praha 1Volkswagen Praha maratón bol môj prvý beh „zahraničí“ a druhý z 28 plánovaných maratónov v hlavných mestách Európskej únii.

Krásny beh s vlastným neopísateľným čarom má každý maratón. Ten v Prahe bol výnimočný tým, že sme štartovali  pri Orloji,  trať viedla cez viaceré historické mosty (Mánesuv či Karlov most), tradičnými uličkami Prahy, kde vás povzbudzujú tisícky ľudí. Atypickým bol aj okruh, ktorý sa nebežal štandardne 2 x polmaratónska trať, ale jeden veľký 33 km dlhý okruh a zvyšných 9 km sa išlo po odbehnutej trati.

Krásu trate prebíja moja nespokojnosť s časom. Možno išlo o zlé rozloženie síl, neštandardnú trasu, či som nebral dostatočný ohľad na aklimatizovanie sa, pravdepodobne to však bola kombinácia všetkého a Pražský maratón mi dal poriadne zabrať. Do 35 km sa mi bežalo výborne v skvelom tempe a potom bác ho „čelný náraz“, totálny výpadok síl.

Telo prestalo poslúchať, výrazne som spomalil, pociťoval som bolesť a kŕče v bruchu. Nohy sa prepletali. Myslím, že ten pohyb nepripomínal ani beh (pozrite video na konci blogu). Sily ma opúšťali, jediné čo ma držalo na trati bola moja tvrdohlavosť a odhodlanie uspieť. Zaťal som zuby a pokračoval až do cieľa. Dobehol som.

S časom 3:34:28 (čistý čas 3:31:59) vôbec nie som spokojný. Je to pre mňa motivácia a ponaučenie ako mám pristupovať k príprave, strave, ale aj k detailnejšiemu poznaniu trasy. Potrvdilo sa, že každý detail rozhoduje a je podstatný.

Najbližší maratón ma čaká vo Vilniuse  13. 09. 2015 mám teda pár mesiacov na poriadnu prípravu.