Viete prekonať jet lag?

Viete prekonať jet lag. Nespavosť, podráždenosť a nesústredenosť. Aj to vás môže čakať po prílete do cudziny. Večným sprievodcom pri prekonávaní viacerých časových pásem je jet lag. Okrem novej stravy si musíte zvykať aj na uponáhľaný alebo spomalený život v inom časovom pásme. Vaše biologické hodiny nesúhlasia so zmenou svetla a tmy a vás čaká buď nepríjemná noc, alebo nekonečne trvajúci deň.

Časový zmätok

Jet lag alebo pásmová choroba vzniká ako dôsledok toho, že sa vaše biologické hodiny nezhodujú s reálnym časom. Pokiaľ si vaše telo myslí, že je deň a v krajine, kam ste prileteli, je hlboká noc, vášmu organizmu to môže spôsobiť nemalé problémy. Najčastejšie sú to poruchy spánku, únava, podráždenosť a z toho vyplývajúca nesústredenosť. Najväčším problémom jet lagu je porušenie prirodzeného cyklu svetlo – tma, ktorý je súčasťou biorytmu každého človeka. Kto sa ako vyrovná s pásmovou chorobou záleží od jeho fyzickej kondície.

Pošlite už konečne kilá kadeľahšie

Ak sa vyberiete na cestu do Londýna, nemusíte si hneď pribaliť aj lieky na spanie. Pokiaľ posun času neprekročí tri hodiny, človek to obvykle nepocíti. Ak berieme do úvahy hranicu šiestich hodín, adaptácia vám potrvá poväčšine toľko dní, koľko časových pásem ste prekročili. Pri výbere cesty smerom na východ by ste mali zmeny zvládať pomalšie a ťažšie. S pribúdajúcimi hodinami priletíte svieži uprostred noci a zaspíte len veľmi ťažko. Väčšinu noci prebdiete a v nasledujúci deň budete unavený. Adaptácia na časové pásmo pri lete v smere na západ je rýchlejšia a menej vyčerpávajúca. Deň si predĺžite a vyspíte sa v ten nasledujúci.

Čo na to veda?

Otázkou pásmovej choroby sa zaoberajú mnohé štúdie. Lámu si nad ňou hlavu vedci, ale aj vrcholoví športovci a ich tréneri, ktorí takéto lety absolvujú pomerne často a vedia, koľko energie vynaložia na adaptáciu. Veda dokázala, že pomocou správne načasovaného príjmu jedla sa dokáže telo vysporiadať oveľa lepšie s posunom času. V praxi to znamená, že by ste mali počas letu obmedziť prísun potravy (aj keď let trvá 16 hodín). Najesť sa môžete až po pristátí lietadla (väčšina hotelov túto možnosť „nočných raňajok“ má v ponuke). Príznaky jet lagu síce nezmiznú, ale človek ich lepšie zvláda.

Kedy je navhodnejší čas na tréning – ráno, poobede alebo večer?

Časté pásmové choroby bez prispôsobenia na čas sa podľa vedcov prejavujú aj na intelektuálnych schopnostiach. Takéto poruchy sa neobjavujú len ako následok jet lagu, ale nastávajú pri všetkých poruchách normálneho denného a nočného rytmu. Preto ak ste športovec alebo máte povolanie, ktoré vás núti často prekonávať časové pásma bez možnosti adaptácie, môže sa to odzrkadliť na vašej výkonnosti. Za našou neschopnosťou rýchlo sa prispôsobiť je hormón kortizol, ktorý spôsobuje celkovú pohotovosť organizmu. Ak sa nám podarí zablokovať produkciu tohto hormónu, naše biologické hodiny sa prispôsobia omnoho rýchlejšie. Avšak je v tom jeden háčik. Museli by ste zamedziť činnosti nadobličiek, čo vám zrejme za tú nespavosť nestojí.

Športovci a jet lag

Výhodou rekreačných športovcov je dostatočný čas na oddych a adaptáciu v inom časovom pásme. Z 12 dní dovolenky obetujú jeden, aby dospali nedostatok a začali si užívať a oddychovať bez záťaže. Tvrdším orieškom je jet lag pre športovcov. Prispôsobovať sa hodiny inému časovému pásmu, keď ste neustále v kolobehu letov, je nepredstaviteľné. Melatonín nie je dopingovou látkou, ale zároveň ani obľúbenou medzi športovcami. Tí sa radšej takémuto druhu pomoci vyhýbajú. Ďalšia rada o pohybe po svetle je taktiež pre športovca nepoužiteľná. O prílete a odlete nerozhoduje samotný hráč, ale jeho realizačný tím.

Zacvičte si na vojenský štýl s bootcampom

Tak akým spôsobom bojujú s jet lagom profesionálni športovci? Skúsme uviesť napríklad hráčov, ktorí za zápasmi v KHL precestujú viacero časových pásem a pravidelne musia prekonávať 9-hodinový časový rozdiel. Na úvodnom buly sa od hráčov očakáva celková pohoda a nesmú dať najavo, že ich biologické hodiny nesúhlasia s hodinami protihráčov. Či je to rozdiel deviatich, šiestich alebo troch hodín, profesionáli musia zvládať aj takúto labilitu času. Schopnosť prekonať jet lag v čo najlepšej možnej miere je určite v sile organizmu. Ich životospráva je stavaná na tom, aby boli odolní pri akejkoľvek možnej zmene.

Zabudnite na čas

Samotná adaptácia v inom časovom pásme je pre športovca mimoriadne dôležitá. Ako športovec musíte byť pred výkonom v pohode a pre tím oporou i napriek časovému posunu. Tlak zodpovednosti a túžba byť úspešným, z časti aj iné hormóny v krvi, ako adrenalín a serotonín, dokážu váš organizmus vyburcovať až do takej miery, že na čas zabudnete. Napokon pri krátkom pobyte v inom časovom pásme, do 3-4 dní, je lepšie na čas a adaptáciu naozaj zabudnúť a „fungovať“ podľa vnútorných hodín.

Tipy a triky pre športovcov
shutterstock_24754498_2
Doteraz nikto nevynašiel liek na úspešné prekonanie jet lagu, ale predsa len existujú rady, ktoré vám pomôžu k rýchlejšej adaptácii.
1. Ak váš časový rozdiel bude menší ako 4 hodiny, pokúste sa niekoľko dní pred odletom vstávať a zaspávať podľa aktuálneho času  v destinácii, kam smerujete.
2. V priebehu letu veľa pite, vyhnite sa však kofeínu a alkoholu – spôsobujú dehydratáciu a narušujú fungovanie biologických hodín. Naopak, pite veľa vody a venujte sa mentálnej aktivite.
3. Po konzultácii so svojim lekárom užite v správny čas pre lepší spánok melatonín alebo na povzbudenie kofeín.
4. Ak dorazíte do cieľa počas dňa, pohybujte sa na jasnom slnečnom svetle a choďte spať až večer. Počas dňa na spánok radšej zabudnite.
5. Ak ste prileteli večer, chráňte sa pred hlukom, svetlom a zaspávajte v chladnejšej miestnosti.
6. Po prílete jedzte potraviny bohaté na bielkoviny (mäso, vajcia, syry…).

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať