[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”center center” border_position=”all” border_size=”1px” border_color=”#81d742″ border_style=”solid” padding=”10px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Autor: Lukáš Kendra | Foto: isifa.com[/fusion_text][/one_full][fusion_text]

Kúpeľné mesto Sopot na severe Poľska hostilo počas druhého marcového víkendu atletickú smotánku na 15. halových majstrovstvách sveta. Vyše 1500 atlétov v 13 disciplínach počas troch dní v ultra modernej Ergo Arena, situovanej medzi Sopotom a Gdaňskom, súperilo o takmer 2,5 milióna dolárov, ktoré IAAF vyčlenila na výhry pre športovcov.

Slováci v silnej konkurencii

Už tradične sa na podujatí nezúčastnila atletická špička v plnom zložení, no i tak sme boli svedkami výkonov, ktoré dvíhali zo sedadiel vyše 34 000 divákov v hľadisku počas víkendu plného skvelých športových zážitkov a emócií. Medzi 160 zúčastnenými krajinami sme mali zastúpenie aj my. Danka Velďáková sa prezentovala v trojskoku, zatiaľ čo Adam Závacký zbieral skúsenosti zo svetového podujatia v šprinte na 60 m.

Danka Velďáková zopakovala svoje umiestnenie z Moskvy 2006 a Istanbulu 2012 a skončila ôsma, keď jej najdlhší pokus meral 13,75 m. Škoda, pretože v kútiku duše sme verili, že by sa mohla aspoň priblížiť k medailovému stupienku. Jej maximom tak naďalej zostáva šieste miesto z halových MS v katarskej Dauhe spred štyroch rokoch. „Povedala som si pred finále, že teraz budem najhoršie šiesta. Žiaľ, nevyšlo to. Pri odrazoch ma to odkopávalo inak, ako malo, na zemi som bola málo akčná. Bola to však moja chyba. Nič sa nedeje, idem ďalej. Po takej nevydarenej sezóne je aj ôsme miesto na majstrovstvách sveta v hale pekné,“ povedala Dana Veľďáková po pretekoch. Kvalifikačných 14,10 m by jej vo finále vynieslo siedme miesto.

Náš druhý zástupca Adam Závacký, držiteľ slovenského rekordu na hladkej stovke, štartoval na najkratšej šprintérskej trati. Vo svojej premiére na halových MS obsadil 27. priečku. Adam priznal, že lepší čas ako dosiahnutých 6,71 s neočakával: „So svojím výkonom nie som spokojný. Nečakal som ale výrazne lepší čas, vedel som, ako som na tom. K postupu chýbali iba 2 stotinky. To bolo v tej chvíli v mojich silách. Vo finiši sa mi podlomili nohy, neviem, čo sa presne stalo. Nebol som vôbec nervózny pred štartom, ale chcel som dosiahnuť trochu lepší čas, prípadne i osobák. S trénerom teraz rozoberieme halovú sezónu a začneme sa pripravovať na augustové ME v Zürichu.“

Organizácia na dvojku

Z úst riadiacich pracovníkov IAAF znela na organizáciu v Sopote samá chvála. Ako to videli samotní športovci? „Ubytovanie blízko hotela, takže skorý presun vyhovoval. Ubytovanie mohlo byť lepšie, čo sa týka stravy aj izieb. Medzi nedostatky by som dal rozcvičovaciu plochu. Mohla byť väčšia. Kladne hodnotím kvalitnú halu na preteky, dobrý povrch, dobré ozvučenie aj teplotu, dobre sa mi tam dýchalo, hala ma neuspávala,“ zhodnotil organizáciu šampionátu Adam Závacký.

Prekvapenia a rekordy majstrovstiev

Azda najväčším prekvapením celého podujatia bolo víťazstvo Američanky Nia Ali v behu cez prekážky na 60 metrov a Brita Richard Kiltyho v hladkom behu na rovnakej vzdialenosti. Nia Ali porazila v druhý deň šampionátu austrálsku olympijskú víťazku Sally Pearson na záverečných prekážkach a s osobným rekordom zaslúžene brala zlato.

„Trénoval som dvakrát týždenne a nemal žiadny príjem. Niekedy som musel behať po cestách,“ spomínal Kilty, ktorý sa pri udeľovaní medailí takmer rozplakal. Časom 6,49 s utvoril osobné maximum a to pôvodne do Sopotu ani nemal cestovať. Najrýchlejší muž tohto roka, Brit James Dasaolu (6,47), sa krátko pred šampionátom zranil a nahradil ho práve Kilty.

Rekordov na tohtoročných MS v Sopote bolo ako šafranu. Najhodnotnejším výkonom sa zaskveli v záverečný deň Američania v štafete na 4 x 400 m v zložení Clemons, Verburg, Butler, C. Smith, keď časom 3:02,13 vytvorili nový svetový rekord. Otec finišmana štafety Calvina Smitha dosiahol svetový rekord na stovke v roku 1983 časom 9,93 s. Stal sa tak prvým synom otca držiteľa svetového rekordu, ktorému sa to podarilo. Zaujímavosťou je, že Smith dosiahol najrýchlejší čas spomedzi všetkých bežcov na svojom úseku a to časom 45,14 s. Ďalšie dva rekordy halových MS padli v sedemboji. Postarali sa o ne Američan Eaton v behu cez prekážky (7,64 s) a Bielorus Kravčenko v skoku do výšky (2,21 m).

Polovici víťazov z predchádzajúcich halových MS v Istanbule sa podarilo obhájiť prvenstvo, siedmi ďalší museli prenechať najvyšší stupienok konkurentom. Hodnotenie krajín vyhrali, ako ináč, Američania so ziskom ôsmych zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových medailí. Domáce Poľsko so ziskom jedného zlata a dvoch strieborných medailí skončilo na šiestej priečke, čo je o tri priečky lepšie umiestnenie ako pred dvoma rokmi v Istanbule. A mohlo to byť ešte lepšie, keby… V behu na 800 metrov mali Poliaci hneď tri želiezka v ohni. Medzi ženami Angeliku Cichockú, ktorej sa podarilo splniť očakávania domáceho publika a za mohutnej podpory dobehla strieborná. Podobne si viedol aj Adam Kszczot, ktorý v preteku na 800 m dlho viedol, no v záverečnej rovinke ho predbehol etiópsky super talent a majster sveta z MS z Moskvy 2013 Mohammed Aman. Časom 1:46,40 sa mu podarilo obhájiť aj halový triumf spred dvoch rokov. Smutným hrdinom tohto preteku bol ďalší Poliak Lewandowski, ktorý síce dobehol tretí, no pre prešľap vymedzenej dráhy bol diskvalifikovaný a bronz si odniesol Andrew Osagie.

Bernard Lagat, americký vytrvalec na 3000 metrov sa v 39. rokoch mohol stať najstarším víťazom v hale, jeho snahu mu však prekazil Keňan Caleb Ndiku.

Domáci sa zlata dočkali až počas druhého súťažného dňa vďaka výškarke Kamilo Licwinko, ktorá výkonom 2,00 m dosiahla na centimeter rovnaký výkon ako Ruska Maria Kuchina a tak sa zlatá medaila musela deliť. K jednému z očakávaných vrcholov patril výkon Američana Ashtona Eatona, ktorý len o 13 bodov zaostal za svojím svetovým rekordom z Istanbulu. V záverečnom behu na 1000 metrov mu chýbala sekunda a na jeho tvári bolo skôr vidieť frustráciu a únavu než radosť z výhry.

O dva roky v Portlande

O dva roky sa najlepší z najlepších stretnú v americkom Portlande, meste, ktoré porazilo v usporiadateľskom boji Birminngham. Tomu bola pridelená organizácia v roku 2018, pričom hlavnými argumentmi boli časový odstup od letných olympijských hier v Londýne a odstup od svetového šampionátu v atletike v roku 2017. Birmingham už raz halové MS hostil, konkrétne v roku 2003. Vyslovujeme presvedčenie, že Portland privíta slovenských atlétov vo väčšom počte ako tomu bolo v Sopote a veríme, že prinesú i medaily.[/fusion_text][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][sharing tagline=”Zdieľaj” tagline_color=”” title=”V meste Sopot padali rekordy” link=”https://sjz.sk/v-meste-sopot-padali-rekordy/” description=”” pinterest_image=”https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/08/IS56746968.jpg” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][/sharing][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”#d8d8d8″ background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”20px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]

PREČÍTAJTE SI Z DANEJ KATEGÓRIE

[/fusion_text][recent_posts layout=”default” hover_type=”none” columns=”4″ number_posts=”4″ offset=”1″ cat_slug=”vedeli-ste-ze” exclude_cats=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”yes” excerpt=”yes” excerpt_length=”20″ strip_html=”yes” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][/recent_posts][/one_full]