Toto leto bolo bohaté na dni plné slnka, ale aj extrémnych horúčav, čo nášmu organizmu až tak veľmi neprospievalo. Aj keď leto patrí k ročným obdobiam, kedy naše telo prijíma najviac zeleniny a ovocia, kde je veľa vitamínov, antioxidantov, minerálov a stopových prvkov, veľa aj stráca. V snahe doplniť stratené vitamíny často siahneme po nie práve najzdravších potravinách, ktoré náš organizmus zbytočne zaťažujú.

Existuje množstvo návodov, ako svoje telo úspešne poupratovať. Všetky z nich sú náročné z hľadiska pevnej vôle a trpezlivosti. Niekto volí hladovku, niekto ovocnú či zeleninovú kúru a niekto iba vodu. Znie to šialene, ale sú ľudia, ktorí to dokázali. Prečo iba voda a čo je na pôste o vode také účinné?

Čo sa deje s naším telom počas pôstu

Niektorí lekári tvrdia, že pôst je kontraproduktívny detoxikačný nástroj, ktorý telo zbavuje výživy, ktorú potrebuje na jeho účinné vyčistenie. Ale naše telo je nastavené na nedostatok, alebo je na to prinajmenšom dobre pripravené. Pri prejedaní sa v našom tele ukladá tuk na rôznych miestach a slúži ako zásobareň pre prípad, že by sme raz hladovali. A tu nastáva problém. Čím viacej sa prejedáme, tým sa tukové zásoby násobia a s nimi aj odpad. Čím viac je vaše telo zamorené toxínmi, tým nepríjemnejší bude váš pocit v prvých dňoch pôstu. Tekutiny pomáhajú z tela odvádzať toxické látky. V prvé dni môžete najintenzívnejšie pociťovať nepohodlné príznaky detoxikácie. Po pár dňoch sa telo prispôsobí a zmizne hlad. Telo sa dostane do stavu nazývaného ketóza, kedy sa začínajú spaľovať tukové bunky. Ketóza sa podľa doktora Joela Fuhrmana, autora pôstu o vode a zdravého stravovania, začína objavovať približne po 48 hodinách u žien a po 72 hodinách u mužov.

Zdravotné benefity

Čo keby existovalo niečo, čo by vyliečilo váš vysoký krvný tlak, migrénu, chronickú bolesť, artritídu a napríklad by vás zbavilo aj tukových zásob? Je skutočne dokázané, že existuje rad prejavov chorôb, ktorými sa mnohí trápili a po očiste vodou sa ich nadobro zbavili alebo sa zmiernili ich prejavy. Ktoré to sú a na čo všetko je pôst o vode dobrý?

 • Kožné ochorenia – napríklad akné, ekzém, lupus, lupienka…
 • autoimunitné ochorenia – nábeh na cukrovku, Crohnova choroba,
 • rôzne kontaktné alergie a ich prejavy,
 • chronický únavový syndróm,
 • chronické bolesti chrbta a kĺbov,
 • rôzne bolesti hlavy, migréna,
 • psychosomatické prejavy – úzkosť, depresia, stres…,
 • ochorenia dýchacích ciest – astma,
 • ochorenia tráviacieho traktu – zápalové ochorenia čriev,
 • kardiovaskulárne ochorenia – vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, hypoglykémia,
 • obezita,
 • nespavosť…

Choroby kráľov

Niektoré z našich najčastejších chorôb, vrátane cukrovky, hypertenzie, niektorých foriem srdcových ochorení, astmy, artritídy a autoimunitných ochorení, sú chorobami nadmerného, ​​nie nedostatočného konzumovania stravy. Kedysi to boli choroby kráľov, keďže len bohatí si mohli dovoliť jedlá vo veľkých množstvách a s nízkym obsahom živín. Na druhej strane to boli roľníci, ktorí tieto choroby nepoznali, keďže jedli len to, čo si sami vypestovali. Ich strava bola jednoduchá, chudobná na množstvo, ale bohatá na vitamíny. Dnes sa aj napriek snahe zaradiť do nášho jedálnička veľa ovocia zeleniny nevyhneme toxínom, ktoré sa v potrave nachádzajú. Príliš veľa chemických látok zaťažuje našu pečeň a obličky, ktorých úlohou je zbaviť sa odpadu. Keď sa tento materiál akumuluje v našom systéme, môže to viesť k zápalu a chorobe. Pôst o vode je liek na tieto choroby. Telo samo odstráni prebytok a tráviaci systém si odpočinie.

Pre koho je pôst nevhodný

Pôst o vode nie je pre každého a nie je vhodný za každých okolností. Najnevhodnejší je pre tehotné a dojčiace ženy. Účinky pôstu o vode so sebou prinášajú určité nepohodlie, hlavne v prvých dňoch. Bolesti alebo točenie hlavy, časté návštevy toalety a menej energie nie je nič príjemné pre ženy-matky. Očista vodou taktiež nie je vhodná ani pre obézne deti alebo pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami ako chorobou pečene, obličiek, oslabeným imunitným systémom alebo veľmi vysokým krvným tlakom. Vyhýbať by sa jej mali aj diabetici, ktorí sú nastavení na liečbu inzulínom, tí, ktorí majú poruchy príjmu potravy, sú po operácii alebo po vážnom ochorení v sústavnej starostlivosti zdravotníkov.

Aké sú výhody tohto pôstu?

 • ušetríte na jedle,
 • schudnete niekoľko kíl,
 • zlepší sa vaša pleť,
 • budete lepšie vidieť,
 • prestanete mať chuť na jedlo,
 • budete mať viacej energie,
 • dokážete sa viacej sústrediť,
 • vaše prejavy chorôb sa zminimalizujú alebo zmiznú.

Ako na to?

 1. Dobre sa pripravte. Zistite si všetky dostupné informácie, čo očista tela o vode obnáša. Nielen jej benefity, ale aj riziká, hlavne tie psychické – nervozita a zlá nálada z nepríjimania potravy, kým si telo zvykne. Na mieste je aj otázka na vášho lekára, či je táto očista vhodná aj pre vás.
 2. Začnite skúšobným dňom. Jeden deň bez potravy, len o vode, alebo obmedzte jedlo na jedenkrát denne. Postupne si pridajte aj viacej dní. Nebudťe hrdina a neskočte rovno do extrému – celý týždeň.
 3. Zvoľte si cieľ a správnu motiváciu. Nájdite si skvelý dôvod na pôst o vode, ktorý vás bude držať nad hladinou. Častokrát za naším zlyhaním a návratom do starých koľají nemusí stáť naša vôľa, ale zlá alebo nedostatočná motivácia.
 4. Nájdite si niekoho, kto vás bude podoporovať, alebo pôjde v očiste s vami. Hovorí sa, že najlepšie vás pochopí len ten, kto zažíva to isté, alebo podobné.
 5. Vyberte si svoj “jedálniček”. Nie, nerobíme si srandu. Skutočne aj tu platí, že nie je voda, ako voda. Zamerajte sa na vodu z vodovodu, príp. ju dopĺňajte aj o minerálnu vodu, aby vám nechýbali minerály. Taktiež veľkú upratovaciu službu za vás urobia aj bylinkové čaje alebo esenciálne oleje. Vypiť je potrebné 2,5 až 3 litre vody denne.
 6. Zaznamenávajte si do tabuľky, koľko ste vypili. Urobte si z toho zvyk. Dokonca existuje aj aplikácia do mobilu, ktorá vám bude počet pohárov nielen zapisovať, ale aj pripomínať, že je čas napiť sa.
 7. Vyhýbajte sa kozmetike každodennej potreby na chemickej báze. Nepoužívajte alebo obmedzte aspoň na minimum zubné pasty, taktiež mydlá, šampóny, sprchovacie gély, dekoratívnu kozmetiku, krémy, ktoré obsahujú chemické látky. Radšej ich nahraďte prírodnou kozmetikou.
 8. Zamestnajte svoju myseľ niečím iným. Robte činnosti, na ktoré ste doteraz nemali čas. Venujte sa ľahkej športovej činnosti. Cvičte aerobik, jogging, beh, skáčte cez švihadlo… Čokoľvek, ale všetko s mierou, kým vám to bude príjemné.
 9. Keď budete unavení, oddýchnite si. Vaše telo sa čistí, aj keď práve vy v tej chvíli nič nerobíte.
 10. Keď budete hladní, napite sa.
 11. Nenechajte sa odradiť, ak vás bude bolieť hlava. Každá zmena je na začiatku bolestivá. Najnovšie štúdie hovoria o tom, že ak vás po prvom dni pôstu o vode začne bolieť hlava, je to signál, že váš organizmus sa čistí správne.
 12. Vydržte! Naozaj, po pár dňoch si vaše telo zvykne a vy sa budete cítiť skutočne o pár kíl ľahší a plní energie.

Ako správne ukončiť pôst o vode

Dĺžka pôstu je veľmi individuálna, ale zlaté pravidlo vraví, že keď sa vráti pocit hladu, skutočný hlad po potrave, je to signál, že je čas pôst ukončiť. A pretože ste počas pôstu vodou neprijímali žiadne potraviny, vaše trávenie nemusí byť pripravené zvládnuť tuhú stravu. Jesť príliš veľa, najmä ťažko stráviteľné potraviny by vám mohlo spôsobiť nepríjemné problémy. Tu je zoznam potravín, ktoré môžete bez výčitiek začať prijímať po skončení očisty vodou.

 • Ovocie – surové, štavy,
 • zeleninu – surovú, šťavy, varenú, polievky,
 • mlieko a mliečne výrobky – jogurty, vajcia,
 • ryby a mäso, zemiaky a ryžu,
 • všetko ostatné.