Židekova senzácia, Kuzminovej žatva či Hurajtov blesk: Slovenské NAJ na zimných olympiádach

1
Na snímke slovenská olympijská reprezentantka Anastasia Kuzminová so zlatou medailou po víťazstve v šprinte na 7,5 km trati v biatlone žien na ZOH 2010 vo Whistleri , 14. február 2010. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** Vancouver XXI ZOH10 ZOH2010 Zimné Olympijské hry ZOH OH 2010 zimná olympiáda kanadská olympiáda Whistler slovenská biatlonová reprezentantka olympionička biatlonistka Slováci Slovenka zlato zlatá medaila prvá éra samostatnosti

Na zimných olympijských hrách slovenskí športovci, na rozdiel od tých letných, nosili domov menej medailí. O to cennejšie pre našu krajinu boli. Predtým, ako sa Slováci predstavia na tohtoročnej olympiáde v Pjongčangu, sme sa pozreli na najväčšie úspechy, ktoré sme zažili na predošlých Hrách.

1Židekova senzácia (striebro – Turín 2006)

Snoubordista Radoslav Židek vybojoval 16. februára 2006 na ZOH 2006 v Turíne striebornú medailu v snoubordkrose. Pre Slovensko je to prvý cenný kov zo zimných olympijských hier. Na snímke Radoslav Židek sa v cieli teší zo striebra
FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Po prvej kvalifikačnej jazde bol medzi pretekármi azda najväčším outsiderom, pri spomienke povedal, že to jednoducho bolo príšerné, pred druhou sa zmenilo mazanie aj teplota vzduchu. Vo finálovej jazde išiel slovenský snoubordista, ako sám hovoril v cieli, „na plné gule“, a bola z toho historicky prvá slovenská medaila na zimnej olympiáde v ére samostatnosti. V cieli prežíval bezodnú radosť. „Obrovská eufória. Všetko sa vo mne násobilo ako v neutrónovom žiariči,“ spomínal Židek.

Po prvej jazde bol nervózny, no nepanikáril. Bol presvedčený o tom, že môže uspieť, a tak sa aj stalo. Pred štartom púšťal do uší hudbu od skupiny Limp Bizkit, ktorá ho nakopla k medailovej jazde. „Vďaka tomu som dostal do tela obrovské množstvo energie, obrovskej agresivity a motivácie. Táto kapela mi nesmierne zdvíhala adrenalín. Počas pretekov som už nepočúval nič. Boli však aj takí jazdci, ktorí mali slúchadlá na ušiach aj priamo na trati,“ spomína snoubordista pre denník Pravda.

Prečítajte si: 10 športovcov, ktorí to napriek svojmu hendikepu nevzdali

Zaujímavosťou je, že snoubording si „vymyslel“, až keď mal devätnásť rokov. Dovtedy sa Židek venoval motorke aj streľbe z luku. „Uplynulo päť rokov a bol som na olympiáde. Azda aj môj príbeh je žiarivým príkladom toho, že čokoľvek si zmyslíte, všetko sa dá dosiahnuť. Stačí to robiť s chuťou a láskou. Na olympiádu som však šiel s cieľom získať medailu. Chcel som všetkým dokázať, že som najlepší. Preto som to tak prezentoval. Otvorene som hovoril, že to vidím na stupeň víťazov. Všetci si mysleli, že žartujem. Dokonca aj dnes mnohí tvrdia, že to bolo iba o veľkom šťastí. Tí ľudia však nemali žiadne informácie. Keby vedeli, čím všetkým som si prešiel, rozprávali by inak. Faktom je, že na olympiádu sa nedostane hocikto. Predchádza tomu veľa procesov, ktoré musíte absolvovať. Dobré výsledky sú podmienkou.“