Zachránia MS v Katare moderné technológie?

Už počas kandidatúry Katar prišiel s nápadom použiť klimatizačné technológie, ktoré by ochladili štadióny, tréningové ihriská, tribúny a ochránili by tak športovcov aj divákov pred neúnosnými horúčavami. Táto technológia mala údajne znížiť priemerné teploty 41°C, ktoré v Katare bežne vládnu, až na 20°C.

S cieľom presvedčiť prezidenta FIFA bol postavený prototyp štadióna s kapacitou 500 miest. Aj keď v oveľa menšom meradle, prototyp ukázal, že použité solárne panely zozbieranú slnečnú energiu dokážu následne využiť na pohon klimatizačných jednotiek pre ochladzovanie vzduchu na štadiónoch.

Podľa profesora Graeme Maidmenta z London South Bank University to ale bude veľmi, veľmi drahé. Tiež sa veľa diskutovalo o tom, ako tieto technológie budú vplývať na životné prostredie a či vôbec dokážu splniť limity stanovené FIFA v oblasti životného prostredia.

Organizačný výbor pre MS v Katare ešte donedávna veril, že posun nie je možný a MS sa budú konať v riadne stanovenom termíne. No zdá sa, že samotná FIFA nie je presvedčená o tom, že takéto technologické riešenie by dokázalo umlčať všetky hlasy skeptikov. John Brown, architekt, ktorý navrhoval športový štadión Sport city Stadium v Doha, tvrdo bojoval o to, aby presvedčil organizátorov o nutnosti zníženia kapacity chladiaceho systému, pretože to nebolo dobré z dlhodobého hľadiska udržateľnosti.

FIFA pripustila, že teploty okolo 40 °C môžu ohroziť zdravie, ako hráčov, tak aj fanúšikov, a preto sa touto problematikou bude zaoberať. Aj keď nebol stanovený žiadny dátum pre oficiálne stanovisko, hovorí sa, že turnaj, ktorý sa koná vždy v lete, by mohol byť za určitých okolností presunutý na november a december. Tieto 2 mesiace sa javia ako najpravdepodobnejšie, pretože vysoké teploty začínajú už v máji, a január a február by bol v kolízii so zimnou olympiádou.

Takže, čo to znamená?

Zachráni Katar MS vo futbale pomocou klimatizačných technológií? Odpoveď podľa nás je, asi nie. Aj keď žijeme v 21. storočí a veríme, že technologicky by to vedeli zvládnuť, žiaľ, situácia okolo MS v Katare je skôr už politická ako futbalová. Za posledné obdobie sa udialo vo FIFA veľa vecí, ktoré organizátorom v Katare určite nepomáhajú a aj keby prišli s prevratnou technológiou, myslíme si, že tento boj by už mali dopredu prehratý.

Stále je veľa tých, ktorí sú nespokojní s potencionálnym presunom dátumu konania MS vo futbale v Katare 2022, no skôr kričia po úplnom odobratí organizácie. Pracovná skupina FIFA si stojí za svojimi návrhmi a tvrdí, že to je v najlepšom záujme hráčov a fanúšikov. Takéto rozhodnutie ale určite bude mať svoje následky. Navrhované presuny určite zasiahnu do prebiehajúcich ligový súťaži na celom svete a to sa určite nebude páčiť ich organizátorom. Treba si len uvedomiť, že každá liga, či v Európe, alebo kdekoľvek vo svete, je naviazaná na sponzorov, prenosové práva a milión iných vecí.

A preto sa stále a stále viac núka otázka: mali byť MS vo futbale Kataru vôbec pridelené?

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať