V mass pretekoch 9. kola SP triumf Eckhoffovej

0
Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová v šprinte žien na 7,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone v nórskom Osle 5. marca 2016. FOTO TASR/AP
- Reklama -

Holmenkollen – V pretekoch s hromadným štartom finálového 9. kola Svetového pohára biatlonistiek zvíťazila Nórka Tiril Eckhoffová. V nórskom Holmenkollene na 12,5 km trati na ňu nestačili druhá Češka Gabriela Koukalová (+22,6 s) a tretia Fínka Kaisa Mäkäräinenová (+34,5), na 14. mieste finišovala jediná slovenská zástupkyňa Paulína Fialková (+1:20,9 min). Celková víťazka SP Nemka Dahlmeierová dobehla až deviata, a tak malý krištáľový glóbus za prvenstvo v disciplíne “mass” pripadol Koukalovej.

V masse sa vyriešil posledný otáznik seriálu SP. Pred pretekmi mala sezónna suverénka Dahlmeierová náskok v hodnotení disciplíny 11 bodov pred Koukalovou, jedinou súperkou, ktorá bola schopná zosadiť ju z trónu. Po jednom veľkom za celkového hodnotenie SP a dvoch malých glóbusoch za triumfy vo vytrvalostných pretekoch a stíhačke Nemka nakoniec ďalší nepridala a zopakovala sa situácia zo šprintu, keď ju opäť z piedestálu vytlačila Koukalová.

Do mass pretekov sa kvalifikovala aj slovenská biatlonistka Paulína Fialková, a to z posledného 30. miesta zásluhou predchádzajúcich výsledkov v Holmenkollene. V teplote na bode mrazu a so slabým vetrom sa musela od začiatku predierať vpred. Na strelnici (bilancia 1-0-2-0) zle nezačala a udržala si mierny odstup od najlepších. Smolu mala Francúzka Aymonierová, ktorá ešte pred prvou streľbou spadla a zlomila si pažbu na malokalibrovke.

Po druhej streľbe poskočila P. Fialková na 11. miesto, keď vpredu sa vytvorila šesťčlenná skupina. O kurióznu situáciu pred treťou streľbou sa postarala veverička, ktorá pred čelnou šesticou prebehla cez trať a z rytmu vyhodila najmä Francúzku Braisazovú. V prvej stojke sa namnožilo veľa chýb, dvakrát netrafila aj P. Fialková a aktuálne poradie sa prehádzalo, s jasne vedúcou Nemkou Hildebrandovou a 22. P. Fialkovou.

Záverečná streľba stojmo zradila Hildebrandovú na poslednom terči, rovnako aj Vítkovú a o víťazstvo zabojovali medzi sebou Eckhoffová a Koukalová. Viac síl v závere mala domáca Nórka, s druhým sezónnym víťazstvom, štvrtým v kariére. P. Fialková sa ešte stihla posunúť na konečnú 14. priečku.

- Reklama -