Zo sveta… Kedy, kde a ako?

Prvé počiatky korčuľovania, ktoré sa neskôr rozvinulo na dve športové disciplíny – krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie – siahajú až do praveku. Vďaka archeologickému pátraniu sa našli kostené korčule, ktoré nemali ostré hrany, vyrobené väčšinou zo stehenných kostí zvierat. Neskôr sa objavili drevené korčule, najmä v Holandsku, ktoré pozostávali z drevákov s plátkom železa upevneným na spodnej strane. Pri pokusoch o korčuľovanie sa však používali drevené palice, ktoré slúžili na odrážanie.

Korčuľa, ako ju poznáme teraz, vznikla vďaka náhode, keď stolársky učeň z holandského cechu pre lodné a korčuliarske nástroje zmenil uchytenie želiezka z vodorovnej na zvislú. Palice teda už neboli potrebné, pretože pohyb na ľade sa stal jednoduchší a ladnejší.

V 16. storočí bolo korčuľovanie výsadou šľachty, medzi nadšencov patrili napríklad cisár Rudolf II., ktorý rád usporadúval karnevaly na ľade, Ľudovít XVI., Napoleon Bonaparte, dokonca známy záletník Casanova neraz používal korčuľovanie ako spôsob dvorenia počas svojich záletov.

V roku 1742 bol v meste Edinburgh založený prvý korčuliarsky klub a korčuľovanie sa začalo rozdeľovať na dve športové disciplíny. Postupne sa začali vytvárať viaceré korčuliarske školy a usporadúvať prvé súťaže.

Slovensko a korčule

Jedným z najstarších dôkazov, že aj na našom území sa korčuľovalo odpradávna, je nález kostenej korčule vo Veselom pri Piešťanoch, ktorej vek sa odhaduje na  približne 5-tisíc rokov. Prvý korčuliarsky klub však vznikol až v roku 1871 v hlavnom meste, volal sa Pressburger Eislaufclub alebo Pozsony Korcsolzázó Egylet. Neskôr podľa vzoru Bratislavy vznikli kluby aj v Prešove, Košiciach a Banskej Bystrici a postupne sa rozšírili do viacerých miest.

Medzi najznámejších mužov z histórie Česko-Slovenska nepochybne patria Karol Divín, Marian Filc, Pavel Roman, Ondrej Nepela a Jozef Sabovčík. Ženské pokolenie bolo zastúpené menami ako Agnesa Búřilová, Eva Romanová či Alena Vrzáňová.

Blades of figure skates

Krasokorčuliarska výbava

Ani jeden krasokorčuliar sa neobíde bez korčúľ, na ktorých jazdí, a kostýmu, ktorý dotvára celkový dojem. Z čoho sú však vyrobené a akými dizajnovými zmenami prešli?

Korčule – sú zložené z topánky, ktoré si krasokorčuliari dávajú vyrobiť väčšinou na mieru, silno vystužené s dodatočným vystužením okolo členkov a zaväzujú sa pomocou šnurovania. Druhou zložkou sú nože, ktoré sú 3 až 4 mm široké a vyrobené z tvrdej ocele. Sú zabrúsené tak, že majú vonkajšiu a vnútornú hranu, medzi ktorými je dutina, a pomáhajú zrýchľovať a ovládať jazdu. Pri odpichnutých skokoch a piruetách je dôležitá ozubená špička.

Kostýmy – boli a sú veľmi dôležitou súčasťou umeleckého zážitku. V minulosti sa nosilo bežné oblečenie, teda bunda a nohavice pre muža a dlhá sukňa pre ženu. V roku 1924 sa prvýkrát objavuje krátka sukňa a stáva sa akýmsi pravidlom pre ženské kostými. V súčasnosti povoľujú pravidlá ženám vystupovať aj v nohaviciach alebo nohavicovom kostýme, musí to však byť uvedené v úprave pravidiel ISU. Muži majú predpísané aj naďalej nohavice – ale nesmú byť príliš priliehavé. Iné módne doplnky, ak nie sú prichytené na kostýme, nie sú povolené.

Krasokorčuliarske prvky

Ako nám názov článku hovorí – krasokorčuľovanie je tanec na ľade, jedná sa teda o umelecké stvárnenie krokov, skokov a piruet za pomoci hudby. K skokom patria:

 • Salchov – neodpichnutý skok, skáče sa z ľavej nohy na pravú
 • Toe Loop – skáče sa z vonkajšej hrany pravej nohy, s odrazom pomocou špičky ľavej nohy, dopad je na pravú nohu.
 • Rittberger – skáče sa z pravej nohy bez odrazu druhej nohy, a krasokorčuliar dopadá takisto na pravú nohu.
 • Flip – skáče sa z ľavej nohy, ale z vnútornej hrany, s odrazom špičky pravej nohy a dopadom na pravú nohu.
 • Lutz – skáče sa z ľavej nohy z vonkajšej hrany, korčuliar si pomáha odrazom špičky pravej nohy, na ktorú aj dopadá.
 • Axel – ako jediný zo všetkých skokov sa skáče z nájazdu dopredu. Korčuliar skáče z ľavej nohy a dopadá na pravú nohu, ak je ľavák tak naopak.

Okrem skokov, krokov a piruet patria medzi krasokorčuliarske prvky rôzne spojovacie prvky ako sú váha, arabesky alebo mesiac.

Medzi typické prvky pre športové dvojice patria:

 • Špirála smrti
 • Twistované skoky
 • Zdvíhacie figúry

ME ISU 2016 v Bratislave

Po 15 rokoch zavíta európska krasokorčuliarska elita opäť do Bratislavy. Hlavné mesto Slovenska bude v dňoch 27. – 31. januára hostiť ISU majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní 2016. Počas piatich dní čaká divákov na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu jedinečný zážitok. O cenné kovy budú bojovať ženy, muži, tanečné páry i športové dvojice. Vyvrcholením bude tradičná gala exhibícia.

Slovensko budú reprezentovať:

 • Michael Neuman (muži)
 • Alexandra Hagárová a Nicole Rajičová (ženy)
 • Federica Testa a Lukáš Csolley (tanec)

Držíme im palce!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.