Trápia vás boľavé kĺby? Nevzdávajte to!

Problémy s kĺbmi sa netýkajú len starších ľudí alebo pacientov s reumatickým ochorením. Bolesť kĺbov sa môže objaviť aj po obyčajnej chrípke alebo pri nadmernej fyzickej záťaži.

0
- Reklama -

Práve neúmerná fyzická záťaž je príčinou problémov s kĺbmi už v mladom veku. Chrupavky plnia funkciu elasticko-pružnej podložky tlmiacej nárazy pri pohybe. Pri nadmernom či opakovanom preťažení sa vyvíja na chrupavku veľký tlak a kvôli zvýšenému treniu dochádza k strate výživy kĺbu, čo má za následok jej opotrebovanie.

Čo šport, to iná bolesť

Najproblematickejšími kĺbmi v tele sú kolenné kĺby, na bolesť ktorých sa sťažuje veľké množstvo športovcov. Práve tieto kĺby sú aj častým dôvodom prvej návštevy lekára s tým, že pacientom puká v kolene alebo v ňom pociťujú bolesť. S problémami s kolenami bojujú najmä bežci či futbalisti. Tenistov trápia hlavne lakte a hokejisti sa sťažujú na bolesť v slabinách.

Nádej v podobe kmeňových buniek

Moderná medicína sa snaží prekonať samú seba a chemicky spracované liečivá chce nahradiť látkami, ktoré sú nášmu telu najprirodzenejšie – našimi vlastnými bunkami. Reč je o kmeňových bunkách, ktoré sú v našom organizme nenahraditeľné pri obnove poškodených buniek. Unikátnym vedeckým zistením, ktoré zmenilo pohľad odborníkov na kmeňové bunky, bolo že sa pri delení vedia zmeniť do takej podoby, aby vedeli nahradiť bunky kostí, kože, svalov či chrupaviek.

Najviac sa ich nachádza v kostnej dreni a tukovom tkanive. V 1 ml tohto tkaniva sa môže nachádzať až pol milióna kmeňových buniek a z lekárskeho pohľadu je doposiaľ najlepšie preskúmanou oblasťou práve ortopédia. Liečba kmeňovými bunkami je určená najmä pacientom, ktorí trpia artrózou prvého a druhého stupňa.

Ako prebieha samotný zákrok?

Prvým krokom je odobratie tukového tkaniva z brušnej steny, kde sa obvykle nachádza najviac podkožného tuku. Tuk sa odoberá v miestnom umŕtvení z malých rán (do 5 mm). Následne sa kmeňové bunky izolujú v prísnych laboratórnych podmienkach a takto izolované sa aplikujú do postihnutého kĺbu ako vnútrokĺbová injekcia. Výrazné zníženie bolestivosti kĺbu niektorí pacienti pociťujú už po dvoch týždňoch od aplikácie.

Chcete sa o liečbe boľavých kĺbov dozvedieť viac relevantných informácií? Kliknite na www.liecbaklbov.sk a prečítajte si nielen to, ako samotný zákrok prebieha, ale i množstvo ďalších cenných informácií, ktoré vám poskytnú špecialisti na kĺby v Nemocnici Malacky.

 

- Reklama -