Ilustračné foto

V Srbsku krehkého Nemanju nechceli

Malý Nemanja začínal s futbalom ako 5-ročný v dedinke Vrelo, kde ho trénoval vlastný otec. Seniorskú kariéru začínal v Kolubare, ktorá hrala tretiu srbskú ligu, nemal ani zmluvu, keďže bol amatér. Popredné srbské kluby o neho jednoducho nemali záujem. „Belehradská Crvena Zvezda ma pustila preč. Mysleli si, že som na dospelý futbal na tejto úrovni príliš malý a krehký,“ vravel Matič po rokoch. Aký to paradox, keďže má dnes takmer dva metre a na ihrisku v zálohe pripomína vežu. Po troch rokoch v spomínanej Kolubare odišiel do zahraničia – ďalšou Matičovou zastávkou boli Košice, kde jeho talent okresával súčasný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák.

Na východe Slovenska zarábal mesačne 500 eur, no na Košice nedá dopustiť. „V Košiciach som prežil pekné roky môjho života, preto stále spomínam naň i na ľudí, ktorých som v ňom stretol. S mnohými bývalými spoluhráčmi som v kontakte a sme dodnes kamaráti. Aj na Jána Kozáka spomínam len v dobrom. Má v sebe čosi zvláštne, čím si vie získať hráčov a dostať z nich všetko, čo v nich je. Kozákov príchod k reprezentácii bolo to najlepšie, čo sa jej mohlo stať. Dal mužstvu nový impulz, začalo hrať pekne, víťazilo a postúpilo na Euro,“ hovoril Matič v rozhovore pre denník Šport.

Tréner Kozák v ňom napriek tomu, že sa v popredných srbských kluboch nepresadil, videl niečo špeciálne. „Hneď na prvom tréningu mi padol do oka. Mal vtedy osemnásť rokov,“ cituje Kozáka denník SME. Slovenský tréner Matiča „prerobil“, Srb bol pôvodne útočník, pod Kozákom začal nastupovať na pozícii stredného záložníka. „Našiel mi ideálnu rolu. Odvtedy som kryl chrbát útočníkom, mám priestor pre vlastnú hru,“ tvrdil Matič.

Chcel reprezentovať Slovensko

V Košiciach hral od roku 2007 do 2009. Nastúpil v sedemdesiatich zápasoch, strelil štyri góly, pomohol klubu vyhrať Slovenský pohár. V meste a na Slovensku si zvykol, v roku 2008 získal slovenské občianstvo a mohol reprezentovať našu krajinu.

„Slová hymny som nemusel vedieť, no musel som sľúbiť, že budem verný Slovenskej republike. A čo sa týka slovenčiny, boli zo mňa prekvapení, ako dobre ju po roku a pol ovládam. Ak prejde tri a pol roka a ja by som dostal ponuku zo Slovenska i zo Srbska, rozhodol by som sa pre Slovensko, lebo tu mi vyšli v ústrety, vybavili mi občianstvo,“ hovoril Matič.

V Srbsku však včas zbadali, čo za talent hrá na Slovensku a prehovorili ho, navyše v tom čase ešte nežil v našej krajine päť rokov, čo bola podmienka medzinárodnej futbalovej federácie FIFA. Zrejme dodnes tento moment mrzí aj terajšieho reprezentačného trénera Slovenska Jána Kozáka. „V tom čase sme zaváhali. Srbi boli šikovnejší. Zistili, že v Košiciach vyrastá hráč s veľkým potenciálom a rýchlo zareagovali. Škoda, vedel by som si teraz predstaviť vedľa seba v strede poľa Hamšíka, Matiča a Kucku. To by bola jedna z najlepších trojíc v Európe,“ vravel Kozák pre SME.

Pomohol Košiciam, v Srbsku platí dlhy

Na Košice nezanevrel ani po odchode zo Slovenska. Pred rokom dokonca „Máňa“ pomohol splatiť dlh Košíc. „Nemanja ukázal veľké srdce. Potvrdil, že na Košice nezabudol. Keď sa dozvedel o problémoch nášho klubu, rozhodol sa pomôcť,“ hovoril pre košice:dnes prezident klubu Blažej Podolák. Matič o tomto geste príliš hovoriť nechcel, a to z jednoduchého dôvodu. „V košickom klube som bol dva a pol roka, takže je pochopiteľné, že sa oň zaujímam a chcem mu, ak je to možné, pomôcť. Nechcem o tom ale rozprávať. Áno, pomohol som, ale určite nie preto, aby som sa tým chválil v novinách. V nedávnej minulosti urobili Košice mnohé pre mňa, teraz ja niečo pre ne. A urobím tak aj nabudúce, ak bude treba,“ hovoril pre denník Šport.

Zvesti plné skromnosti o Matičovi nejdú len zo Slovenska, ale aj zo svojej rodnej obce Vrelo, kde robil prvé futbalové kroky. Srbský futbalista zakaždým neváhal a v prípade problémov sa buchol po vrecku. Obci zakúpil, napríklad, hydraulický prístroj, ktorý mal pomôcť hasičom pri autonehodách. Matičove návraty domov si nevedia vynachváliť aj občania, ktorí sa do problémov dostanú z trochu iných dôvodov.

„Nemanja? Skvelý chlap. Celej dedine veľmi pomáha. Keď niečo potrebujeme, nepýta sa, koľko to stojí a vždy zaobstará, čo nám treba. Dokonca pomohol viacerým, ktorí si narobili dlhy z hazardu. Keď príde domov, nie je izolovaný od sveta ako mnohé iné hviezdy. Práve naopak, zastaví sa zakaždým u nás v potravinách a porozpráva, čo je nové,“ vyhlásil o Matičovi jeden z rodákov Vrela. V obci robili reportáž aj srbské noviny Blic. Tie navyše odhalili, že okrem hazardérov Matič po príchode domov vypýta v potravinách zoznam dlžníkov, ktorý finančne vyrovná, za niektorých vraj platí aj dlhy v domácnosti.

Oddanosť, dôslednosť, ctižiadostivosť

Ale vráťme sa späť do čias, keď Matič netušil, že namiesto 500 eur mesačne raz bude zarábať, ako informovali britské médiá, 120-tisíc týždenne. Z Košíc putoval v roku 2009 do slávnej Chelsea Londýn za 1,75 milióna eur. Skok to bol obrovský, za „The Blues“ nastúpil Matič len trikrát ako náhradník, preto putoval na hosťovanie do holandského Vittese Arnhem. Po návrate nezostal v Chelsea, ale odišiel do portugalskej Benficy Lisabon ako súčasť výmeny za obrancu Davida Luiza.

V Benfice sa vypracoval na jedného z najlepších záložníkov sveta na svojom poste. Po troch rokoch v Portugalsku sa opäť ozvala Chelsea, ktorá neváhala zaplatiť 25 miliónov eur. Vysoká veža v zálohe Blues pomohla klubu dvakrát vyhrať titul v Premier League a jedenkrát tradičný pohár FA Cup. Pred sezónou 2017/2018 urobil Matič ďalšiu zmenu, druhý raz opustil Chelsea, no zostal v Anglicku. Stal sa z neho červený diabol, keď prestúpil do Manchestru United, kde sa opäť stretne s portugalským trénerom Josém Mourinhom.

„Nemanja je hráčom Manchestru United a hráčom Josého Mourinha. Zosobňuje všetko, čo požadujem od futbalistu – oddanosť, dôslednosť, ctižiadostivosť a zmysel pre tím. Jeho lojalita, konzistencia a ambície sú to, čo rozhodlo, že som ho jednoducho chcel v United. Chcem sa mu poďakovať za túžbu, ktorú vyjadril pri prestupe, bez toho by bolo nemožné ho získať. Som si istý, že naši hráči aj fanúšikovia si ho zamilujú,“ zdôvodňoval prestup srbského záložníka do tímu Mourinho, ktorý sa červeným diablom snaží vrátiť tvár, ktorú márne hľadajú po odchode legendárneho manažéra Alexa Fergusona.

Portugalčan Matičovi vystrúhal komplimenty hneď po prvom zápase v novom drese, hoci to bola len príprava proti talianskej Sampdorii Janov. „Potrebuje čas, ale jeho skúsenosti a inteligencia sú obdivuhodné. Nemanja je génius v spôsobe myslenia – myslí futbalovo,“ ospevoval srbskú žulu Mourinho.

Stále rovnaký Máňa

Vyššie spomínané atribúty Matič potvrdil nejeden raz. Po hanebnej prehre srbskej reprezentácie v prípravnom zápase s Českom 1:4 pred dvomi rokmi ostro kritizoval prístup niektorých spoluhráčov k reprezentácii. Pohrozil, že ak sa niečo nezmení, v národnom drese ho už neuvidia.

„Vždy sa snažím ísť príkladom, ale niektorí ľudia to nechcú vidieť. Postoj niektorých hráčov je neakceptovateľný, nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Bolo to očividné od momentu, keď sme sa zišli na zraze. Povedal som trénerovi, že nemá žiaden zmysel, aby som pokračoval v reprezentovaní, ak sa veci nezmenia. Naozaj by som rád videl, či niektorí moji spoluhráči dodržiavajú rovnako úbohú pracovnú morálku aj v ich kluboch tak, ako to robia v národnom tíme,“ nebral si servítku pred ústa Matič – ostrý na ihrisku aj mimo neho.

Napriek tomu, že ho v Anglicku prezývajú Zviera, „Máňa“ sa na svojej vzrušujúcej ceste z Vrela cez Košice do Manchestru United nezmenil. „Vždy vynikal skromnosťou, úctivosťou, mal naozaj dobrú výchovu. Aj keď sme sa stretli po rokoch od prestupu pri jeho návšteve Košíc, bol to rovnaký Maňa, ako keď k nám prišiel. Tá človečina v ňom zostala,“ povedal jasne Matičov bývalý spoluhráč z Košíc Ivan Kozák, ktorého slová podčiarkujú jediné: Maňa Maňom zostane, v Košiciach aj v Manchestri…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.