Žalúdočné problémy môže odstrániť aj dobrá strava

Príjem potravy patrí medzi najzákladnejšie ľudské potreby .Nie vždy sa to však obíde bez problémov. Problémy so žalúdkom dokážu otráviť nie len deň, ale dokáže vás aj úplne vyradiť z prevádzky a dostať tak maximálne do postele. Kŕče, nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie – to sú často dôsledky životného štýlu, stresu a nevhodnej stravy. Liečiť žalúdočné problémy sa dá aj stravou, ale ako?

Žalúdočné problémy spôsobené stresom?

Keď máte problémy so žalúdkom, určite jednou z prvých vecí, ktoré urobíte je to, že zájdete k lekárovi. Ten vám robí rôzne testy a zisťuje, čo tieto problémy spôsobuje. No niekedy sa môže stať, že všetky testy vyšli tak ako majú a po medicínskej stránke ste úplne zdraví. A vaše žalúdočné problémy stále pretrvávajú.

Tento prípad nie je ničím výnimočným a naozaj sa to môže stať. Odborníci zastávajú názor, že až 70% ťažkostí je spôsobených práve psychickým rozpoložením. V pozadí problémov s našou psychikou môže stáť stres, strach, hnev, bolesť, problémy vo vzťahu, úzkosť, obavy z budúcnosti alebo nedoriešené konflikty.

Prečo a ako sa prejavujú problémy so žalúdkom

Vinníkov, ktorí môžu mať na svedomí bolesť a žalúdočné problémy je viac. O strese, ktorý nepriamo ovplyvňuje činnosť žalúdka ste sa už dozvedeli, no sú tu aj ďalšie príčiny.

Medzi veci, ktoré najviac ovplyvňujú činnosť a zároveň aj problémy so žalúdkom patria:

  1. Mliečne výrobky – pri problémoch so žalúdkom treba v prvom rade vylúčiť z jedálnička mliečne výrobky (mlieko, syry…). Vírová alebo bakteriálna infekcia môže buď dočasne alebo natrvalo spôsobiť stav, kedy dochádza k nedostatočnej tvorbe enzýmov potrebných ma štiepenie mliečneho cukru = intolerancia laktózy.
  2. Ťažké jedlá – aj vám sa môže stať, že problémy so žalúdkom budú spôsobené reakciou vášho tela a nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny napríklad na majonézu, čerstvý chlieb, mastné jedlá či sladkosti. Čo vám škodí najviac musíte zistiť len tým, že budete sledovať reakciu tela na rôzne potraviny.
  3. 3. Nápoje váš žalúdok môže zle reagovať aj na kávu, tvrdý alkohol, kolové a sýtené nápoje. Hlavne sa jedná o kyselinu citrónovú, ktorá sa nachádza v sýtených nápojoch. Tá spôsobuje hlavne problémy s nadúvaním. Konzumácia perlivých nápojov sama o sebe môže spôsobiť pocit plnosti a pri problémoch so žalúdkom príznaky ešte viac zhoršuje.
  4. 4. Fajčenie nikotín z cigariet oslabuje sval v ústí žalúdka, preto žalúdočné kyseliny prenikajú do pažeráka a spôsobujú pálenie záhy. V tomto prípade je iba jedno riešenie – nefajčiť.
  5. Citrusové plody a šťavy – je vhodné ich konzumovať kvôli vysokému podielu vitamínov, z hľadiska obsahu kyselín, ale môžu zároveň u niektorých citlivejších jedincoch spôsobovať kyslý reflux. Pri problémoch so žalúdkom sa radšej citrusom vyhnite.
  6. Helicobacter pylori – táto nepríjemná baktéria spôsobuje zápal žalúdočnej sliznice a žalúdočné vredy. Usadí sa na sliznici žalúdka a poškodzuje jej bunky. Túto baktériu dokáže odhaliť iba dôkladné vyšetrenie a zničiť sa dá antibiotikami

Najčastejšie problémy so žalúdkom

  • Orgánová neuróza – tlak v žalúdku, nechutenstvo, pocit na vracanie, hnačka alebo zápcha. Častou príčinou je zlý psychický stav.
  • Dyspepsia – porucha trávenia. Príznakmi sú nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, pocit plnosti, nechutenstvo, plynatosť a škvŕkanie v bruchu. Dyspepsia vzniká, keď sa ľudia prejedajú, jedia hltavo, často jedia korenisté a hutné jedlá a tiež aj stresom.
  • Chronická gastroenteritída nemá typické príznaky, dá sa zistiť len biopsiou, to znamená odobratím vzorky, alebo gastroskopiou, čiže zavedením sondy do žalúdka.
  • Vredy žalúdka advanástnika defekty na povrchu sliznice, ktoré vznikajú natrávením žalúdočnou kyselinou. Sprevádzajú ich zápaly, ale môže dôjsť aj k prasknutiu a ku krvácaniu do žalúdka.
žalúdočné problémy a zelenina
zdroj foto: adobestock

Prírodné lieky pri problémoch so žalúdkom

Ak trpíte chronickými ochoreniami žalúdka, akými sú žalúdočné vredy alebo chronická gastritída, mali by ste konzumovať tieto potraviny vo väčšom množstve a dlhodobo. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré potravy pri problémoch so žalúdkom pomáhajú.

Zeler

Udržiava v kondícií žalúdok, črevá a močový mechúr. Tiež pôsobí antimykoticky a antibakteriálne v oblasti žalúdka a čriev.

Karotka, pór a kyslá kapusta

Tieto potraviny by ste mali predovšetkým prijímať ako čerstvo vylisovanú šťavu a piť by ste ju mali čo najčastejšie. Tieto potraviny čistia črevá a normalizujú črevnú flóru.

Banán

Málokto z nás vie, že práve banán je prirodzeným antacidom, teda prostriedkom, ktorý neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Banány sú vhodné pri zápaloch črevnej sliznice a najúčinnejšie sú zlatožlté banány so svetlo hnedými škvrnami.

Zázvor

Zázvor má úžasný vplyv na zdravie žalúdka. Znižuje zápaly, podporuje krvný obeh, ktorý pomáha lepšie tráviť. Tiež dopomáha k hladkému prúdeniu potravín tráviacim traktom, čo je lepšie pre absorbovanie väčšieho množstva živín. Zabraňuje plynatosti a uvoľňuje svaly čriev, čo uľavuje od bolestí žalúdka.

Paprika, čili a korenie

Vzbudzujú metabolizmus a v žalúdku a črevách majú dokonca antibakteriálne účinky. Tiež znižujú bolesť, kyslosť a zabíjať určité druhy baktérií. Okrem toho pomáhajú tráviť potraviny efektívnejšie.

Horčica

Aj keď to môže znieť divne, tak lyžička horčice denne s vašim jedlom môže byť skutočne skvelý doplnok stravy. Má totiž silné protizápalové a antacidové účinky, ktoré môžu znížiť alebo dokonca uľaviť od bolestí žalúdka.

Ryža

Spolu so zemiakmi, ovsom a inými škrobovými potravinami pomáha ryža pokryť žalúdok, uľahčuje trávenie a má upokojujúce účinky. Takéto potraviny nezostávajú dlho v žalúdku a tak nepovoľujú kyslý reflux.

Esenciálne oleje

Tie môžu poraziť mnoho príčin, ktoré vedú k bolestiam žalúdka ako je plynatosť, nadúvanie, hnačka, zápcha a dokonca aj menštruačné kŕče. Mätový, zázvorový, bazalkový, feniklový, kokosový, arganový a mnohé ďalšie oleje môžu zmierniť bolesti žalúdka a zlepšiť trávenie. Aplikujte niekoľko kvapiek na brucho a jemne masírujte.

Niektoré problémy nevyrieši ani strava

Ak žalúdočné problémy pretrvávajú, strava tomu moc nepomôže. To už môžu byť vážnejšie ochorenia, ktoré treba riešiť so špecializovaným lekárom. No ak sa vám raz za čas stane, že máte plynatosť, nadúvanie či zápchu, skúsiť to môžete aj zahrnutím vyššie uvedených potravín do jedálnička. Váš žalúdok sa vám za túto prírodnú cestu určite neskôr  poďakuje svojou bezproblémovou funkciou.

Nenechaj si ujsť náš nový športový katalóg plný skvelých doplnkov výživy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať