Krása vyrážajúca dych dáva energiu

„Hory dávajú ľuďom energiu. Možno z diaľky vyzerajú pre niekoho ako hromada skál, ale keď nimi prechádzate, cítite sa dobre. Vidíte prekrásne panorámy, no a pri takom pohľade si musíte uvedomiť, akí sme malí. Keď sa vám podarí vyjsť na nejaký vrchol, ktorý ste si naplánovali, prinesie vám to pocit úspechu a radosti. Niekedy vám vyrazia aj dych. Buď svojou inverziou, inokedy mystickou hmlou,“ takto prežíva vysokohorské túry mladá turistka. No okrem toho Janka prežíva aj pocit odpútania sa od mnohých „svetských záležitostí tam dole“. „V inej nadmorskej výške sa vám problémy akosi zdajú menšie, malichernosti všedných dní nie sú také dôležité. Prechádzkou po horách si prečistíte myseľ, získate nadhľad, načerpáte inšpiráciu, stretnete množstvo zaujímavých ľudí,“ vyznáva sa turistka. O tom, že hory sú výborná terapia, liečia smutné duše a pomáhajú človeku prinavrátiť stratenú rovnováhu, niet pochýb. Niekoho priam fascinujú pre svoju výšku, iného aj pre neporovnateľne zaujímavejšie zážitky či utužovanie zdravia. „Keď stretnete na tatranskom chodníku pána nad 70 rokov, musíte pochopiť, že hory dávajú človeku viac ako len informáciu o metroch nad morom. Keby ste chodili do hôr iba preto, aby ste zdolávali nadmorskú výšku, asi by vás to dlho nebavilo. Hory nám predsa ponúkajú omnoho viac,“ vyznáva sa turistka. Hory sú pre ňu aj miestom pokory. „Čím dlhšie do nich chodievam, tým viac si uvedomujem ich silu. Uvedomujem si, aké môžu byť niekedy nebezpečné, ale krásne zároveň, plné protikladov a výkyvov počasia. Hory sú fantastickým miestom na spoznávanie seba samého, svojich možností – a nie iba fyzických.“ Dokonca podľa nej dokážu človeku zmeniť postoj k životu, dokážu človeka nasmerovať na iný spôsob myslenia.

3.

Každá túra je niečím zaujímavá

Každý človek, ktorý má dve zdravé nohy, by mal určite navštíviť Tatry aspoň raz vo svojom živote. Samozrejme, nielen Štrbské Pleso. Každé zdravé nohy by mali navštíviť tajomné, vetrom tvrdo skúšané chaty v horách. Ktoré mladá turistka odporúča? „Tým zdatnejším, ktorí sa pri výstupe neboja použiť občas aj ruky, odporúčam štíty ako Východná Vysoká, Kôprovský alebo Kriváň. Samozrejme, pekných miest je v Tatrách naozaj veľa, no mám pocit, že tie najkrajšie začínajú až od nadmorskej výšky 1 500 metrov,“ tvrdí Janka. Každá túra je niečím zaujímavá, možno nezabudnuteľná. Podľa mladej turistky dokonca aj túra v škaredom počasí má svoje čaro. Kto rád zdoláva vysoké prekážky, musí mať aj veľa krásnych zážitkov, rovnako ako mladá turistka spod Tatier. „Jedna z najkrajších spomienok, ktorú zatiaľ mám, je výstup na najvyšší vrch Škandinávie v Nórsku, Galdh Piggen v nadmorskej výške 2 469 metrov. Určite existujú aj vyššie vrchy na svete, ale pohľad z neho patrí k mojim najkrajším, aké som zatiaľ zažila. Samozrejme, túto túru som absolvovala so správnymi ľuďmi, preto jej pripisujem osobitné čaro. Na vrchol sme šli pospájaní jedným lanom po povrchu ľadovca, kde sme museli spolupracovať ako tím.“ A podľa čoho si vyberá krajinu? „Niekedy je to len podľa prsta na mape, inokedy podľa zaujímavého dokumentu, ktorý som o krajine videla, resp. čítala. Mám také jedno pravidlo, že nikdy tú istú krajinu nenavštevujem dvakrát. V súčasnosti ma veľmi očarili severské krajiny, ktoré človeka inšpirujú prírodou, svetlom a severským myslením. No a samozrejme ma potešia hornaté krajiny, pretože tam sa človek nemôže nudiť, svrbia vás nohy a vibramy tam samé skáču na nohy.“

Na čo nesmie dobrý turista zabudnúť 

V prvom rade je dôležité myslieť na tekutiny, pretože ich nedostatok môže počas náročnejšieho výstupu spôsobiť nemalé problémy. Krém na opaľovanie je taktiež dobrým pomocníkom a oceníte ho hlavne teraz, v zime. „Topánky si zvyknem dobre naimpregnovať, pretože chodiť v mokrých nie je dobrý nápad. Teraz, v zimných mesiacoch, je okrem dobrých topánok potrebné mať pribalené aj minimálne protišmykové návleky, resp. mačky. No a samozrejme by človek nemal zabudnúť na dobrú náladu, lebo bez tej sa kráča skutočne ťažko. Preto odporúčam pribaliť úsmev, ktorý môžete vybaliť na ktoromkoľvek mieste – určite sa to minimálne v Tatrách vyplatí,“ odporúča Janka. Ideálne by bolo tiež mať pri sebe mapu alebo aspoň niekoho, kto pozná trasu – a pri tej príležitosti je dobré preštudovať si prevýšenie, dĺžku trasy, aby sa predišlo nepríjemnostiam. Pozor na seba by sme si mali dávať hlavne teraz. Turistika v zime je iná. Minimálne v podmienkach. Vo Vysokých Tatrách sú počas zimy uzavreté chodníky, ale ak to podmienky dovolia, je možné sa dostať aspoň po chaty. Keďže v zime hrozí lavínové nebezpečenstvo, ignorovanie zákazu sa nevypláca.

1.

 Niet nad nezabudnuteľné zážitky

Mladá turistka spod Tatier nemá o zážitky núdzu. Dokonca ani o tie nezabudnuteľné. Spomenula si na jeden z minulého roka. „Rozhodli sme sa prejsť cca 20 kilometrov s 1600-metrovým prevýšením. Začali sme na Zamkovského chate a naším cieľom bolo urobiť okruh od Zamky cez Sliezsky dom, Poľský hrebeň, Prielom, Zbojnícku chatu a tak sa vrátiť spať na Zamku. Predpoveď počasia ukazovala pekný deň bez dažďa. Lenže v polovici túry sa počasie nepríjemne zvrtlo a nás zasiahol práve v Prielome na reťaziach nepríjemný chladný dážď a vietor. Akoby to nestačilo, v sedle Prielom (2 288 m n. m.) bola silná hmla a my sme strácali orientáciu pre zlú viditeľnosť. Našťastie sa nám podarilo úspešne zostúpiť na Zbojnícku chatu. Hmla bola taká hustá, že hoci sme stáli takmer na 3 minúty od Zbojničky, chatu sme vôbec nevideli. Cestou zo Zbojničky sme počuli vo Veľkej Studenej doline medvede a ja som už naozaj ani nedýchala, pretože v tento deň sme vychytali takmer všetko. V týchto chvíľach si človek uvedomí silu prírody, a tiež silu ľudského ducha bojovať a nevzdávať sa ani v ťažkých životných podmienkach.“ Pravidlo, že počasie v horách sa mení, platí dvojnásobne. Preto by človek nikdy nemal podceniť prípravu.