Marcus Willis: Z gauča na centrálny kurt

2
267

Tenisové turnaje, najmä tie grandslamové, ktoré sú pod drobnohľadom celého sveta, prinášajú často nezvyčajné príbehy, ktoré by pokojne mohli byť predlohou pre filmové spracovanie. Takým je aj prípad Marcusa Willisa, ktorý sa stal hitom trávnatého Wimbledonu a zatienil mnohé hviezdy.

Oldschoolovým štýlom ničil favoritov

Príbeh 25-ročného učiteľa tenisu doslova nadchol celý tenisový svet. Ak na grandslame odohráte sedem zápasov, zvyčajne to znamená, že ste sa dostali do finále. Nie vo Willisovom prípade. Pred turnajom až 23. najlepší Brit a hráč z ôsmej stovky (772. hráč rankingu ATP) musel najskôr absolvovať predkvalifikáciu, do ktorej sa dostal ako náhradník vďaka divokej karte.

Jelena Dokičová: Otec ma bil do krvi a pľul mi do tváre

O to prekvapujúcejšie a šokujúcejšie bolo, keď nielen predkvalifikáciou, ale aj kvalifikáciou prešiel bez prehry a predstavil sa v hlavnej fáze turnaja. Súperov ničil svojím „oldschoolovým“ herným štýlom, v ktorom vo veľkom využíva prechod na sieť priamo po podaní a „rezané“ údery, teda aspekty, ktoré hráči na tráve často využívajú. A to z jeho repertoáru zďaleka nebolo všetko. V 1. kole Willis vyradil 54. hráča rebríčka Litovčana Berankisa, po zápase si fanúšikovia na oslavu nového hrdinu vyzúvali topánky a vyzývali ďalších, ktorí držia Willisovi palce, aby tak urobili, nasledovníkov bol celý rad.

V druhom kole narazil na hrajúcu legendu Rogera Federera. Tomu síce podľahol v troch setoch a vypadol, no hrdinom v ten večer nebol švajčiarsky „Fedex“, ale Brit, ktorý v srdciach a mysliach fanúšikov zostane od tohto turnaja pevne zapísaný. O jeho tenisovom príbehu písali médiá po celom svete.

Lúzer, čo pil priveľa piva

Cesta do Wimbledonu nebola, ako naznačuje Willisovo postavenie v rebríčku, vôbec ľahká. Stále žije s rodičmi, má dlhy, roky trpel nadváhou. Za posledný polrok odohral jediný turnaj, až do Wimbledonu zarobil tenisom len 258 libier, teraz má vo vačku šek na 50 000 libier pred zdanením.

Internetom koluje video z istého turnaja, na ktorom si okrem minerálky doprial Willis aj kolu s čokoládovou tyčinkou. Aj preto (a pre viditeľné kilá navyše) dostal podľa postavičky svetoznámeho seriálu South Park prezývku Cartman. Sám o sebe bez servítky tvrdí, že bol v zlom stave.

Belinda Benčičová na netenisové témy: Rada by som však spoznala Usaina Bolta

„Bol som lúzer, čo pije priveľa piva. Na začiatku roka sa mi nechcelo vstať z postele, na nič som nevedel nájsť motiváciu,“ spomína Willis, ktorý bol v juniorskom veku v TOP 15. Mal talent, po prechode k mužom prišli prehry a strata sebavedomia. „Potom som sa pozrel do zrkadla a povedal si, že som lepší ako človek, ktorého som v ňom videl.“

Si idiot, pokračuj ďalej

Pred štyrmi rokmi bol presvedčený, že s aktívnym tenisom „sekne“, plánoval odletieť do americkej Philadelphie a venovať sa naplno práci tenisového trénera. Navyše, ku chýbajúcej motivácii sa pridali hroziaci bankrot a zranenie, ktoré si privodil na koncerte. Zapáčila sa mu na ňom zubárka a matka dvoch detí Jennifer Bateová, s ktorou začal chodiť.

„V podstate mi povedala, že som idiot a že by som mal hrať ďalej,“ vraví s úsmevom britský tenista. „Najskôr som mu zo srandy – v noc, keď sme sa stretli – povedala: Práve si ma stretol, nemôžeš odísť do Ameriky. Potom mi povedal, že bol tenisovým hráčom, na čo som zareagovala: Jasné, čímkoľvek chceš,“ dodáva Jennifer.

Elina Svitolinová pre Šport je život

Neskôr, keď videla Willisa na kurte, sa veci zmenili. „Môj brat miluje tenis a povedal mi, že to Marcus má v sebe. Preto som ho prehovárala a povedala mu: Verím v teba, skús to ešte. Stojí to za to.“ dodáva Jennifer. Bola to zrejme poriadne silná láska na prvý pohľad, pretože Willis začal tvrdo trénovať, plány odísť do zámoria odvolal a wimbledonský zvyšok je už dobre známy.

Federer? Na tráve to príliš nevie

Najmä zápas so svetovou trojkou Federerom, ktorý však v popularite pre milióny fanúšikov po celom svete patrí na samotný vrchol, priniesol doslova ošiaľ. „Vraj to na tráve príliš nevie. Skúsim vyhrať ten zápas, hoci to asi nezvládnem. Je o trochu lepší ako ja,“ žartoval pred duelom Willis. Keď sa ho spýtali, či sa niekedy rozprával s Federerom, tradične nad vecou odvetil: „Nemyslím si, že bol na turnaji Futures v Tunisku, takže nie, nerozprával.“ Tenista, ktorý bol zvyknutý na nanajvýš niekoľko desiatok fanúšikov na tribúne, sa zrazu ocitol na centrálnom kurte Wimbledonu.

Willisovi poskytol zaujímavú a odľahčenú radu Chorvát Goran Ivaniševič, teda tenista, ktorý ako jediný v histórii vyhral v roku 2001 Wimbledon z pozície hráča, ktorý sa na turnaj dostal vďaka divokej karte.

„Predkvalifikácia, kvalifikácia, potom víťazstvo v prvom kole proti zdatnému súperovi. Perfektné. Vyhral sedem zápasov, takže pre seba už vyhral Wimbledon. Či príde na zápas opitý alebo triezvy, na tom nezáleží. Mal by sa pred zápasom poriadne opiť a zápas si užiť. Proti Rogerovi nemá šancu, ale každý ho bude milovať. Myslím, že by mal Willis teraz ukončiť kariéru. Lepšie to už nemôže byť,“ povedal Ivaniševič, ktorý je vďaka svojmu príbehu zo začiatku 21. storočia inšpiráciou pre samotného Willisa. „Drží ma to pri tenise,“ vyhlásil Brit.

Day Three: The Championships - Wimbledon 2016

Domy 3 : 0, víťazstvá 1 076 : 1

Už porovnanie tenisových aj mimotenisových štatistík pred zápasom s Federerom prinieslo obrovský nepomer. 1 076 víťazstiev Federera na turnajoch ATP, na druhej strane jedno – práve z 1. kola tohtoročného Wimbledonu. Stanica ESPN zase porovnala počet domov: Federer 3, Willis 0, čím pripomenula, že Brit má stále svoju izbu u rodičov. Švajčiar o súperovi nič nevedel, čo sa opačne povedať nedá.

Napriek tomu, že až do Wimbledonu Willisa nikto nepoznal, bol to zrazu on, kto mal v hľadisku väčšiu podporu. Centrálnym kurtom sa ozýval aj prerobený pokrik Severných Írov z futbalového Eura s pozmeneným textom „Willbomb´s on fire, Federer is terrified!“, vo voľnom preklade „Willis má formu, Federer je vydesený.“

Bollettieriho tenisová škola

Willis mal však v 2. kole značnú trému. Už pri rozcvičovaní mal na podaní problém prehodiť loptičku cez sieť, v prvom sete zase nedokázal získať ani gem a dostal kanára. Keď sa mu obe veci podarili, získal od fanúšikov mohutný potlesk.

A keď po strhujúcej výmene nádherne preloboval Federera, zdvihol víťazoslávne ruku nad hlavu. Švajčiar dodal súperovi v 2. kole poriadnu dávku rešpektu. Pred zápasom ho nechal vyjsť zo šatní ako prvého, po zápase sa z víťazstva neradoval s fanúšikmi, kurt patril Willisovi.

Proti Federerovi vo Federerovom tričku

K celému radu úsmevných faktov sa pridala čerešnička v podobe oblečenia britského outsidera a celkového outfitu. Willis v dobe, keď si už aj hráči z druhej stovky rebríčka nemôžu kvôli sponzorským kontraktom obliecť odev inej značky, vyšiel na kurt v kraťasoch od Adidasu a tričku od Nike. Absurdnosť situácie dokonal tým, že mal tričko z odevnej kolekcie samotného Federera.

„Toto tričko som si kúpil minulý rok. Som veľmi rád, že ho teraz Roger nechcel vrátiť,“ vtipkoval Willis, ktorý po zápase rozdával autogramy, pózoval s fanúšikmi do fotoaparátov a užíval si standing ovations.

„Vždy si budem môcť povedať: preloboval som Rogera Federera. Som totálne vyčerpaný, utekám na pivo, zaslúžim si ho,“ povedal Willis po zápase, no nežartoval, v šatni ho skutočne čakal zlatistý mok.

Príbeh, ktorý tenis potrebuje

S odstupom času zhodnotil najväčší zápas svojej kariéry s ešte vážnejším tónom: „Je to ako rozprávka. Bolo to jednoducho úžasné, ani som  nebol taký nervózny ako proste okúzlený celou situáciou. Hral som zápas, na ktorý nejde zabudnúť, užíval som si každú loptičku. Keď som sa chystal na podanie, zadribloval som loptičkou o zem, potom som sa pozrel na druhú stranu kurtu. Bol tam Federer a ja som si pomyslel: Hm, taký pohľad som ešte nezažil. Celkovo to nebola úplne moja bežná streda. Tá budúca bude úplne iná.“

Samotný „Fedex“ smeroval Willisovi slová plné rešpektu. „Hral veľmi dobre. Šiel som do zápasu s tým, že hrám s tenistom z elitnej päťdesiatky, na takej úrovni totiž hral,“ povedal Švajčiar, ktorý bol z Britovho príbehu nadšený ešte pred zápasom.

Andre Agassi: Tenisový rebel

„Je to jeden z najkrajších príbehov v našom športe za dlhé obdobie. Je to iné, ako keď Djokovič vyhráva grandslamy. Toto je druh príbehov, ktoré potrebujeme. Bude to zápas, ktorý si budem vždy pamätať. Asi sa mi už nestane, že nastúpim proti 770. hráčovi sveta na zaplnenom centrálnom dvorci.“

Tenisový Vardy inšpiruje iných

Svet pobavila aj Willisova matka, po ktorej zrejme syn zdedil zmysel pre humor. „Je to tenisový Jamie Vardy, no nie? A určite má rád párty. Keby chcel robiť niečo iné ako tenis, pochopila by som to. Bola by som na neho hrdá, aj keby bol smetiarom. Dúfam, že inšpiruje ďalších ľudí, aby bojovali a neustále snívali svoj sen, pretože Marcus ukázal, že sa to môže podariť,“ povedala Cathy, ktorá ďalej žalovala na svojho syna, že má v izbe neporiadok, no prať a žehliť vie. Napriek tomu dohliadla na to, aby proti Federerovi mal čisté tričko.

A Willisov príbeh už už prináša prvé ovocie nielen pre britského tenistu, ale pre mnohých ďalších. „Fanúšikovia mi ďakujú, píšu mi, že vďaka môjmu príbehu si zase začali veriť. To je ten najkrajší moment, čo pre mňa môže byť.“

Day One: The Championships - Wimbledon 2016

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.