V ktorom roku začala BLMF písať svoju históriu a kto stál pri jej zrode?

Počiatky BLMF sa datujú ešte do obdobia pred revolúciou. Ak by sme hovorili o akejsi modernej dobe BLMF, tak tú počítame od roku 2001, keď ju spoluorganizovali Jozef Václav, Pavol Fedorčák, Peter Tichý či Peter Trebatický. Od tohto momentu sú archivované všetky výsledky v elektronickej forme, vrátane evidencie strelcov, kariet a podobne.

Koľko tímov štartovalo v premiérovom ročníku v BLMF?

V prvopočiatkoch to bolo skôr také víkendové odreagovanie sa kamarátov a známych a od počtu 5-6 mužstiev sa liga šplhala až k počtu 30-40 družstiev.

V akej lokalite sa hrávalo, respektíve hráva?

Tých miest je viac. Spočiatku to boli výlučne rôzne bratislavské betónové ihriská. Neskôr, s príchodom umelej trávy, sa BLMF dostala cez Sklenárovu (ihrisko ŠK Ružinov), Molecovu (FK Karlova Ves) až do svojho súčasného „domova“ v areáli Centra voľného času STU pri internátoch Mladá Garda. Tu našla BLMF skvelé zázemie s troma ihriskami, šatňami, osvetlením a ostatným príslušenstvom.

Ktorý tím získal historicky najviac titulov?

Medzi najúspešnejšie mužstvá modernej histórie BLMF sa radia AC Glóbus, Brasiliense, 4Fun či FC BEPON.

Vicemajster SR FC BEPON
Vicemajster SR FC BEPON

Za tie roky, čo sa pohybujete okolo malého futbalu, ste zažili nepochybne aj rôzne zaujímavosti, kuriozity, prípadne vtipné príhody. Čo vám tak obzvlášť utkvelo v pamäti?

No nemusím ísť ani veľmi ďaleko do minulosti. Takou pikoškou bol zápas posledného ročníka medzi tímami AC Glóbus – Uniliga, ktorý sa skončil výsledkom 11 : 8 a všetkých 11 gólov víťazného družstva strelila legenda BLMF Zsolt Tornyai, ktorý je taký náš „Wayne Gretzky“, pretože jeho štatistiky zrejme už nikto nikdy neprekoná. Celkovo už zaznamenal v BLMF neuveriteľných 1500 gólov, pričom druhý najlepší strelec má na svojom konte „iba“ 470 gólov.

SCY - futbal (kópia)blmf-logo (kópia)

 Stanislav Cintavý

V BLMF pôsobí od roku 2007, najskôr ako rozhodca, neskôr ako spoluorganizátor a štatutár združenia.

Zároveň je zakladateľom a vedúcim mužstva FC BEPON a jeho B-tímu v druhej lige, kde ešte aj aktívne hráva, celkovo už osem sezón. V roku 2014 bol zvolený do 3-ročného funkčného obdobia ako prezident Slovenského zväzu malého futbalu.

V BLMF sa určite objavilo aj množstvo „profíkov“, čo si chceli spestriť voľný čas a prišli si zahrať s partiou. Ktorí profesionálni futbalisti sa objavili v Bratislavskej lige malého futbalu?

Z tých známejších by som určite spomenul Andreja Hodeka, Roba Maka, Vladka Weissa, Pavla Sedláka či Martina Jurkemika. Ale BLMF hráva aj množstvo ďalších prvoligových hráčov, prípadne hráčov futsalovej Extraligy, ako aj množstvo aktívnych hráčov nižších líg, ktorí berú súťažné zápolenie v BLMF ako vhodný doplnok prípravy.

Akú víziu máte s BLMF do budúcnosti? Čo je z vášho pohľadu taký ten vysnívaný ideál?

Naša vízia je jednoznačne udržiavanie hernej kvality v prvej lige a rozširovanie druhej „fun“ ligy pre širšiu futbalovú verejnosť. BLMF má v celoslovenskom meradle malého futbalu silné meno, veď dvakrát sa práve náš výber tešil z triumfu na majstrovstvách Slovenska. Tento rok začali domáci šampionát hrávať konkrétne kluby a nie výbery, pričom náš majster FC BEPON získal titul vicemajstra SR a nestratili sa ani zvyšné dva celky, ktorých nominovala BLMF. V tomto roku zatiaľ sledujeme veľkú vyrovnanosť prvej ligy a o titul bude bojovať možno až šestica mužstiev.

Mimochodom, minulý mesiac sa v Chorvátsku uskutočnili ME v malom futbale. Ktoré reprezentačné tímy sú mocnosťami v rámci tohto športu?

Absolútnu dominanciu majú Rumuni, ktorí dokázali zvíťaziť na všetkých piatich doterajších ME, čo je v narastajúcej konkurencii priam neuveriteľné. Medzi širšiu špičku patria z posledných ME strieborní Chorváti, ale tiež Česi, Poliaci, Nemci, ako aj Čiernohorci, respektíve Angličania.

O ME v malom futbale sme priniesli článok:

Majstrovstvá Európy v malom futbale opäť aj so Slovákmi

Kvalita európskeho šampionátu ide každým rokom nahor a zvyšuje sa aj počet účastníkov (32 reprezentácií).Na nedávno skončených ME dokonca nováčik z Bosny skončil bronzový, ale pekný výsledok dosiahli aj Maďari či Rakúšania.

Aké postavenie v európskom/celosvetovom meradle má naša reprezentácia?

Podobnú, akú máme v hokeji: patríme k mužstvám, ktoré doteraz vždy postúpili zo základnej skupiny a najďalej sa dostali na štvrtú priečku. V tomto roku sme bez prehry obsadili prvé miesto v náročnej skupine s Lotyšskom, Anglickom a Portugalskom, ale obrovskú dávku smoly sme si vybrali v osemfinále proti vicemajstrom z roku 2014 zo Slovinska, keď sme za stavu 1 : 1 v posledných sekundách zápasu inkasovali po zbytočnom faule gól prakticky so záverečnou sirénou. Bohužiaľ, na Slovensku robíme reprezentáciu v úplne amatérskych podmienkach a to, pochopiteľne, limituje aj možné úspechy na medzinárodnej scéne.

Poď si zahrať Malý futbal – BLMF