduchá – lebo môj učiteľ mi to povedal a nemal som na výber. (smiech) Začal som v roku 1991, takže som bol celkom mladý. Myslím, že práve to je devízou pre náš klub počas získavania nových členov, pretože hrávam keltský futbal od detstva. Ja, ako aj ostatní členovia, ktorí hrávajú od detstva, pomáhame nováčikom, ktorí sa len nedávno začali venovať keltskému futbalu.

Ak porovnáme keltský futbal s klasickým, aké sú jeho výhody, respektíve v čom je iný?

Keď hovoríme o keltskom futbale, je to hybrid futbalu a rugby, no vyskytujú sa v ňom prvky basketbalu, hádzanej, austrálskeho futbalu a mnohých iných športov. Myslím si, že v keltskom futbale využívate iné časti tela, pretože lopta sa inak spracováva, napríklad čo sa týka hrude, no porovnávať tieto dva športy je naozaj ťažké. Aj keď, vždy záleží na človeku, ktorý šport preferuje a čo je pre neho lepšie. Veľké plus je však to, že pracujete s rôznymi časťami tela.

13015232_1077399808983151_2433522152177908234_n

Ako často hrávate zápasy?

Keďže najbližšie k nám je tím vo Viedni, často sa stretávame na priateľských zápasoch práve tam. Tieto zápasy máme v rámci zimnej ligy – počas februára a marca – a hrávame tam každé dva týždne. Máme veľmi dobré vzťahy a práve tento klub nám pomohol, keď sme začínali v Bratislave. Veľmi dobré je aj to, že cesta nám trvá len zhruba 45 minút. Od apríla sa budeme zúčastňovať na mesačných súťažiach, organizovaných pod záštitou Europe GAA.

Kde vás môžu nájsť záujemcovia a ako často trénujete?

Počas jesene trénujeme v stredu večer na Cambridge International Schol a v sobotu o dvanástej na ihrisku pri Troch vežiach na Bajkalskej. Delíme sa o ihrisko, na ktorom hráva aj Rugby Klub. Ďalej mávame denné turnaje, organizujeme množstvo podujatí, večery pre charitu, kvízové večery a snažíme sa spolupracovať s miestnou komunitou, taktiež úzko spolupracujeme s ambasádou. Každý, kto by mal záujem, je u nás vítaný.

Na záver kontakty na náš klub:

Website: www.bratislavagaa.com

Page: https://www.facebook.com/Slovak-Shamrocks-GAA-158119684246748/?ref=ts&fref=ts

Group: https://www.facebook.com/groups/SlovakShamrocksGAA/?ref=ts&fref=ts

Email: secretary.bratislava.europe@gaa.ie