V Trenčíne si zmerali sily plavci Špeciálnych olympiád. Špeciálne olympiády Slovensko majú za sebou 12. ročník Majstrovstiev Slovenska v plávaní. Zorganizovali ich v Mestskej plavárni v Trenčíne a zúčastnilo sa ich 71 športovcov s mentálnym postihnutím. Podujatie bolo plné výborných výkonov a najmä radosti zo športu.
Hlavným poslaním Špeciálnych olympiád Slovensko je starať sa o športový rozvoj osôb s mentálnym postihnutím. Celoročne pre nich pripravujú rôzne aktivity a súťaže, kde zároveň môžu aj širokej verejnosti ukázať, akí sú šikovní a čo všetko dokážu. Kalendár týchto podujatí pokračoval 12. ročníkom Majstrovstiev Slovenska v plávaní. ,,Súťažilo sa podľa pravidiel Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) a pravidiel Medzinárodných špeciálnych olympiád, muži a ženy boli rozdelení do viacerých výkonnostných úrovní. Sme radi, že naši športovci opäť predviedli skvelé výkony a že si celú súťaž v Mestskej plavárni v Trenčíne naplno užili,“ hovorí Eva Lysičanová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.
TIP: Príbeh, ktorý inšpiruje celý svet: Zdolal svoj hendikep a urobil z neho zbraň
Na majstrovstvá pricestovalo 71 športovcov s mentálnym postihnutím z celého Slovenska, súťažilo sa v 13 disciplínach a štafetách. Medzi ženami bola vo svojich disciplínach 25 m prsia a 50 m prsia dominantná Darina Krihová (29) a medzi mužmi to bol v disciplínach 50 m motýlik a 100 m voľný spôsob Peter Išpold (29), obaja z plaveckého klubu FTVŠ v Bratislave, kde trénujú pod vedením Yvetty Macejkovej.
Obaja budú Slovensko reprezentovať na najbližších pretekoch v Rakúsku, ktoré budú v júni. ,,Veľmi radi sme podporili Špeciálne olympiády Slovensko, lebo športovci s mentálnym postihnutím sú pre nás všetkých veľkou inšpiráciou. Radosť z pohybu, chuť súťažiť, to všetko nás spája,“ povedal Richard Rybníček, primátor Trenčína, ktorý prebral záštitu nad podujatím.
TIP: Najlepším bežcom na lyžiach Špeciálnych olympiád sa stal výborný Jakub Kriššák
Špeciálne olympiády v roku 2018 organizujú Majstrovstvá Slovenska aj v športoch ako cyklistika, atletika, florbal, stolný tenis, gymnastika, futbal, volejbal. Zabezpečujú taktiež vzdelávanie trénerov a prostredníctvom workshopov predstavia v roku 2018 aj nové športy ako boccia, snežnice, tenis či bedminton. Na rozvoji hnutia sa veľkou mierou podieľajú aj členovia Predsedníctva Špeciálnych olympiád, ktorými sú: Ján Barczi predseda predstavenstva Tipos, a.s., Anton Siekel prezident Slovenského olympijského výboru, Filip Šebo, Soňa Lexmanová, Yvetta Macejková, Iva Štubňa, Daniela Červeňová, Sylvia Stehová a Mária Billíková.
Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko
Vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, kolieskové korčule, pozemný hokej, boccia, krasokorčuľovanie a iné.
Združuje 42 klubov, 15 športových odvetví, 3 300 športovcov, 120 rodinných príslušníkov, 1 200 dobrovoľníkov. Združenie Špeciálne olympiády Slovensko je členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru.
Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu, ktorý reprezentuje svet. Postavy sú symbolom športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, lebo len vďaka spolupráci všetkých uvedených dokáže hnutie špeciálnych olympiád napĺňať svoj cieľ.