Vyskúšali ste už korčuľovanie na svahu?

Nebaví vás už klasické lyžovanie či korčuľovanie sa na ľade? Spojte tieto dva športy dokopy a vyskúšajte špeciálne korčule na snehu. Ide o alternatívu k lyžiam bez palíc, ktorú si proste zamilujete.

Milujete adrenalín a doslova o vás platí, že šport je váš život? Toto musíte vyskúšať. Dobrá správa je, že špeciálne snežné korčule už kúpite aj na Slovensku. Komu sa to predsa len zdá drahý špás (ich kúpa sa pohybuje už od 200 eur vyššie bez príslušenstva), dajú sa aj zapožičať.

Ako vyzerajú snežné korčule

Snežné korčule sú pohodlné a ľahké topánky s integrovanou unikátnou základňou podobné lyžiarkam, ale pri bližšom pohľade zistíte, že majú sklznicu s oceľovými hranami, ktorá dokonale priľne ku snehu. Táto základňa je pripevnená k topánke. Dostupné sú rôzne typy: FF01 ženský model, F3.02 základný model, model F5.03 Limited a K9.01 Rabid je extrémny model pre získanie vyššej rýchlosti a skokov.

Inšpiratívny príbeh capoeiristky Vargovej: Vrcholy aj pády

3

História vzniku snežných korčúľ

Na to, že pre niektorých je to top novinka v zimných športoch, nejde až o taký zvláštny športový druh. Ich predchodcom sú snežné korčule vynájdené v Holandsku okolo roku 1865. Tvorili ich dve jednoduché krátke drevené dosky, ktoré sa priväzovali k topánkam. Neskoršie verzie sa začali nekomerčne vyrábať v najrôznejších variantoch, ktoré o pár desiatok rokov (1950) už hromadne vyrábali Nemci. O dvadsať rokov neskôr prišiel Švajčiar Hanes Jákob s novým vynálezom, akousi „modernou“ verziou snežných korčúľ, ktorú v júni minulého roku úplne vylepšil zatiaľ jediný výrobca snežných korčúľ pod nórskou značkou Sled Dogs snowskates. V roku 2016 ich rozdistribuovali aj do Európy, Ruska, Austrálie, Číny, Južnej Kórey, Kanady, USA, Južnej Ameriky a na Nový Zéland.

Na svete sú nové preteky

Vôbec prvé preteky „SledDogs Bonefight“ v snežnom korčuľovaní sa konali vo Wagraine (Rakúsko) 20. decembra 2015. Ďalšie v Landgraafe (Holandsko) či v Red Deeri (Kanada). Prvým majstrom sveta v SledDogs Bonefightu sa stal Luca Dallago. Série pretekov môžete sledovať aj na facebooku, kde majú svoju komunitu. Doposiaľ najvyšší svetový rekord v zjazde, ktorý nebol prekonaný je 130 kilometrov za hodinu.

7

Kde si jazdu môžete vyskúšať

Patríte k dobrodruhom, ktorí chcú vyskúšať každú zaujímavú novinku? Snežné korčule si užijete, aj keď bežne nelyžujete. Nadšení z nich sú hlavne inline korčuliari a hokejisti, ktorí využívajú svoju techniku jazdy. Po prvýkrát na Slovensku ste si ich mohli vyskúšať vo Vrátnej a na Kubínskej holi minulého roku. Tento rok sa objavia napríklad aj v Bachledovej, na Štrbskom plese, Donovaloch, ale aj v Čechách. Pre akutálnosť odporúčame sledovať českú a slovenskú komunitu na facebooku (SledDogs SnowSkates CZ-SK).

Mladý slovenský pretekár sa kamaráti s najväčšími hviezdami motoršportu

Výhody oproti konvenčným športom

 • Na snežných korčuliach sa dá naučiť jazdiť oveľa jednoduchšie ako na lyžiach. Hovorí sa, že každý, kto vie lyžovať či inline korčuľovať, vie korčuľovať aj na snehu,
 • Absolútnemu začiatočníkovi v zimnom športovaní stačí len hodina na náuku,
 • Problém pre nich nie je ani zľadovatená či mierne rozjazdená zjazdovka,
 • Pripravovať sa na jazdu dá počas celého roka či obujete inline korčule alebo tie na ľad,
 • Oproti snowboardovaniu máte možnosť lepšie koordinovať svoje pohyby,
 • Na svah prídete oddýchnutí, pretože so sebou nemusíte ťahať ťažké lyže ani palice,
 • Odpadajú ťažkosti a problémy s ich uskladnením či prenosom na lyžiarske stredisko,
 • Obujete sa v pohodlí a v teple. Návleky na korčule vám poslúžia k tomu, aby ste si nezničili sklznice,
 • Vojdete s nimi aj do reštaurácie či na toaletu. Problémy s ich vyzúvaním a obúvaním tu odpadajú,
 • Využite a doprajte si s nimi aj pohľad z vleku,
 • Priemerná bežná rýchlosť na korčuliach je 30 až 60 km/h, no stále sa dá prekonať aj doposiaľ najvyšší rekord 130 km/h,
 • Na snežnú zábavu vám postačí hocijaký zasnežený kopec,
 • Ak sa vám zdá cena na eshopoch prehnaná, požičajte si ich už aj na Slovensku v sky centrách. 

Čo na seba na svah

Nepotrebujete nič iné okrem korčúľ, teplého oblečenia, rukavíc a lyžiarskych okuliarov či helmy. Používať lyžiarske palice sa tu ozaj neodporúča. Je to slobodný šport plný adrenalínu a rýchlej jazdy. Pri týchto vlastnostiach by vám palice boli skôr na obtiaž. Rozhodne sa neodporúča ani ťažký vak na chrbát. Na svah si preto zoberte naozaj len to najnutnejšie.

5

Tri tipy ako na prvú jazdu

 1. Rozkročte sa na šírku ramien, urobte mierny podrep tak, aby váš trup ostal vo vzpriamenej polohe a v strede bokov. Ruky držte pozvoľna pri tele alebo rovnobežne so zemou. Dôležité je udržať rovnováhu. Nepomáhajte si lyžiarskymi palicami. Ak je mäkký alebo sypký sneh, dôraz svojej váhy dajte na päty, na zadnú stranu korčúľ. Ak je tvrdší a zjazdený, zamerajte sa s váhou nad korčule. Týmto spôsobom môžete dosiahnuť vyššiu rýchlosť a hybnosť.
 2. Podobne ako pri lyžiach, aj tu preneste svoju váhu na snežné korčule. Vaše telo by malo byť nasmerované tam, kam sa plánujete pohnúť. Ak ste skúsený inline korčuliar, zjazd bude pre vás prirodzený a jednoduchý.
 3. Ak chcete zastaviť, je to podobné, ako aj na klasických korčuliach – urobíte pomalé dlhé kopy.

7 adrenalínových zimných športov

Ako nasadnúť na lyžiarsky vlek

Po absolvovaní prvej jazdy sa vám snežné korčuľovanie bude určite páčiť. Výhodou je, že s nimi môžete ísť kdekoľvek bez toho, aby ste si ich museli vyzúvať. Určite v nich raz pôjdete aj na sedačkovú lanovku. Nasadnutie naň však má taktiež svoje pravidlá:

 • Nasadanie je tu podobné, ako aj na lyžiach. Jediný rozdiel je v tom, že by ste mali svoju váhu premiestniť viac na päty a urobiť mierny záklon. Takto si budete istí, že nezakopnete.
 • Aj tu platí, že pri sedení musí byť vaša váha rovnomerne rozložená, kolená ohnuté a korčule ostávajú vo vodorovnej polohe so zemou.

Na čo si dať na svahu pozor

Snežné korčule v sebe nesú slobodu a adrenalínové pohyby prevzaté s inline korčuľovania a snowbordovania prenesené na zasnežený svah. Práve pre tieto vlastnosti môžu byť pre niekoho aj nebezpečné. Preto je potrebné byť opatrní pri jazde nadol nielen kvôli vlastnému zdraviu a bezpečnosti, ale aj tých navôkol nás. Nesnažte sa za každú cenu prekonať svetový rekord.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať