Trekingové palice – pomáhajú či škodia?

Začnime tým, čo to vlastne trekingové palice sú. Ide o nástroj, ktorým si ľudia pomáhajú pri vzostupoch a zostupoch na viac či menej náročných túrach. Používajú sa v páre, to znamená, že v každej ruke je jedna palica. Ich dĺžka sa dá podľa potreby nastaviť, a preto sa trekingové palice zvyknú označovať aj ako teleskopické palice.

Zväčša bývajú zložené z dvoch alebo troch vysúvateľných dielov. Podľa toho sú vhodnejšie buď na lyžiarsku turistiku a skialpinizmus s nastaviteľnou dĺžkou 80-150 cm, alebo na bežnú turistiku, resp. treking s nastaviteľnou dĺžkou 65-140 cm. Trojdielové palice sú ľahšie, zaberú menej miesta a jednoducho sa dajú prichytiť na batoh. Výhoda: Ak je priamo na paliciach vyznačená stupnica.

Vráťme sa ešte k názvu. Prečo nie jednoducho turistické palice? Slovo treking má svoj pôvod v anglickom výraze trekking, ktorý by sa dal preložiť ako putovanie. V súčasnosti pod pojmom treking rozumieme náročnejšiu, až veľmi náročnú formu turistiky.

Treking verzus turistika

Na rozdiel od turistiky: Treking môže pokojne trvať aj niekoľko dní až týždňov. Pochoduje sa niekoľko stoviek kilometrov po vyznačených, ale najmä nevyznačených miestach – tam, kde sa nepohybuje veľa ľudí, v ťažko dostupnom a náročnom teréne. Treking si vyžaduje veľmi dobrú fyzickú zdatnosť a kondíciu. Od bežného turistu sa odlišuje samozrejme aj výbava. Neodmysliteľnou súčasťou je ruksak na chrbte, výstroj na kempovanie, trvanlivé jedlo a tzv. balíček prežitia, ktorý môže obsahovať napríklad kresadlo, vreckový nožík, termoizolačnú fóliu, energetickú tyčinku, píšťalku, signalizačné zrkadlo, a pod. Samostatnou kapitolou je oblečenie – vhodná obuv sú kvalitné vysoké mohutnejšie topánky a rôzne vrstvy odevu do každého počasia a podľa ročného obdobia. Naladili sme Vás na trekingový výlet? Tu je zopár tipov:

Keďže ide o viacdňové potulky, na prespatie je super voľbou rybársky bivak pevnej konštrukcie, s odnímateľnou podlahou, vetraním a z kvalitných vodeodolných materiálov. Pri slovnom spojení „rybarske veci“ Vám vyhľadávač isto ponúkne aj iné praktické predmety, ktoré sa veľmi dobre dajú využiť i pri trekingu, trebárs rybárske spacáky, balíčky poslednej záchrany, resp. prežitia, tašky, batohy a pod.

Pri outdoorových aktivitách je doslova nevyhnutnosťou termoprádlo a termooblečenie. Budete dostatočne chránený pred chladom a zároveň Vám nebude horúco. Termoprádlo odvádza vlhkosť od tela a rýchlo schne. Záleží od konkrétnej termo bielizne a vyvinutej námahy, ako často ju budete musieť prať. Pokiaľ sú termotričko alebo termospodky z merino vlny, stačí ich teoreticky vyvetrať. Merino vlna je odolná voči pachu. V prípade syntetického termoprádla môže soľ z potu narušiť mikrovlákna a tým aj jeho funkčnosť, preto sa odporúča pranie častejšie. I tu je však údržba v prírode veľmi jednoduchá, stačí prepláchnuť v studenej vode a funkčné vlastnosti bielizne ostanú zachované. Termoprádlo sa nežmýka, nežehlí a je rýchlo suché, čo je pri trekingu tiež veľká výhoda. V konečnom dôsledku tak šetrí i miesto v ruksaku – je skladné a nepotrebujete ho toľké množstvo ako pri bavlnenej bielizni.

trekingové palice
Zdroj foto: dreamstime

A čo trekingové palice – zobrať či nezobrať so sebou? Majú veľa zástancov, ale nájdu sa i odporcovia. Skúste sa rozhodnúť na základe nasledujúcich riadkov:

Výhody a nevýhody teleskopických palíc

Pri používaní trekingových palíc menej zaťažujete bedrové a kolenné kĺby, kríže, chrbticu a svaly nôh. Únava svalov aj napriek väčšiemu zaťaženiu, keďže nesiete so sebou celú trekingovú výbavu, prichádza neskôr. Zároveň Vám palice poskytnú väčšiu stabilitu a rovnováhu, pretože namiesto dvoch kontaktných bodov (Vaše nohy) so zemou máte štyri (+ dve palice). Čím viac dotykových miest, tým menšie riziko pádu. Oceníte ich najmä v klzkom, blatistom, zasneženom, zamrznutom či šotolinovom teréne, pri brodení, ale aj v nepriaznivom počasí, keď je silný vietor, búrka alebo znížená viditeľnosť. A ak je to pre Vás podstatné, s trekingovými palicami spálite pri rovnakých podmienkach viac kalórií ako bez nich. Tým, že pri chôdzi zapájate aj svaly hornej časti tela, zvyšuje sa svalová hmota a spevňuje celé telo.

Ako negatívum trekingových palíc sa často uvádza, že pri ich nesprávnom používaní práve naopak, stabilitu ohrozujú. Takisto sa neodporúča ich dlhodobé používanie, pretože v tom prípade človek stráca zmysel pre rovnováhu a znižuje sa fyziologický obranný mechanizmus – to znamená, sa znižujú fyziologicky stimuly dôležité pre výživu kĺbových chrupaviek a pre udržanie elasticity svalov. Zdravých ľudí niektorí odborníci nabádajú k tomu, aby trekingové palice radšej nahradili šetrnou technikou chôdze.

Ako by sa mali trekingové palice správne používať?

V prvom rade, pri turistike a trekingu ich nikdy nenahrádzajte iným typom palíc, napríklad od bežiek.

Ako sme už spomenuli, používa sa vždy pár dvoch výškovo nastaviteľných palíc. Ruky by mali visieť uvoľnene v pútkach. Palice klaďte čo najbližšie k vertikálnej osi tela – zabezpečíte si tým väčšie odľahčenie, lepšie prenášanie zaťaženia a viac šetríte svalstvo rúk. Palice ďalej od tela znižujú odľahčenie i stabilitu. Pred telo umiestňujeme palice pri zostupovaní, pričom dlane môžu byť na vrchu rukoväte. Ak vykročíte pravou nohou, použite pravú palicu, ak ľavou nohou, ľavú palicu. A ako nastaviť správnu dĺžku? Na rovine má predlaktie tvoriť s ramennou kosťou približne pravý uhol. Pri stúpaní nastavte palice o 5 až 10 cm kratšie, pri klesaní zas o 5 až 10 cm dlhšie, závisí to však od konkrétnej strmosti terénu, podstatné je dodržať pravý uhol aj v týchto prípadoch.

A na záver zhrnutie: Pri správnom a občasnom používaní sú trekingové palice bezpečné a zvlášť pri trekingu sú veľkou pomôckou. Ak si nie ste istý, či ich používate správne, vzdajte sa ich, alebo ešte lepšie, poraďte sa so skúsenejším. Vždy zvážte, či sú trekingové palice pri danej túre skutočne potrebné, a či si ich daný terén naozaj vyžaduje.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať