Už počas kandidatúry Katar prišiel s nápadom použiť klimatizačné technológie, ktoré by ochladili štadióny, tréningové ihriská, tribúny a ochránili by tak športovcov aj divákov pred neúnosnými horúčavami. Táto technológia mala údajne znížiť priemerné teploty 41°C, ktoré v Katare bežne vládnu, až na 20°C.

S cieľom presvedčiť prezidenta FIFA bol postavený prototyp štadióna s kapacitou 500 miest. Aj keď v oveľa menšom meradle, prototyp ukázal, že použité solárne panely zozbieranú slnečnú energiu dokážu následne využiť na pohon klimatizačných jednotiek pre ochladzovanie vzduchu na štadiónoch.

Podľa profesora Graeme Maidmenta z London South Bank University to ale bude veľmi, veľmi drahé. Tiež sa veľa diskutovalo o tom, ako tieto technológie budú vplývať na životné prostredie a či vôbec dokážu splniť limity stanovené FIFA v oblasti životného prostredia.

Organizačný výbor pre MS v Katare ešte donedávna veril, že posun nie je možný a MS sa budú konať v riadne stanovenom termíne. No zdá sa, že samotná FIFA nie je presvedčená o tom, že takéto technologické riešenie by dokázalo umlčať všetky hlasy skeptikov. John Brown, architekt, ktorý navrhoval športový štadión Sport city Stadium v Doha, tvrdo bojoval o to, aby presvedčil organizátorov o nutnosti zníženia kapacity chladiaceho systému, pretože to nebolo dobré z dlhodobého hľadiska udržateľnosti.

FIFA pripustila, že teploty okolo 40 °C môžu ohroziť zdravie, ako hráčov, tak aj fanúšikov, a preto sa touto problematikou bude zaoberať. Aj keď nebol stanovený žiadny dátum pre oficiálne stanovisko, hovorí sa, že turnaj, ktorý sa koná vždy v lete, by mohol byť za určitých okolností presunutý na november a december. Tieto 2 mesiace sa javia ako najpravdepodobnejšie, pretože vysoké teploty začínajú už v máji, a január a február by bol v kolízii so zimnou olympiádou.

Takže, čo to znamená?

Zachráni Katar MS vo futbale pomocou klimatizačných technológií? Odpoveď podľa nás je, asi nie. Aj keď žijeme v 21. storočí a veríme, že technologicky by to vedeli zvládnuť, žiaľ, situácia okolo MS v Katare je skôr už politická ako futbalová. Za posledné obdobie sa udialo vo FIFA veľa vecí, ktoré organizátorom v Katare určite nepomáhajú a aj keby prišli s prevratnou technológiou, myslíme si, že tento boj by už mali dopredu prehratý.

Stále je veľa tých, ktorí sú nespokojní s potencionálnym presunom dátumu konania MS vo futbale v Katare 2022, no skôr kričia po úplnom odobratí organizácie. Pracovná skupina FIFA si stojí za svojimi návrhmi a tvrdí, že to je v najlepšom záujme hráčov a fanúšikov. Takéto rozhodnutie ale určite bude mať svoje následky. Navrhované presuny určite zasiahnu do prebiehajúcich ligový súťaži na celom svete a to sa určite nebude páčiť ich organizátorom. Treba si len uvedomiť, že každá liga, či v Európe, alebo kdekoľvek vo svete, je naviazaná na sponzorov, prenosové práva a milión iných vecí.

A preto sa stále a stále viac núka otázka: mali byť MS vo futbale Kataru vôbec pridelené?