United

Dráma natočená podľa skutočnej udalosti o legendárnych Busby Babes z Manchesteru United, najmladším zoskupením, ktorý kedy mohol vyhrať F.A. Cup a o páde lietadla v roku 1958 v Mníchove, ktorý pripravil o život osem členov tímu. Film vykresľuje exkluzívne rozhovory s preživšími a ich rodinami. Vyrozpráva inšpiratívny príbeh tímu a komunity, ktorá prekonala hroznú tragédiu.

0
200

Krátky prehľad:

Dej filmu sa zameriava predovšetkým na vzťah medzi asistentom manažéra Jimmom Murphym a mladým hráčom Bobbym Charltonom. Na jeseň roku 1956 Murphy dáva Charltonovi svoju prvú šancu hrať zápas s prvým tímom Manchester United, prezývaných tiež “Busby Babes” a to pre prevažnú vačšinu veľmi mladých hráčov v tíme.

Medzičasom manažér Matt Busby presviedča tajomníka anglickej futbalovej ligy Alana Hardakera, aby jeho tím mohol hrať v Európskom pohári s podmienkou, že nevymeškajú žiadne naplánované ligové stretnutia.

Tímu sa darí doma aj v zahraničí. Avšak, na spiatočnom lete zo zápasu Európskeho pohára v Belehrade, ich lietadlo pri pokuse o vzlietnutie po doplnení paliva v Mníchove havaruje. Sedem hráčov klubu haváriu na mieste neprežije. Harry Gregg sa snaží v chaose po páde zachrániť všetkých preživších z trosiek lietadla. Zatiaľ čo Bobby Charlton utrpí drobné poranenia, sú Duncan Edwards a Matt Busby vážne zranený.

Po týždni strávenom v nemocnici je Charltonovi dovolené vrátiť sa do Anglicka s Jimmom Murphym, ktorý prichádza navštíviť svojich kamarátov. Edwards a Busby zostávajú v kritickom stave v Nemecku.

Dva týždne po havárii Duncan Edwards zomiera v nemocnici a na Bobbyho Charltona, to psychicky doľahne a je pripravený vzdať sa futbalu. Jimmy Murphy ho avšak navštívi a presviedča ho hrať znova za United.

Murphy nemá podporu vedenia klubu, ktorý chce činnosť na túto sezónu ukončiť. Sľubuje, že zloží nový tím v rekordne krátkom čase a bude s nimi hrať už ich ďalší domáci zápas, čo nakoniec vyústi až do finále FA Cupu v roku 1958.

Naše hodnotenie:

Vynikajúci príbeh ktorý pohltí nielen fanúšika červených diablov, podložený skutočnou udalosťou. Príbeh je plný emócií, ktorý v nás zanecháva jasné posolstvo

NEVER GIVE UP“.
Dráma / Historický / Športový
Veľká Británia, 2011, 90 min
Réžia: James Strong
Scenár: Chris Chibnall
Hudba: Clint Mansell
Hrajú: Dougray Scott, David Tennant, Sam Claflin, Jack O’Connell, Dean Andrews, Werner Daehn, Kate Ashfield, Neil Dudgeon, Melanie Hill