10 najväčších boxerských šampiónov ťažkej váhy?

Presná rana, rýchla práca nôh, neustála práca rukami, preniknutie do súperovej mysle. Box nie je len o „mlátení sa“, ako jeho kritici nevedomky konštatujú. Stovky hodín tvrdej driny premietnutej do športového umenia v podobe boxu oddeľujú bežných bojovníkov od tých najlepších. Ťažká váha, to nie sú len Tyson či Kličko s Furym. Sú tu mnohí ďalší, ktorí túto kategóriu doslova definovali. Ktorí boxeri boli v ťažkej váhe najlepší z najlepších? Tu je náš pohľad.

Mike Tyson

Jedna z najkontroverznejších postáv svetového boxu, ak nie jednoznačne najkontroverznejšia. Bojovník s dynamitom v ruke a mimoriadne presnou ranou, ale aj majiteľ tigra, odsúdený za znásilnenie či „odhrýzavač“ uší. Nebyť jeho problémov mimo ringu, bez pochyby by bol v rebríčku niekde úplne inde, nie nadarmo sa však hovorí, že veľkosť športovca neurčuje len fyzická, no najmä psychická úroveň, nanešťastie pre „Železného Mika“.

Kluby bojových športov na Slovensku: Spartakus Fight Gym

Jeho kariéra trvala viac ako 20 rokov, mal však prestávku v roku 1992, keď za spomínané znásilnenie putoval za mreže. Z 50 víťazných zápasov ukončil 44 spôsobom K.O., knokautovaním Trevora Berbicka v roku 1986 sa stal najmladším šampiónom v ťažkej váhe v histórii boxu. Jeho sila a vôľa premôcť súpera boli ohromné, výstrelky v osobnom živote tak trochu zatienili jeho úspechy. Najpamätnejší je v tejto súvislosti zápas s Evanderom Holyfieldom rok po návrate do ringu (zápas bol v 1997), keď svojmu súperovi odhryzol kus ucha.

Vladimír Kličko

Ukrajinského boxera často nálepkujú označením „Zabijak boxu“, jeho zápasy totiž (až na výnimku s Furym minulý rok) nemajú šťavu, súperi mu jednoducho kvalitatívne nestačia a sú ďaleko za ním. Jeho výnimočný talent sa ukázal už v úplných začiatkoch kariéry v poľskom klube Gwardia Varšava. „On a jeho brat nám doslova demolovali chlapcov,“ povedal o Kličkovcoch jeden z trénerov. Nie nadarmo má Vladimír prezývku „Doktor oceľové kladivo“. Má vyštudovanú športovú psychológiu, čo mu v ringu určite pomáha, druhá časť prezývky vznikla z mimoriadne tvrdej a omračujúcej rany. V kariére vyhral obdivuhodných 64 zápasov, z toho 51 K.O.

Rocky Marciano

Jeho kariéra bola perfektná v mnohých aspektoch, najvýraznejší je jednoznačne ten, že Američan ukončil kariéru bez prehry. Boxoval v 49 zápasoch a všetky dokázal vyhrať, 43-krát súpera knokautoval, Marciano drží rekord v najdlhšej neporaziteľnej sérii. Tento zápis stihol dosiahnuť v pomerne krátkej len 9-ročnej kariére.

Rozhodca Rastislav Babinčák dohliada na férový boj

Predtým ako ukončil kariéru, dokázal obhájiť titul šesťkrát. Rocky si vyslúžil prezývku „Brocktonská senzácia“ (pochádzal z Brocktonu), bol skvelým a mimoriadne obľúbeným boxerom napriek malej výške. Zahynul pri leteckom nešťastí.

Evander Holyfield

Mal prezývku „The Real Deal“ (skutočná dohoda), pretože ho ako majstra sveta uznávali všetky konkurenčné organizácie. A Holyfield bol naozaj jedným z najviac rešpektovaných a uznávaných šampiónov. Prvý titul v ťažkej váhe získal knokautovaním Bustera Douglasa v roku 1990. Nezabudnuteľné sú jeho súboje s Riddickom Bowem, ktorý dokázal Holyfielda poraziť v roku 1992, no ten si o rok vzal titul späť. Séria súbojov s Mikom Tysonom viedla až k neslávnej čerešničke v podobe uhryznutého Holyfieldovho ucha. Konkurencia a odborníci ho uznávali pre jeho dlhovekosť a odolnosť.

Joe Frazier

Z 32 víťazných zápasov ukončil 27 štýlom K.O., v štyroch zápasoch, v ktorých počas kariéry prehral, ho porazili velikáni Muhammad Ali a George Foreman. Frazier bol však skvelý boxer a bojoval v najlepšej generácii ťažkej váhy všetkých čias, ktorej obdobie sa nazýva zlatým vekom tohto športu. Práve zápas Fraziera s Alim v roku 1971 sa označuje ako súboj storočia, Frazier v ňom jednohlasne zvíťazil. Známy zostane jeho tvrdý hák, ktorý ho preslávil a Frazier bude navždy v očiach fanúšikov ako jeden z najdivokejších a najviac devastujúcich boxerov.

Lennox Lewis

Lewis, alebo „Lev“, ako znie jeho prezývka, bol naozaj veľký šampión. Bol schopný poraziť každého protivníka, ktorý sa mu postavil do rany v ringu. Proti súperom si pomáhal najmä masívnou fyzickou výhodou a silou v jednej rane, ktorou dokázal zasadiť bezprostredné K.O., ale aj vycibrenou technikou, ktorá mu s ostatnými predispozíciami pomohla vládnuť boxerskému svetu počas celej dekády. V kariére má na konte 41 víťazných zápasov.

George Foreman

Foreman je symbolom boxerskej dlhovekosti, silným a neodškriepiteľným argumentom je jeho bohatá, 28 rokov trvajúca kariéra. Počas nej vyhral neuveriteľných 76 zápasov, v ktorých si pripísal 68 K.O. Je najstarším šampiónom ťažkej váhy všetkých čias, túto pozíciu si vyslúžil víťazstvom v roku 1994 nad Michaelom Moorerom, v tom čase mal Foreman 45 rokov. Americký boxer kombinoval v zápasoch silu, svoju veľkosť a obratnosť, stal sa jedným z najdominantnejších bojovníkov všetkých čias. Prvý titul vyhral Foreman s Frazierom v roku 1973, keď legendu poslal k zemi šesťkrát. Pamätným sa stal jeho zápas s Muhammadom Alim známy ako „Hrmot v džungli“.

Larry Holmes

Jeden z najdlhšie boxujúcich bojovníkov (29-ročná aktívna kariéra) a určite najviac podceňovaný šampión všetkých čias. Zo skvelých 69 vyhratých zápasov ukončil 44 spôsobom K.O., pamätné je víťazstvo proti Muhammadovi Alimu v roku 1980, práve keď sa Ali vrátil zo športového dôchodku, Holmes odpovedal zdrvujúcou porážkou. Čo robí Holmesa jedným z najväčších šampiónov všetkých čias, je skutočnosť, že titul obhájil obdivuhodných 20-krát. Predtým ako prehral s Michaelom Spinksom, držal parádnu sériu 48 víťazných zápasov. Bol to kompletný boxer, mal fantastické schopnosti aj srdce a húževnatosť šampióna.

Joe Louis

„Hnedý bombardér“, ako znie Louisova prezývka, boxoval počas jedného z najťažších období v dejinách – počas 2. svetovej vojny. Napriek tomu sa mu podarilo dosiahnuť až neuveriteľný zápis. Počas takmer 12-ročnej kariéry úspešne obhájil titul 25-krát, vyhral fantastických 68 zápasov. Louis je označovaný za prvého čierneho Američana, ktorý si môže hovoriť športový hrdina, do boxu priniesol nevídanú dávku talentu, schopností, sily a osobnostnej veľkosti. Pred pamätným zápasom s Maxom Schmelingom v roku 1938 mu vtedajší prezident USA Roosevelt povedal nesmrteľnú vetu: „Joe, potrebujeme tvoje svaly, aby sme porazili Nemecko.“

Muhammad Ali

Aký by to bol boxerský rebríček, keby na jeho vrchole nebol Muhammad Ali, resp. Cassius Clay? „Ten najlepší“, „Šampión z ľudu“, ako len chcete. Počas vyše dvadsaťročnej kariéry vyhral 56 zápasov (z toho 37 K.O.), na letnej olympiáde v roku 1960 získal zlatú medailu, získal ocenenie „Športovec storočia“. Jeho kariéru poznačilo množstvo kontroverzií, po tom, ako odmietol kvôli náboženským dôvodom narukovať do armády, aby išiel bojovať do Vietnamskej vojny, skončil vo väzení a bol zbavený aj titulu v ťažkej váhe. Taktiež bol suspendovaný z boxu na štyri roky.

Inšpiratívny príbeh capoeiristky Vargovej: Vrcholy aj pády

Po zrušení zákazu a pri návrate do ringu v roku 1971 prehral s Frazierom v „Súboji storočia“, o tri roky šokoval vychádzajúcu hviezdu Foremana a opäť bol svetovým šampiónom. „Lietať ako motýľ, bodať ako včela,“ znelo Aliho heslo, ktoré sa s ním spája. Neuveriteľná rýchlosť nôh, na ktorú súperi nedokázali reagovať, bodavé, presné a nekompromisné údery, to bol Ali, ktorý definoval box, ťažkú váhu, súťaživosť a bol šampiónom v najkvalitnejšej generácii histórie v boxe. Napriek kontroverziám a odsúdeniam bol vďaka štýlu boxu, charizme a najmä vplyvu na spoločnosť uznávaný ako žiaden iný športovec, a práve preto je Muhammad Ali vo svete športu pojem.

Svetovým šampiónom bol počas troch období, zakaždým sa dokázal dostať na vrchol, v tomto sa na neho nikto nechytá, rovnako ako sa mu žiaden iný boxer nedokáže priblížiť z hľadiska historického a spoločenského kontextu. Celkovo obhájil titul 21-krát, status najnenávidenejšieho boxera dokázal zmeniť na najmilovanejšieho.

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať