Všetko, čo potrebujete vedieť o basketbalovej lopte

Všetko, čo potrebujete vedieť o basketbalovej lopte. Blíži sa obdobie, na ktoré čaká mnoho športových fanúšikov. Teplejšie počasie dovolí ísť von, pribudne bežcov, cyklistov, korčuliarov, skrátka všetkých, ktorí sa svojim športovým koníčkom radi venujú pod holým nebom.

Nemálo je však aj takých, ktorí sa milovanému športu venovali aj počas zimy vo vykurovaných halách a s príchodom jarných lúčov sa presunú von. Ideálnym príkladom takéhoto športu je basketbal.

Ihriskom basketbalu v jeho najzákladnejšej podobe je športová hala so stanovenými rozmermi, no pre množstvo ľudí sú lákavé deravé koše pod holým nebom. Rozdiely však nie sú len v prostredí a rozmeroch ihriska, ale aj v lopte. Vybrať vhodnú „basketbalku“ je hotová veda, v nasledujúcich riadkoch vám však dáme návod, ako na to.

TIP: Športová fyzioterapia pomáha – a nielen ľuďom s bolesťami!

Súčasná ponuka basketbalových lôpt je naozaj pestrá. K dispozícii sú rôzne veľkosti, hmotnosti či farebné kombinácie. Lopty sa líšia podľa materiálu použitého na ich výrobu, takže správny výber lopty naozaj nie je jednoduchý.

Prvoradá je veľkosť lopty. Každý jeden kus basketbalovej lopty má vyznačenú svoju veľkosť. Tá sa čísluje od 1 do 7, pričom hlavné veľkosti sú od 5 do 7. Lopta s veľkosťou 7 je určená pre kategóriu mužov od 15 rokov. Všetky oficiálne mužské súťaže spadajúce pod Medzinárodnú basketbalovú federáciu (FIBA) sa hrajú práve s touto veľkosťou. Basketbalová lopta pre ženy má veľkosť 6.

TIP: Démon menom Perspirácia

Pokiaľ chcete „basketbalku“ pre deti, vyberte si veľkosť lopty 5. Ostatné veľkosti nie sú určené pre oficiálne súťaže, ale skôr ide o lopty na rekreačné účely, prípadne pre školy a výučbu telesnej výchovy. Veľkosť lopty 3 sa tiež používa pre najmenších začínajúcich basketbalistov vo veku 5 až 6 rokov.

 

basketball-155997_1280

Vlastnosti lopty ovplyvňujú aj materiály, ktorými sú lopty potiahnuté. K dispozícii sú syntetické lopty, gumené až po najkvalitnejšie basketbalové lopty z pravej kože. Pre basketbal na najvyššej úrovni je vhodné zvoliť čo najkvalitnejšiu loptu a tá je práve z pravej kože. Jej cena sa pohybuje okolo 100 eur. Menej náročným hráčom sú určené lopty z umelej syntetickej kože, ktoré sú k dispozícii približne od 35 do 75 Eur. Pre príležitostných hráčov, začiatočníkov či školy sú dobrou voľbou gumené lopty s cenou okolo 20 eur.

TIP: Behajte bez stresu!

Hoci je dizajn atraktívnym atribútom pri výbere lopty, na jej kvalitu nemá žiadny vplyv. Oficiálne súťaže sa vždy hrajú so vzhľadovo jednotnými loptami. Najčastejšími farbami basketbalových lôpt sú čierna, sivá, ale aj farby USA či tzv. dizajnu spider.

Ako sme spomenuli už v úvode, je rozdiel medzi loptou na halový basketbal a na hru vonku. Do hál sú určené tzv. indoor lopty, ktoré sú potiahnuté kožou alebo kompozitovým zvrškom, a pre svoju konštrukciu sa odporúča používať ich iba na palubovkách. Presným opakom sú tzv. outdoor lopty. Tie majú gumený plášť, vďaka ktorému je možné ich použitie na drsnejších povrchoch typických pre „outdoorové ihriská.“ Riešením môže byť aj tretí druh – „indoor/outdoor.“ Ako už názov naznačuje, s takýmito loptami je možné hrať vonku i dnu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať