Výnimočný lámač rekordov ovládol Guinnessovu knihu

 

Prekonať iných aj sám seba

Už ako malý chlapec si Ashrita Furman listoval v Guinnessovej knihe rekordov. Fascinovala ho túžba stať sa jedným z tých, ktorí neprekonávajú len iných, ale aj sami seba. Vtedy ešte nevedel, že vďaka tomuto snu sa jeho život radikálne zmení a stane sa najlepším z najlepších. Dnes je držiteľom 179 rekordov, oficiálne trvalo zapísaných v knihe, pričom ich dohromady uskutočnil vyše 500. Medzi nimi sa nachádza aj ten najcennejší zápis, v počte rekordov nemá premožiteľa a vlastní aj rekord o najväčší počet rekordov jednej osoby. Zhodou náhod alebo osudom bolo, že v deň narodenia Ashritu vznikla aj Guinnessova kniha rekordov.

Keďže nikdy nebol atletický typ, nemyslel si, že by on sám mohol niekedy nejaký rekord zlomiť. To všetko sa však zmenilo, keď bol tínedžerom a začal sa zaujímať o duchovnú stránku človeka. V roku 1970 sa stal stúpencom duchovného vodcu Srina Chinmoya. Práve na jeho podnet začal Ashrita lámať a vymýšľať nové rekordy. Pri prekonávaní svojich hraníc mu pomáhala meditácia, ktorá ho dobíjala nevyčerpateľnou energiou. Tú vraj vlastníme všetci, len ju zriedkakedy využívame. Práve vtedy sa rozhodol, že sa pokúsi o prvý zápis do knihy rekordov. Zmenil si vlastné krstné meno Keith na Ashrita, čo v preklade znamená „chránený Bohom“. Sri Chinmoy ho v jeho začiatkoch inšpiroval natoľko, že len s dvojtýždňovým tréningom sa zúčastnil na 24-hodinovom cyklistickom preteku v New Yorskom Central parku. Obsadil tretie miesto a tento zážitok opísal ako jeden z jeho najhlbších okamihov života. „Keď som zliezol z bicykla, uvedomil som si, že to nebolo moje telo, ktoré bicyklovalo po dobu 24 hodín, ale môj vnútorný duch.“

Svet kurióznych rekordov

Svoj prvý rekord si vymyslel sám. V roku 1979 spravil 27 000 „jumping jacks“, čo je cvik, charakterizovaný ako rozkročmo – bočné poskakovanie, a tak sa jeho meno prvýkrát zapísalo do Guinnessovej knihy rekordov.

Jeho ďalšie rekordy boli vždy niečím výnimočné. Precestoval celý svet a jeho cieľom bolo zlomiť rekord na každom zo svetových kontinentov, čo sa mu aj nakoniec podarilo. Ashrita, ktorého prezývajú aj Mr. Versatility, tvrdí, že hoci väčšina z rekordov je skôr o zábave než o hlbšom zmysle, aj napriek tomu si jeho príprava vyžaduje veľa sústredenia, odhodlania a meditácie.

„Nejde mi o to poraziť niekoho alebo svoje ego. Je to skôr o dôkaze, že neexistujú hranice našich možností.“

Ashrita Furman

Jeho zámerom je hlavne zaujať a preto si vyberá len kuriózne situácie a miesta. Rekordy prekonal aj na mnohých slávnych pamiatkach po celom svete. Jeho obeťou sa stal napríklad Veľký čínsky múr, pozdĺž ktorého preskákal jednu míľu na klokanej lopte, skákal cez švihadlo pomocou pogovej tyče na Angkor Wat v Kambodži, balansoval s tágom medzi pyramídami v Egypte a jednu míľu bežal s fľaškou mlieka na hlave pri Borobudure v Indonézii.

Stal sa priekopníkom a zároveň tvorcom nového športu „gluggling“, čo v skutočnosti predstavuje podvodné žonglovanie. Najriskantnejším bol pokus zlomiť rekord v tejto zaujímavej športovej disciplíne v Kuala Lumpur, kde vliezol do morského akvária a v spoločnosti žraloka začal žonglovať. Tento pokus však nakoniec nevyšiel, pretože mu žralok vyrazil loptičky z rúk, a tak sa Ashritovi nepodarilo rekord prekonať.

Medzi ďalšie bláznivé športy patrí aj podvodné hula hoop (točenie kruhom okolo pása), ktoré si Ashrita obľúbil a v spoločnosti delfínov, v lagúne na Floride, prekonal ďalší z rekordov.

Jeho najväčšou výzvou bolo zdolanie míľovej trate štýlom kotúľ vpred. Neoficiálne pravidlá hovoria o tom, že kotúle musia byť kontinuálne a pokus sa končí vo chvíli, keď začnete zvracať. Ashrita to zvládol za 19 minút a 11 sekúnd a stal sa držiteľom rekordu.

Vo svojom živote si vyskúšal bicyklovanie pod vodou, preskakoval cez švihadlo s plutvami alebo chytal papierové lietadielko ústami. Jeho súčasné rekordy mu pomáhajú k vytváraniu ďalších. Nikto netuší, na akom čísle sa zastaví a kedy si povie: Toto bol môj sen a ten som si už naplnil. Isté je len to, že kniha Guinnessových rekordov nemá poslednú stranu a ktovie, koho Ashrita zaujme natoľko, aby mal motiváciu prekonať ten najcennejší z jeho rekordov, a to práve ich počet. Ashrita je dôkazom toho, že ľudská sila je neobmedzená a pokiaľ ju využívame tým správnym spôsobom, sme schopní čohokoľvek.

Rekordy uskutočnené vo vzdialenosti jednej míle:

 • Beh s knihou na hlave (8 min 27 s)
 • Skákanie vo vreci (16 min 41 s)
 • Preskakovanie cez švihadlo (34 min 1 s)
 • Beh s gymnastickým kruhom – Hula Hoop (11 min 20,6 s)
 • Beh v požiarnickej výstroji (7 min 58,02 s)
 • Driblovanie basketbalovou loptou pri skákaní na pneumatickej tyči – Pogo stick (23 min 2,91 s)
 • Beh s fľašou mlieka na hlave (7 min 47 s)

Najbizarnejšie rekordy:

 • Pitie horčice o objeme 200 ml (20,8 s)
 • Robenie kotrmelcov (19,668 km)
 • Počet preskočení cez švihadlo s plávacími plutvami za 5 min (253)
 • Bicyklovanie pod vodou (3,03 km)

Rekordy, ktoré vytvoril v časovom limite jednej minúty:

 • Otvorenie hliníkových plechoviek (59)
 • Rozlúpnutie vlašských orechov rukou (131)
 • Prelomenie poľných uhoriek (118)
 • Jedenie olív čajovou lyžičkou (60)
 • Jedenie hrozna čajovou lyžičkou (64)
 • Chytanie papierových lietadielok ústami (14)
 • Chytanie citrónov so zatvorenými očami (28)
 • Počet olúpaných a zjedených vajec (6)
 • Chytanie surových vajec zo vzdialenosti 5 m (87)

Ashrita Furman – Mr. Versatility 

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať