Vyrobte si vlastné jesenné potpourri

Vyrobte si s nami niektorý z tipov potpourri a osviežte svoj domov. Vôňa citrónu, tymiánu, rozmarínu, nového korenia, hoblín dreva cédru, cyprušteka, borievky… sušené kvety levandule, ruží či častí škorice, klinčekov, oregana… to všetko a ešte omnoho viac sa dá použiť na rozvoňanie domova. Stačí sa len vydať do prírody a nazberať si toho, čo vám zavonia. Jemná prírodná vôňa vám bude pripomínať horúce letné dni a tým vám navodí príjemnú atmosféru vo vašom domove aj na jeseň.

tee-592041

Odkiaľ sa vzala zmes sušených vôní

Potpourri, zmes sušených, prirodzene voňavých rastlín, nás obklopujú už odpradávna a spríjemňujú nám každodenné činnosti dňa. Voňavý prírodný materiál sa prvýkrát objavil už v staroveku. Keďže predkom v tomto období slovo hygiena nič nehovorila, prírodné vône mali pre nich veľký význam. Používali sa všade. Napríklad vo Francúzsku sušili vonné bylinky a ďalšie ingrediencie k výrobe aromatických zmesí na zlepšenie ovzdušia v miestnostiach, ktoré ukladali do ornamentálnych vysokých váz z kameňa, hliny alebo porcelánu. Tieto vázy potom umiestňovali do blízkosti tepelného zdroja tak, aby sa prúdom teplého vzduchu vôňa postupne uvoľňovala a šírila. Tento zvyk sa rozšíril aj do Anglicka. Dnes sa tieto aromatické zmesi potpourri ukladajú do voľne otvorených drevených či prútených misiek alebo do textilných vrecúšok.

marrakech-735889

Kde zohnať ingrediencie

Najjednoduchší spôsob, ako si zaobstarať voňavé ingrediencie, je si ich kúpiť. Zoženiete ich v kvetinárstvach, v obchodoch s tvorivým materiálom pre handmade výrobu, ale aj prostredníctvom e-shopov. Ak sa však chcete vyhnúť prípadnému sklamaniu z toho, že dostanete nekvalitný alebo vyvoňaný tovar, odporúčame si ho ísť nazbierať do prírody.

season-183191

Ako ich spracovať a predpripraviť

Najlepší čas na zber listov, koreňov, kvetov, byliniek, semien či kôry je v skorých ranných hodinách ešte predtým, ako sa rosa vyparí. Vyberajte si rastliny, ktoré sú čisté, bez akýchkoľvek poškodení a chorôb, inak riskujete, že si domov donesiete aj nepríjemných škodcov. Nazbieraný a donesený prírodný materiál teraz čaká proces sušenia, ktorý zvyčajne trvá približne dva týždne. Existujú dva spôsoby sušenia plodín. Buď ich položíte na teplé tmavé miesto, kde je dobrá cirkulácia vzduchu, alebo ich vertikálne zavesíte (kvety hlavou dole), predtým si ich však rozdeľte do malých zväzkov. Takto pripravené a dokonale vysušené prírodniny môžete odložiť do dobre uzatvárateľnej nádoby, kde na vás počkajú v chladnom, suchom a tmavom prostredí, až do ďalšieho použitia či namiešania.

potpourri-20488

Príprava potpourri

Ak si chcete sami namiešať potpourri, potrebujete na to iba štyri hlavné zložky: kvety a listy, éterické oleje, korenia a bylinky a fixačný materiál (ustaľovač). Ustaľovač je v potpourri recepte životne dôležitým prvkom. Ak by ste ho tam nepridali, o niekoľko dní môžete celú pripravenú masu vyhodiť kvôli plesniam a hnilobným procesom. Čo je to ten ustaľovač? Ide o fixačný prostriedok vo forme prášku. Dostanete ho kúpiť v obchode. Môže ísť o dubový mach, celulózu, benzoan alebo fiberfix. Ustaľovač navyše plní funkciu zadržiavania prchavých vonných esencií. Éterické oleje sú zase dôležité na posilnenie prirodzenej vône sušiny. Takto zmiešané ingrediencie udržiavajte v uzavretej nádobe po dobu niekoľkých týždňov, aby vôňa prenikla rastlinným materiálom. Zmes premiešajte denne pretrepaním.

essential-oils-1433694

6 receptov na výrobu potpourri

Ružové opojenie

Zloženie:
– 2 lyžice vysušeného koreňa irisu
– 3 šálky ružových okvetných lístkov ruží
– 3 šálky červených okvetných lístkov ruží
– 2 šálky miniatúrnych ružových pukov
– 2 šálky levandule
– 1 šálka listov ruže
– 15 kvapiek ružového vonného oleja


Jablkové osvieženie

Zloženie:
– 3 lyžice sušených plátkov jabĺk
– 1/2 šálky sušených ružových a červených okvetných lístkov karafiátov
– 1/4 šálky sušených sladkých listov lipkavca
– 2 lyžice rozdrvenej škorice
– 2 lyžice vysušeného koreňa irisu
– 1 celý nastrúhaný muškátový oriešok
– 1 lyžica celých klinčekov
– 1 lyžica pomarančovej kôry nakrájanej nadrobno a usušenej
– 3 kvapky vonného oleja škorice alebo vanilky


Purpurový opar

Zloženie:
– 1 šálka vysušenej levandule
– 7-8 kvapiek levanduľového vonného oleja
– 2 lyžice vysušeného koreňa irisu
– 1/2 šálky ružového karafiátu
– 1/2 šálky svetložltého kvetu aksamietnice
– 1/4 šálky svetlozelených listov čistca vlnatého


Americký sen

Zloženie:
– 1/2 šálky modrého kvetu stračonôžky
– 1 šálka vysušených pukov červenej ruže
– 1/2 šálky bieleho kvetu anaphalisu (slamienky)
– 1/2 šálky modrého kvetu limonie
– 4-6 kvapky vonného oleja ruže
– 2 lyžice vysušeného koreňa irisu


Citrusové potešenie

Zloženie:
– 2 lyžice vysušeného koreňa irisu
– 5 lyžíc listov medvedice
– 6-8 kvapiek citrónového vonného oleja
– 1/2 šálky sušeného kvetu rebríčka
– 1/2 šálky verbeny
– 1/4 šálky sušených kvetov svetlice
– 1/4 šálky pomarančovej kôry nadrobno nakrájanej a usušenej


Kytica poľných kvetov

Zloženie:
– 1/4 šálky sušenej bazy čiernej
– 2 lyžice vysušeného koreňa irisu
– 1/4 šálky kvetu harmančeka
– 1/4 šálky listov medvedice
– 1/2 šálky kvetu nechtíka
– 2 kvapky levanduľového esenciálneho oleja


Poznámka:
Ak sa vám podarí zohnať koreň irisu v prášku, môžete ho použiť ako ustaľovač. Koreň irisu pomáha zachovať vôňu byliniek a kvetov. Má príjemnú vôňu, takže je to dobrý základ pre akýkoľvek mix vášho potpourri.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať