Začínaš behať? Toto sú rady profi atléta, ako začať.

Začínaš behať? Toto sú rady profi atléta, ako začať. Chcete sa zúčastniť niektorého z bežeckých podujatí, ale netrúfate sa postaviť na štartovaciu čiaru bez tréningu? Moderátorka Diana Hágerová sa rozhodla zdokonaľovať v bežeckých technikách, a profesionálny atletický tréner Rado Ivan jej poradil ako nato:

Koľko týždňov pred pretekom je optimálne sa začať pripravovať?

Optimálna bežecka príprava je od 3 týždnov (čo je minimum) až  do 3 mesiacov, čiže 12 týždňov. Samozrejme  je individuálna, a niektoré bežecké súťaže si vyžadujú aj dlhšiu systematickú prípravu.

TIP: Čo jesť pred behom a čo po behu?

Všetko však záleži od dĺžky a náročnosti pretekov, dôležité je, aby intezita tréningov bola minimálne 3-krát do týždňa. Čiže zhrnul by som to tak, že celá koncepcia a stavba tréningového plánu by mala vychádzať z charakteru pretekov.

Čím má začať správny bežecký tréning?

Veľmi doležitou súčastou tréningu je rozcvička, ktorej cieľ a obsah by mal pripraviť organizmus na zataženie v hlavnej časti tréningovej jednotky. Skladať by sa mala z:

  1. rozklusania 7-10 min v nízkej intenzite;
  2. dynamického strečingu;
  3. Imitačného cvičenia – bežeckej abecedy;
  4. Bežeckej rovinky zameranej na techniku behu.

Koľko by mal optimálne trvať?

Pre začiatočníkov, ktorí sa nevenovali bežeckej príprave, by som odporúčal 20 až 30 minút súvislej činnosti. Nemusí to byť celých 20 minút len beh, pokojne sa úseky behu môžu striedať s chôdzou. Kľúčovou pri takejto variante je vyššia srdcová frekvencia, ktorá by mala byť zachovaná počas celej dĺžky tréningu resp. trate.

TIP: Elitný slovenský bežec: Aj život je naším behom na dlhú trať

Telo z hľadiska srdcovo-cievneho a dýchacieho systému nevie, či bežíte po rovine, schodoch, hore alebo dole kopcom, resp. či vôbec bežíte alebo kráčate. Ono sa len snaží pokryt energetické požiadavky na základe vonkajších podnetov. Dĺžka a obsah tréningovej jednotky sa mení v závislosti od cieľa tréningu ako aj samotného preteku/súťaže.

Ako sa dá zistiť, že je človek je pripravený na preteky?

Už na základe odbehaných časov, alebo kontrolných tréningov sa dá predikovať výsledok v samotnom preteku. Nikdy sa však nedá presne určiť ako preteky dopadnú, a to obzvlášť nie v dlhým behoch. Dôležitejšie je, aby sme na súťaži vyťažili s natrénovaného objemu čo najviac.

Radoslav Ivan – Vyštudoval kondičné trénerstvo vo výkonnostnom a vrcholovom športe na fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. 8 rokov sa venoval atletike, bol juniorský a seniorský reprezentant v behu na 400m cez prekážky a viacnásobný majster Slovenska. V Bratislave trénoval atletiku pod vedením popredného atletického trenéra Marcela Lopuchovského v bežeckej skupine s Jozefom Repčíkom, Ivetou Putalovou a mnohými inými špičkovými atlétmi.

TIP: Vďaka behu som získala pevnú vôľu, priznáva Gabriela Mihalčínová

Od roku 2014 pôsobí ako trenér v CrossFit Bratislava. Je zakladateľ a spolumajiteľ BrickHouse gymu v Lučenci. Už popri štúdiu sa venoval trénerskej činnosti v oblasti atletickej prípravy mládeže a kondičnej prípravy v individuálnych a kolektívnych športoch. Na bežeckej a vzpieračskej príprave spolupracoval s viacerými svetovými bežcami ako sú napr. Angelika Cichocka, Marcin Lewandowsky a Jozef Repčík.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať