Zberateľská vášeň

Majiteľom rekordnej megazbierky rakiet je Bratislavčan Igor Kucej. Pritom nejde o jeho prvý rekord. Zberateľská vášeň mu zabezpečila certifikát za najväčšiu zbierku promo šnúrok. V roku 2011 pozostávala táto kolekcia z 553 kusov. V roku 2014, keď požiadal o zápis medzi slovenské rekordy, mala jeho zbierka tenisových rakiet 866 kusov.

_DSC5530

Prierez históriou rakiet

V čase, keď Igor Kucej prevzal certifikát z Knihy slovenských rekordov za počet drevených rakiet v zbierke, mala táto raritná kolekcia 1260 kusov. Hrdý majiteľ sa rozhodol, že sa okrem toho zapíše aj do Guinnessovej knihy svetových rekordov. Zbierku preto vystavil a verejne odprezentoval nadšeným záujemcom a médiám zaujímavé kusy. Zbierka nie je len jednoduchou kolekciou drevených rakiet. Ide aj o historický unikát, ktorý zachytáva vývoj drevených tenisových rakiet od roku 1890 do roku 1985. Teda mapuje takmer celé obdobie, počas ktorého sa vyrábali. Pritom často išlo o ručne vyrábané umelecké diela s erbmi a cifrovaním, ktoré veru tenisti nehádzali tak často o zem, ako to vidíme dnes. Navyše drevené rakety sú náchylné na vlhkosť. Dnes už rakety a výplet pozostávajú zo špeciálnych materiálov a zmesí, ako sú keramika, sklená vata, kevlar, titan a grafit. Málo sa vie, ale zánik výroby drevených rakiet pravdepodobne spôsobil istý Jean René Lacoste, ktorý si v roku 1960 v  Paríž i nechal patentovať kovovú raketu. Neskôr kúpila od Lacosteho patent americká firma Wilson. Mnohí tenisti zo svetovej špičky potvrdzujú, že rakety a výplet majú obrovský vplyv na hru a de facto ju menili spolu so svojím vývojom.

Zaujímavosťou kolekcie sú aj niektoré raritné kusy. Napríklad tenisová raketa od Miroslava Mečířa, s ktorou vyhral na olympiáde v Soule v roku 1988. Sám Mečíř sa kedysi pre Sport.cz vyjadril, že radšej hráva s drevenou raketou. Podstatne menšiu zbierku, ale tiež s unikátnymi kusmi od legiend Ivana Lendla alebo Björna Borga, má Gabriel Martiška z Trenčína.