Výšková choroba: keď telo vystavíte nad svoj limit

Náhla bolesť hlavy a zvracanie na túre vo vysokohorskom prostredí? Neberte to na ľahkú váhu, môže vám ísť o život. Výšková choroba nehrozí len horolezcom v extrémnych výškach, ale aj bežný turistom vo vysokohorskom prostredí.

Ľudské telo znesie veľa, no aj to má svoje hranice, ktoré by sme si mali uvedomovať. Každý šport so sebou prináša zdravotné riziká, dokonca aj na oko nevinne vyzerajúce vysokohorská turistika, ktorá sa môže zvrtnúť v boj o život.

Príkladom je aj dvadsať ročná študentka Susannu DeForest, ktorá v auguste tohto roku podľahla pri vysokohorskej turistike pri výstupe v Skalistých horách v Colorade opuchu mozgu. Dôvodom bolo neaklimatizovanie sa tela vo výške 3 400 m.n.m., tzv. výšková choroba.

Prejavy výškovej choroby nepodceňujte

Výškovú chorobu poznajú najmä horolezci, ktorí bez základných poznatkov vplyvu vysokohorského tlaku na ľudské telo a podcenenia vlastných signálov tela výstup si môžu privodiť zdravotné ťažkosti, ktoré vo vážnejších prípadoch končia smrťou. Výšková choroba sa môže u človeka začať prejavovať nad hranicou 2000 m.n.m.

Vplyv na ňu nemá vek ani kondícia človeka, ale trpezlivosť a schopnosť relaxovať, aby sa telo v určitej výške postupne dokázalo aklimatizovať vysokohorským podmienkam. Pod výškovou chorobou rozumieme všetky symptómy, ktoré sa prejavia na ľudskom tele vplyvom rýchlej zmeny tlaku a nedostatku kyslíka.

výšková choroba

Spočiatku sa vám môže zdať, že ide o bežnú dehydratáciu či vyčerpanosť, no dôsledky môžu byť oveľa vážnejšie a prvé varovné príznaky by sa nemali podceňovať. Medzi prejavy výškovej choroby patria bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, búšenie srdca, nespavosť, závrat, poruchy dýchania či pokles výkonnosti.

V takýchto prípadoch je nutné okamžite zostúpiť do nižších nadmorských výšok minimálne o 500 – 1000 m.n.m., v ťažších prípadoch podanie kyslíka, liekov či poprípade pretlaková liečba. Výšková choroba zvyčajne odznie po 2 – 3 dňoch. Ak však vo výstupe naďalej hrdinsky pokračujete, hrozí vám opuch mozgu či pľúc, čo sa môže skončiť, ako v prípade študentky Susann, smrťou.

Sledujte signály

Na predchádzanie vysokohorskej choroby je dôležité sledovať vlastný zdravotný stav a reakcie tela, poprípade sledovať aj ostatných účastníkov turistiky, pretože človek sám na sebe nemusí problémy badať, alebo sa za ne hanbí. Každý sme inak citlivý a vo výške nad 2000 m.n.m. sa môžu začať prejavovať zdravotné problémy, o ktorých sme ani len netušili, že nimi trpíme. Ohrozenejší sú najmä mladí ľudia, ktorí stúpajú príliš rýchlo, nepoznajú svoje hranice a ignorujú prvé varovné príznaky.

výšková choroba

Návštevníci oddychujte

S výškovou chorobou sa nemusíte stretnúť len pri vysokohorskej turistike, ale aj pri návšteve miest, ktoré sú položené vo vysokých nadmorských výškach. Na prekonanie výškovej choroby je potrebný dostatočný spánok, tekutiny, obmedzenie fyzických aktivít na minimu a poprípade užitie tabletiek proti bolesti. V niektorých vysokohorských hoteloch je bežné, že pre návštevníkov ponúkajú aj fľaše stlačeného kyslíka alebo si ich môžete zakúpiť priamo v miestnej lekárni.

Zóna smrti

Extrémom je zóna smrti, ktorá sa začína vo výške  7000 m.n.m.. Nachádza sa v nej len 30 % kyslíka a aklimatizácia tela je tu nemožná. Teplota vzduchu sa tu pohybuje od -30 °C do -60 °C. Vzlietnutie helikoptéry kvôli riedkemu vzduchu je tu nemožné. Pri takýchto extrémnych nadmorských výškach sú bežné bolesti hlavy, opuchy tváre či snežná slepota. Nebezpečná je aj solárna radiácia, ktorá môže horolezcom dýchajúcim cez otvorené ústa spôsobiť popálenie ústnej dutiny.

výšková choroba

Medzi najznámejšie vrcholy v týchto výškach patrí Mount Everest. Výstup naňho je náročný nielen po fyzickej stránke, ale aj po psychickej. Prerušovaní spánok kvôli silnému vetru či pohľad na mŕtvych horolezcov, ktorých prenos je nebezpečný, často zanecháva stopy na psychike aj psychicky silnému jedincovi. Zachovať si chladnú hlavu je v takýchto podmienkach vskutku náročné. Preto ak sa vydáte kamkoľvek na turistiku, dôkladnú prípravu nikdy nepodceňujte.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov aj pre turistiku.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať