Eva Repková, jedna z ústredných postáv šachového klubu ŠK Ferimex Stará Ľubovňa, niekdajšia niekoľkonásobná vicemajsterka sveta v šachu dievčat

 

Takmer sa zopakovala sa patová dráma

Dráma až do posledného zápasu. Aj tento rok bola extraliga v znamení najtesnejšieho súboja medzi Dunajskou Stredou a Starou Ľubovňou. Po vzájomnej remíze hlavných konkurentov v predposlednom kole súťaže sa ich skóre (ako pomocné hodnotenie) zastavilo na identickom počte bodov. O všetkom mal rozhodnúť zápasy 11. kola, v ktorých tieto dva tímy bojovali proti sebe „nadiaľku“.

Dunajská Streda proti oslabenému Humennému, Ľubovňa proti Devínskej

Šance na úspech v záverečnom kole mali oba tímy. Ľubovňa síce hrala s Devínskou Novou Vsou, ktorá sa len deň predtým zachránila v súťaži, Humenné však napriek svojej sile v predposlednom a poslednom kole nastúpilo v značne oslabenej zostave.

O všetkom napokon „nadiaľku“ rozhodol zdrvujúci útok FM Tomáša Kraka (2281) proti medzinárodnému majstrovi z Maďarska Miklosovi Némethovi (2480) hrajúcemu za tím Dunajskej Stredy, keď Humenčan obetoval dámu za útok na kráľa svojho súpera.

Za stavu, kedy Ľubovňa porazila Devínsku vysoko 6,5:1,5, získal svojím víťazstvom Tomáš Krak druhý bod v prospech Humenného na úkor Dunajskej Stredy. Dunajská Streda, tak v tomto zápase mohla vyťažiť už iba maximálny možný výsledok 6:2, čo znamenalo, že po tejto partii bolo rozhodnuté a víťazom Extraligy sa stalo ŠK Ferimex Stará Ľubovňa, ktorá získala v konečnom hodnotení o 1,5 bodu partie viac ako jej súper z Dunajskej Stredy.

Dunajská Streda napokon Humenné porazila 5:3. Na treťom mieste sa umiestnil tím ŠK Commander Slovan z Bratislavy, ktorého súčasťou je aj žijúca legenda slovenského šachu – veľmajster Ľubomír Ftáčnik.

Vyjadrenie manažéra tímu ŠK Ferimex Stará Ľubovňa k víťazstvu v súťaži uvádzame nižšie.

Odovzdávanie trofeje víťazovi Šachovej ECo-C Extraligy:

Dve veľmajstrovské normy

Na získanie najvyššieho šachového titulu je potrebné množstvo rokov tréningu a hry, aby hráč dokázal splniť náročné kritériá na jeho udelenie. Nie náhodou je na Slovensku iba 10 šachových veľmajstrov. Hráč musí okrem iného v troch súťažiach potvrdiť a splniť veľmajstrovskú normu v partiách s veľmajstrami a medzinárodnými majstrami.

V tomto ročníku súťaže získali dvaja hráči veľmajstrovské normy. Prvú získal Bielorus pôsobiaci v Čechách a na Slovensku IM Sergej Berezjuk (2410), hráč vypadávajúcej Čadce, druhú IM Volodymyr Vetoshko (2407), Ukrajinec, hráč UPJŠ Slávia Košice.

Vypadávajúce tímy

Najvyššiu súťaž opúšťa Čadca a Modra. Budúci ročník ich nahradí Sabinov a Osuské, ktoré bude so svojimi niečo viac ako 300 obyvateľmi najmenšou obcou v histórii Slovenska hrajúcou najvyššiu súťaž. Modra vypadla aj napriek tomu, že v poslednom kole porazila Čadcu. Ich nádeje na záchranu zmarili hráči Prakoviec, ktorí porazili Dubnicu a zachránili sa tak v súťaži.

Šachovú ECo-C Extraligu hrá 12 tímov z celého Slovenska sezónu od októbra do apríla. Zloženie družstiev tvoria častokrát šachoví veľmajstri a medzinárodní majstri, ktorých individuálne partie sa sčítavajú do výsledkov družstva. V tejto sezóne štartujú v lige hráči až z 8 krajín Európy. Najmladším hráčom je 10-ročný Jakub Šošovička (rating 1790), najstarším 71-ročný Ondrej Szollos (rating 2019) obaja z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves. Na finálovom kole najvyššej šachovej súťaže sa spomedzi 96 hrajúcich účastníkov zúčastnilo 27 veľmajstrov a 24 medzinárodných majstrov.

Žijúca legenda slovenského šachu veľmajster Ľubomír Ftáčnik, hráč ŠK Commander Bratislava
Žijúca legenda slovenského šachu veľmajster Ľubomír Ftáčnik, hráč ŠK Commander Bratislava