Strávite vo fitku veľa času a výsledok, aký ste očakávali, sa nedostavil? Vyskúšajte bootcamp! Populárny americký vojenský štýl tréningu spojený s fitness cvičením, v ktorom sa naučíte prekonávať svoje vlastné hranice a to všetko čerstvom vzduchu.

Bootcamp je unikátne cvičenie, ktoré pripomína vojenské cviky, no svoju latku prostredníctvom nich dokážete posúvať stále vyššie. Zmes rôznych cvikov s náradím a vlastnou váhou sú veľmi náročné na kondičku, no po ich prekonaní budete šťastní a hrdí na seba, že ste to zvládli.

Čo je bootcamp?

Novinka na Slovensku, ktorá sa teší veľkej obľube a jeho výučbe sa už začína venovať čoraz viac fitness centier na celom Slovensku. Ide o intenzívny skupinový tréningový program určený pre širokú verejnosť i športovcov. Cvičí sa s použitím náradia, vlastnej váhy a na čerstvom vzduchu. Je preň typické hlavne vonkajšie prostredie, kde sa cvičí za každého počasia. Pripomína skôr vojenské cviky.

Výhody bootcampu

vhodný šport pre všetkých, ktorí chcú získať kondičku, silu, vytrvalosť

veľmi rýchlo meníte postavu aj náladu – k lepšiemu

žiadny jojo efekt nehrozí, pokiaľ budete v tréningu pravidelne pokračovať

každý si sám volí svoje tempo sám

trénuje sa s rôznymi, aj špecifickými pomôckami

počas tréningu zapájate všetky partie

spájajú sa tu rôzne tréningové metódy rôznych športov

trénuje sa celoročne, takmer za každého počasia – aj na čerstvom vzduchu

keďže je to aj o skupine ľudí, vytvárate priateľstvá

ako bonus – motivácia ostatnými v dosahovaní lepších výsledkov

Ako pre armádu

Tvrdý a náročný. Taký je vojenský výcvik, z ktorého sa vyvinul aj bootcamp. Aj termín “bootcamp” bol prevzatý z amerického námorníctva a armády, pretože ide o systém cvičení, ktorí vymysleli. Do slovenčiny by sme ho mohli preložiť ako intenzívny kruhový tréning, ktorý sa cvičí v skupine. Dnes je ale bootcamp prispôsobený záujemcom všetkých fitness kategórií. Začiatočníkom, mierne pokročilým, pokročilým, športovcom, atlétom a športovým tímom. Obletel už celý svet.

Kedy je navhodnejší čas na tréning

Poznajú ho Američania, Austrálčania, Briti, Íri a mnoho iných národov. S vojenským cvičením má spoločného mnoho. Nepozerá na počasie, poveternostné podmienky, či je blato a či zima. Trénuje sa za tých istých podmienok, ako aj vojaci, ktorým ide o nabratie sily, trénovanie vytrvalosti, rýchlosti a neustále prekonávanie sa, ba až posúvanie svojej hranice.

Už aj na Slovensku

Na Slovensku nie je tento športový tréning až taký neznámy, aj keď sa v našich fitcentrách udomácňuje od roku 2012. Filozofiu a tréningové cvičenia od Američanov prebrala spoločnosť s príznačným názvom Bootcamp Slovakia, ktorá sídli v Bratislave. Ponúka fitness tréningy bootcampu v podaní pre Slovákov. Navyše dnes okrem skupinových cvičení ponúkajú aj osobné nutričné plány a poradenstvo vo výžive, osobné tréningy a poskytujú taktiež koučing. Bootcamp nielen u nás, ale aj vo svete dokázal spojiť skupinku fitness nadšencov z fitcentier s cvičeniami v exteriéri, v ktorých sa dá napredovať a kondične sa posúvať ďalej.

S čím sa cvičí

Námetov na cvičenie je stále mnoho. Ide o nevyčerpateľný zdroj nápadov, pretože tu sa trénuje naozaj s rôznym náradím. Od fitness náčinia cez cviky s vlastnou váhou až po obrovské pneumatiky, kladiny, rebríky… inšpirácii sa medze nekladú. Z fitness náradia tu môžete využívať najmä kettlebelly, činky, TRX, sandbagy či medicinbaly. To je aj dôvod, prečo bootcamp ľudí len tak rýchlo neomrzí a neustále ich motivuje posúvať svoje hranice. Cviky sú síce na každom tréningu veľmi podobné, prípadne tie isté, ale ich poradie sa vždy mení. Taktiež sú zamerané na inú časť tela, ktorú posilňujete alebo formujete. Postupne sa po zvládnutí záťaže priamoúmerne pridávajú stále ťažšie a ťažšie spôsoby cvičenia.

Životný štýl menom CrossFit

Jednotlivé cviky sú však prispôsobené pre začiatočníkov, mierne pokročilých i pokročilých. Pozitívom bootcampu je skupina, ktorá vás motivuje pohýnať sa dopredu aj vtedy, keď si myslíte, že už nevládzete.

Kto neskúsi, nezažije

Bootcamp je efektívny kondičný tréning, ktorý je naozaj náročný pre toho, kto ho ešte nikdy nevyskúšal. Nedajte sa však odradiť. Kto ho neskúsi, nezažije zmenu. Je preto vždy lepšie očakávať skutočný nápor na vaše svaly a vytrvalosť, pretože po prekonaní vás to bude motivovať, akoby ste mali byť sklamaní z prvého tréningu. Prvý krok s pozitívnou energiou je preto veľmi dôležitý. Ani s počasím to nie je až také strašné, ak vás máta predstava amerických filmov, kde sa vojaci plazia v blate a po daždi. Aj keď bootcamp nie je milosrdný ku nikomu, predsa len sa počas letných horúčav dá pohodlne schladiť v klimatizovaných priestoroch fitness centra a v zime zase v teple so strechou nad hlavou.

Dosiahnuté výsledky vďaka bootcampu

Kto sa chce čo najrýchlejšie dopracovať k vysnívanému cieľu, pre toho je bootcamp ako stvorený, no nebudeme klamať – odmakáte si to. Pri tomto kondičnom tréningu chudnete vďaka spaľovaniu tukových vrstiev, nie úbytku svalovej hmoty. No je to aj o správnej životospráve, ako pri každom cvičení. Silový tréning je tu poprepletaný aj s kardiocvikmi, obmene v tempe, záťaže a prevedení jednotlivých cvikov. Postava sa pri takejto forme tréningu dokáže preto veľmi rýchlo vytvarovať, naberie sa sila a vytrvalosť.

Pre koho je určený

Či už si začiatočník, alebo skúsený športovec, bootcamp je určený pre všetkých, ktorý chcú nakopnúť svoju fyzickú kondíciu, upraviť svoju postavu a popri tom všetkom zažiť ešte kopec zábavy. Ani zdravotné problémy nemusia znamenať koniec s trénovaním. Je vhodné sa predtým poradiť s lekárom, mnohé cviky sa dajú prispôsobiť.