V Trenčíne si zmerali sily plavci Špeciálnych olympiád

V Trenčíne si zmerali sily plavci Špeciálnych olympiád. Špeciálne olympiády Slovensko majú za sebou 12. ročník Majstrovstiev Slovenska v plávaní. Zorganizovali ich v Mestskej plavárni v Trenčíne a zúčastnilo sa ich 71 športovcov s mentálnym postihnutím. Podujatie bolo plné výborných výkonov a najmä radosti zo športu.

Hlavným poslaním Špeciálnych olympiád Slovensko je starať sa o športový rozvoj osôb s mentálnym postihnutím. Celoročne pre nich pripravujú rôzne aktivity a súťaže, kde zároveň môžu aj širokej verejnosti ukázať, akí sú šikovní a čo všetko dokážu. Kalendár týchto podujatí pokračoval 12. ročníkom Majstrovstiev Slovenska v plávaní. ,,Súťažilo sa podľa pravidiel Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) a pravidiel Medzinárodných špeciálnych olympiád, muži a ženy boli rozdelení do viacerých výkonnostných úrovní. Sme radi, že naši športovci opäť predviedli skvelé výkony a že si celú súťaž v Mestskej plavárni v Trenčíne naplno užili,“ hovorí Eva Lysičanová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.

TIP: Príbeh, ktorý inšpiruje celý svet: Zdolal svoj hendikep a urobil z neho zbraň

Na majstrovstvá pricestovalo 71 športovcov s mentálnym postihnutím z celého Slovenska, súťažilo sa v 13 disciplínach a štafetách. Medzi ženami bola vo svojich disciplínach 25 m prsia a 50 m prsia dominantná Darina Krihová (29) a medzi mužmi to bol v disciplínach 50 m motýlik a 100 m voľný spôsob Peter Išpold (29), obaja z plaveckého klubu FTVŠ v Bratislave, kde trénujú pod vedením Yvetty Macejkovej.

Obaja budú Slovensko reprezentovať na najbližších pretekoch v Rakúsku, ktoré budú v júni. ,,Veľmi radi sme podporili Špeciálne olympiády Slovensko, lebo športovci s mentálnym postihnutím sú pre nás všetkých veľkou inšpiráciou. Radosť z pohybu, chuť súťažiť, to všetko nás spája,“ povedal Richard Rybníček, primátor Trenčína, ktorý prebral záštitu nad podujatím.

TIP: Najlepším bežcom na lyžiach Špeciálnych olympiád sa stal výborný Jakub Kriššák

Špeciálne olympiády  v roku 2018 organizujú Majstrovstvá Slovenska aj v športoch ako cyklistika, atletika, florbal, stolný tenis, gymnastika, futbal, volejbal. Zabezpečujú taktiež vzdelávanie trénerov a prostredníctvom workshopov predstavia v roku 2018 aj nové športy ako boccia, snežnice, tenis či bedminton. Na rozvoji hnutia sa veľkou mierou podieľajú aj členovia Predsedníctva Špeciálnych olympiád, ktorými sú: Ján Barczi predseda predstavenstva Tipos, a.s., Anton Siekel prezident Slovenského olympijského výboru, Filip Šebo, Soňa Lexmanová, Yvetta Macejková, Iva Štubňa, Daniela Červeňová, Sylvia Stehová a Mária Billíková.

Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

Vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, kolieskové korčule, pozemný hokej, boccia, krasokorčuľovanie a iné.

Združuje 42 klubov, 15 športových odvetví, 3 300 športovcov, 120 rodinných príslušníkov, 1 200 dobrovoľníkov. Združenie Špeciálne olympiády Slovensko je členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru.

Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu, ktorý reprezentuje svet. Postavy sú symbolom športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, lebo len vďaka spolupráci všetkých uvedených dokáže hnutie špeciálnych olympiád napĺňať svoj cieľ.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať